Život v Chorvátsku  

  RSS

 nikulincek123
Zaregistroval sa v roku 2013
Príspevky: 3
19/03/2013 12:31  

Dobrý deň. Chcela by som vedieť pár informácií o živote v chorvátsku prímorských oblastiach ako Rijeka,Vrsar Pula, Poreč alebo niekde bližšie pri mori. Chcela by som sa aj s priateľom presťahovať do niektorých z týchto miest, samozrejme by som rada mala aj prácu a preto sa chcem spýtať ako je to s pracou v chorvátsku a bývaním , čo potrebujem ohladne papierovačiek , pretože nemám predstavu čo potrebujem , preto by som potrebovala niekoho kto už tam žije a vie čo všetko potrebujem vedieť, mať a tak ďalej.Najlepšie ktorí býva na istrií v okolí týchto miest. Ďakujem velmi by ste mi pomohli.


ReagovaťCitovať
 vikinocka75
Zaregistroval sa v roku 2013
Príspevky: 2
26/04/2013 18:55  

ahoj, presne akoby som tento príspevok písala ja 😀 Tiež by ma toto zaujímalo, lebo s atam checm v budúcnosti presťahovať. Takisto niekde pri mori. ja som zdr.ô sestrička, takže prácu niekde v nemocnici…tak si chcem nájsť nejaké kontakty, rady, skúsenosti tých, čo v tejto peknej krajine žijú. A ty?? Prečo tam, prečo práve Chorvátsko?? Dúfam, že nám tu niekto „kompetentný“ napíše 🙂


ReagovaťCitovať
 nikulincek123
Zaregistroval sa v roku 2013
Príspevky: 3
26/04/2013 19:19  

Ahoj. no lebo sa mi to tam paci ked mam byt chudobna na sr tsk radsej byt chudobnou pri mori. Jedna vec . mam rada tu krajinu paci sa mi tam doslova som sa zamilovala do mesta Vrsar je tam nadherne… ludia su mily mam to tam rada. neviem hned teraz ss tam neprrstahujem .ale casom urcite ale najprv by som chcela vediet. o byvani a ziti co najviac aby som si vytvorila predstavu o ich zivote a moznostiach ..dufam ze niektp kto tam byva a robi sa nam ohlasi aby sme vedeli zr co a ako a kedxe si zdravotna sestra tych nie je nikdy dost to vyuzijes. no uvidime


ReagovaťCitovať
 vikinocka75
Zaregistroval sa v roku 2013
Príspevky: 2
27/04/2013 6:24  

Opäť mi píšeš z duše, presne- ak byť chudobnou, tak radšej tam. Milujem túto krajinu, bola som tam 5x na dovolenke,a je mi v podstate jedno v ktorej časti sa usadím, len nech je to na pobreží pri mori. Páči s ami aj ich mentalita, jazyková bariéra nie je veľká, lebo jazyk je podobný, vhupli by sme do toho rýchlo. Ten Vrsar je v strede, alebo na juhu?? Niketo tu písal, že žije v Dubrovníku, a viacerí v Zadare. Len sú to už staršie príspevky, tak dúfam j aja, že sme ešte zablúdia a poradia nám. Btw. koľko máš rokov? A čo je tvoja práca? 🙂


ReagovaťCitovať
 nikulincek123
Zaregistroval sa v roku 2013
Príspevky: 3
14/05/2013 10:01  

awoj mam 23 rokov.. no ja pracujem v priemysle aj v obchode som uz robila nebude mi robit problem robit hocico nie som prieberciva…chcela by som si spravit kurz delegata .. mna to bavi skoda ze nemam cestovny ruch vystudovani .. nevadi aj to bude casom … 😀 no tak Vrsar je hore na Istrii pri meste Rovijn a z hora Porec…. pri limsskom prielive…. no je tam nadherne o nieco vysse mesiaca ideme tam na tyzden jooj jak sa tesim … dufam ze to vsetko vida tak ako ma 🙂 … no a pisala mi jedna baba , ktorej som ja pred casom pisala ona byva v Rijeke vydala sa tam za chorvata co mala jednoduchsie .. a pisala mi ze nech este pockame s pristahovanim pokym neprejdu na euro .. lebo administrativa bude lahsia vsetky tie papierovacky a tak ked budu v eu budeme to mat lahsie ….a v juli 2013 takze teraz prewchadzaju na euro… vela je slovakov v dubrovniku ale tam vsetci hadam ziju s cestovneho ruchu a z obchodov neviem presne teraz a co je dobre …. potom som nasla niekolko slovenskych miest s dedin ale vo vnutrozemi a daaaaalllleeeeeeeeeeeeeko od mora a tam ziju zrejme len z toho co dopestuju a predaju mozno nejaka fabrika ale skor to pole a rolnictvo a nahromade tych nasich slovenskych dedin je asi 6/7 to by bolo super len skoda ze su daleko od mora …mam dilemu bo ja chcem ist byvat nastalo do chorvatska len priatel ten len na 4 /5 mesiacov a naspat domov skor na sezonu mat nejaky bufet na plazi zarobit byt v lete tam a na zimu domov .. no neviem ako to bude a ci to vobec bude … ale hadam to vide tak ako chceme , aby to vislo…


ReagovaťCitovať
 petrnaku
Zaregistroval sa v roku 2013
Príspevky: 2
28/05/2013 12:08  

Mozna bych spis nez poloostrov Istrie a okoli zvazoval Slovinsko. Sice maji jen kousek more, ale je tam vyssi zivotni uroven i mzdy.


ReagovaťCitovať
 Fleur19
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 14
25/06/2013 17:58  

paneboze baby, to je dobre primitvny dovod na stahovanie.. bola som tam x krat na tyzden na dovolenke a strasne sa mi tam pacilo.. racte prist v zime a som zvedava ci sa vam tu bude pacit.. potom si budete trieskat hlavu o stenu kde ste to prisli.. a more vas prestane bavit po mesiaci, lebo nanho budete cumiet dennodenne a v lete sa ani neokupete, lebo budete makat jak fredky aby ste nejak prezili zimu..


ReagovaťCitovať
 Fleur19
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 14
25/06/2013 18:04  

@nikulincek123 wrote:

Dobrý deň. Chcela by som vedieť pár informácií o živote v chorvátsku prímorských oblastiach ako Rijeka,Vrsar Pula, Poreč alebo niekde bližšie pri mori. Chcela by som sa aj s priateľom presťahovať do niektorých z týchto miest, samozrejme by som rada mala aj prácu a preto sa chcem spýtať ako je to s pracou v chorvátsku a bývaním , čo potrebujem ohladne papierovačiek , pretože nemám predstavu čo potrebujem , preto by som potrebovala niekoho kto už tam žije a vie čo všetko potrebujem vedieť, mať a tak ďalej.Najlepšie ktorí býva na istrií v okolí týchto miest. Ďakujem velmi by ste mi pomohli.

POtrebujes 5 rokov v chorvatsku na trvaly pobyt aby si mala vobec na nieco tu pravo, kazdy rok sa platia nehorazne prachy a milion papierovaciek aby ti to schvalili, musis mat staly prijem a dokazane byvanie aby si vobec mohla podat ziadost.. odporucam sa informovat priamo na miestnej policii


ReagovaťCitovať
 Milos62
Zaregistroval sa v roku 2013
Príspevky: 2
24/09/2013 15:45  

Ahojte ako čítam je t celkom ruch a to je dobre. Chcel by som reagovať na človeka tu čo píše „bože baby“ budete frčať cez leto ani sa neokúpete aby ste prežili zimu,,,,,,,,
Neviem čo je to za človeka a a si má veľmi zlé skúsenosti alebo to nezvládol ale to je na ňom a to riešiť nechcem. Ale pokiaľ žil na Slovensku tak si myslím že ani tu to nieje ružové a povedal by som čoraz horšie ja mám 51 rokov a uvažujem tiež odísť bývať do tejto krajiny a vôbec by som sa toho nebál Slováci žijú v Dubaji a iných krajinách kde rečová bariéra oproti Chorvátom je obrovská a to nehovorím o spôsobe života ja osobne som bol Chorvátskej krajine 2x a komunikoval som z domácim v pohode a povedal mi asi toto citujem: Cez leto je tu nádherne a relatívne teplo je v apríli až do októbra zimu treba jednoducho prežiť ako všade inde a aj pracovať ako všade inde letá sú horúce a suché a zimy mierne a vlhké ale prežiť sa to dá i keď sa žije ťažko ale kde sa nežije a na Slovensku obzvlášť.
Ja sa chcem z manželkou ktorá je zdravotná sestra presťahovať na trvalo do tejto krajiny s tým že chcem kúpiť mobilný dom a pozemok v danej krajine samozrejme tak okolo 100-150m od mora sme sami dvaja z deťmi by som si to asi netrúfol neviem povedať. Myslím si že človek má väčší priestor na podnikanie tam ako tu pokiaľ sam mu chce a možností je tam dosť cez leto pri tom kvante turistov a bude záležať aj lokalita kde človek bude. Ja na tom pracujem cez realitné kancelárie zisťujem ceny pozemkov a verte mi že komunikujme skorej z českou stranou ako slovenskou čo je smutné.
Ale samozrejme budem veľmi rád pokiaľ sa tu niekto ozve a povie čo všetko treba a kde treba začať aby papierovanie bolo v poriadku lebo na polícii sa asi všetko nedozviete a myslím si že teraz keď krajiny vstúpila do EU by to malo ísť lepšie.
Nemyslím si že všetci ty domáci ľudkovia sú chudáci a verte oni budú radšej kšeftovať ako tvrdo robiť a to je stará známa vec ktorá sa o juhošoch vie. Jedno je však isté že leto tam a tu je rozdiel určite v jeho dĺžke.


ReagovaťCitovať
 Fleur19
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 14
27/09/2013 11:12  

POkial je to reakcia na moj prispevok, tak myslim ze mam vacsi prehlad o tejto krajine ako vy, 5 rokov som tam pracovala, tri roky tu zijem.. Je ine aktivne zit a pracovat ako valat sunky pri mori… ja aj manzel pracujeme v turizme, leto je 24 hodinova praca, a ano je to rozdiel oproti slovensku, lebo clovek si musi za tri mesiace zarobit na zvysok roka aby uzivil rodinu..
Ale kludne zacnite vybavovat papiere a uvidite kde sa zije lahsie 😉


ReagovaťCitovať
 Milos62
Zaregistroval sa v roku 2013
Príspevky: 2
27/09/2013 21:06  

je mi ľúto že si to zle vysvetľujete ja som nespochybňoval vaše migračno-pacovné skúsenosti a netvrdím že sa v danej krajine žije ako a spomenutej pláži zo šunkami hore ale,,,,,pokiaľ máte prachy dá sa všade a ja som nepovedal že by so tam pracoval robil by som čo ma baví prenajímal by som dom a plavidlá to by som robil a nie niekde drhol za pá kún 24 hodín denne ako vy určite to by som nerobil to môžem rovno zostať na slovensku a nebojte sa ani ja nie som ukrátený o skúsenosti typu pracovania v zahraničí a myslím si že vašich 5 rokov je nič proti mojim a keď pridám k tomu prostredie kde som pracoval tak určite by ste hovorila ináč alebo by ste stíchla ale to na okraj

balkánske krajiny a hlavne postkomunistický blok to má a bude mať ťažké a to vždy je tam iná mentalita a kvalita života a to nejdem spomínať iné krajine kde som bol a v niektorých aj pracoval ja som sa prikláňal iba k tomu že chorvátsko ako krajina je mi bližšia ako Dubaj a podobne preto že v chorvársku som sa dohovoril v pohode ,klíma je tam vcelku príjemná ale v žiadnom prípade by som tam za almužnu nepracoval len zato aby som si mohol povedať že som tam žil a pracoval ale každému akosi praje ja som tam bol 2x a teraz idem po 3x a zase inde ale ,,,,,válať šunky,,:)))


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Život v zahraničí
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.