Späť na Slovensko alebo nikdy viac?

Postrehy z objavovania nových kultúr a zvykov, o tom ako sa žije v zahraničí, príbehy slovenských emigrantov

Re: Späť na Slovensko alebo nikdy viac?

Poslaťod tvoja kamaratka » 01 Feb 2011 21:36

Vela stastia. Z mojej skusenosti, sikovny Slovak sa uplatni vo svete. Tie prve roky su vzdy najtazsie, a urcite ta to taha domov vidiet ludi, co si ich spoznal od malicka, spomienky su spomienky. Len keby sa z toho dalo zit. Mimochodm, preco sa s tou babou neozenis, ked uz mate dceru? To len tak, bokom, samozrejme ze vysvetlovat nemusis, ale zrejme by ju to potesilo.
tvoja kamaratka

Krajina: Canada (ca)
Mesto: Toronto

Poslaťod renekovac71 » 01 Feb 2011 22:57

No sme spolu len 2/5 roka a ja som rozvedeny splacam dlhy co narobila ex.ale casom bude aj to.na slovensko ma to netaha.kamosov mam tu.ti na slovensku poznaju len peniaze.som spokojny tak ako to je.nejake vycitky nemam.ked som na slovensku a stretavam sa tam s aroganciov som nadmieru spokojny ze moj domov jw nemecko.a chapem mladych co utekaju.a vobec ma netrapi ze na slovensku nik nechce zostat,teda az na tych neschopnych.ale to je problem s ktorym sa musy popasovat vlada,ta je na vyne.ze schopny priebojny ludia utekaju.lebo uchytit sa v cudzine a vytvorit si tam domov je sito odvahy a schopnosti.vsetkym drzim palce co sa o to pokusAju.
renekovac71

Krajina: Germany (de)
Mesto: Todtmoos

Poslaťod tvoja kamaratka » 01 Feb 2011 23:18

To mas teda totalne pravdu. Opustit vsetko, co poznas, a odist do krajiny, o ktorej skoro nic nevies, a este sa tam aj dopracovat k slusnemu zivotu ... ti somari v Slovenskej vlade by si mali uvedomit, ze stracaju to najlepsie, co tam je, a kvoli comu? Ved po case uz im tam nik nezostane, co by platil dane na ich platy.
No a inak ti drzim palce nech ti to s touto novou babou vyjde a nech sa mas dobre. Urcite si to zasluzis.
tvoja kamaratka

Poslaťod renekovac71 » 02 Feb 2011 06:18

Spred 15 rokmy bolo mojim velkym snom Los Angeles mal som vsetko len sadnut do lietadla a ist.no tesne pred odletom som si to rozmyslel.neviem ci som nieco nestratil.ale raz tam pojdem na dovolenku,musim to msto uvydiet. :)
renekovac71

Krajina: Germany (de)
Mesto: Todtmoos

Poslaťod tvoja kamaratka » 02 Feb 2011 15:27

wow. To su veci, co nerobim - ze na poslednu chvilu to vzdam. Ale kazdy robi, ako sa citi, uz je to tam pre teba. nikdy nevies, co zivot prinesie.
Ale chcem napisat, ak teda uvazujes o tom LA, alebo celkove pre tych, ktori na tomto kontinente este neboli - vo filmoch to vyzera ako Europa v prepychovom a dobrodruznom vydani. Nie je to Europa. Nieco je horsie, nieco lepsie. Celkove asi lepsie hodnoty (hocikto ti pomoze) a viac sanci - v Europe je to viac o tom, koho poznas alebo kto si.
Sny treba, takze len snivaj. Ale teraz sa hlavne treba starat o rodinu, pre teba.
Braxo tebe som odpisala, dostal si to?
tvoja kamaratka

Poslaťod staniel » 02 Feb 2011 21:02

ahoj chcem sa spytat ci je nejaka sanca uchytit sa v kanade ked tam pridem na vlastu päst da sa tam zohnat ubytovanie na slusnej urovni a praca?
staniel

Krajina: Slovakia (sk)
Mesto: presov

Poslaťod tvoja kamaratka » 02 Feb 2011 21:17

podla asi toho, co by si chcel robit. A tiez, chces tu byt nacierno alebo oficialne. Ja nerada hovorim tak ci onak, lebo to dost zavisi od narokov, stastia, schopnosti atd. Chcem ale povedat, ze je hospodarska kriza, a to je vsade na svete - cize aj v Kanade je to horsie, ako byvalo. Navyse, Kanada je velka, to je asi ako keby si si predstavil ze ist odniekial do Europy ... tiez zavisi, kde prides. Povedala by som, ze ak clovek nema dobre tam , kde je, je to asi hodno skusit nieco ine. Ale na druhej strane stratis podporu rodiny atd., cize ak sa ti nebude darit, co si pocnes, to si treba premysliet. Je tu dost vela ludi, co sa uchytili, ale ako hovorim, ta kriza vsetko meni a urcite to este potrva aj 10 rokov kym zacne byt nejako podstatne lepsie.
tvoja kamaratka

Poslaťod staniel » 02 Feb 2011 21:29

jasne ja to chapem vsetky zaciatky su tazke ale myslim ze horsie nez na slovensku to neni:)vies chcel by som sa tam uchytit este ako mlady clovek lebo mladym sa lepsie zvyka:)
a chchel by som to riziko podstupit aj napriek omu ze neviem co ma tam caka koli mojej a nasej buducnosti s priatelkou s ktorou verim ze budem mat raz deti a chcem aby moje deti mali lepsie podmienky pre zivot sport skoly tak ale na slovensku to tiez nieje zle pokial mas peniaze takze neviem je to tazke ale verim ze sa mi podari rozhodnut spravne a preto sa imformujem ze co a ako tam dik za odpoved:)
staniel

Mesto: presov

Poslaťod tvoja kamaratka » 02 Feb 2011 21:42

ja ti prajem vela stastia. Hlavne aby ste si s priatelkou dobre rozumeli - ked sa budete jeden druheho podporovat, urcite to bude lahsie. Taketo rozhodnutia nikdy nie su jednoduche, je to velky krok, takze len zalezi, ako sa mas v sucasnosti. Este by som dodala, ze lepsie je vediet, o co cloveku ide; treba si urobit jasno, preco odchadzate, a ze ten ciel nebude lahke dosiahnut rychlo, ze to vezme roky odriekania, a mozno niekedy aj pochybnosti. Ale ciel treba mat, a uvedomit si, ze to proste vezme cas a odvahu. K tomu este pevne zdravie a nepodlahnut alkoholu alebo drogam. To je uz cesta nadol.
Drz sa.
tvoja kamaratka

Poslaťod Mathew » 08 Feb 2011 21:49

ist ci neist naspat ? to zalezi od vela faktorov od toho koho tam mame a ake mame spomienky na danu krajinu /dobre ci zle/ az po politicku situaciu a ekonomicku ktore su najhlavnejsie ... ja momentalne zijem v UK nejaky cas mal som mat na slovensku celkom pekny zivot naplanovany mnou mojou rodinu studium vysokej skoly externe ,statna sluzba ale co je to za zivot aj keby bol pekny ked nie je moj ale mojich blizkych. vzdy som chcel od svojho zivota viac stale to chcem ci uz ako maly chlapec alebo teraz ako mlady muz ktory spoznava vysoku skolu zivota aj mimo mojej rodnej krajiny a mesta. slovensko je krasna krajina plna skostov ktore nikde inde nevidite, srdecnycvh ludi/ su aj neprajnici ci hlupaci alebo ako si to kto pomenuje ale takych ma kazda krajina zial bohu :-( / ale len ta krasa a ludia nestacia k zivotu hlavny aspekt ktory rozhoduje ci uz ked ste mlady alebo ked uz planujete rodinu je budem mat perspektivu v tomto state ktory ma vypalnicke a zlodejske vlady ktore ako len mozu zasahuju do zivota nas nasich rodicov , bratov, sestier... stat ktory sa sprava macosky k vlastnym obcanom ci uz zijucich na slovensku alebo vycestovanych a vracajucich sa na svoju rodnu zem alebo inych statnych prislusnikov. je nemyslitelne aby takto ako je nasa rodna zem riadena vladami skorumpovanymi prehnilim statnym systemom plny zlodejstva sobectva, pretvarky, hrania si na narodovcov ci neviem akych a pritom robit druhe krajinu plnu reci ale nie skutkov krajinu ktora je len montaznou linkov europy krajinu ktora si nevazi obcanov ktora platia dane poctivo dodrziavaju zakoni cely zivot len robia aby nakoniec ked po niekolkych rokoch ci desatrociach poctivej prace pre zamestnavatela ale aj stat/ dane.../ sa ocitnu na uradoch prace a su zdrierany a nemaju pravo na nic lebo.... stat ktory sa sprava macosky ku svojim dchodcom ty ktory budovali tento stat ktory sa rezpredal po kuskoch za babku novodobym zbohatlikom stat plny nenavisti, zavisti, snobstva, arogancie statnych uradnikov, vlad a ... stat ktory nedokaze zabezpecit vlstnym obcanom ktory dreli a prezivali cele tie roky aby len mohli zit v tomto systeme ....casto zakladne veci / nemyslim ciganov niesom rasista ale sami to vidite/ co ej to za stat ktory je takyto? musi sa naozaj vymenit niekolko generacii aby tu bolo lepsie ved ako sa u nas kradne okato tak sa kradne len v bananovych republikach a potom takyto ludia nam maju ist prikladom robia z nich celebrity a pritom je to len odpad prinajlepsom clovek ako vy a ja plny snov o lepsom zajtrajsku ci uz jeho krajiny, svojej rodiny a inych veci.... v krajine prehnitych sudov a statneho aparatu kde uplatky a rodinkarstvo je okate a tak zauzivane ze ludia ktory maju na to dokazat nieco v tomto ci inych oblastiach su vytlaceny tymto systemom uplatkarstva a... dokedy budeme takto sa prizerat nadavat, pisat, hovorit, poucovat ale nic nerobit preto aby sme sa u nas v nasej krajine mali lepsie sami si ju tvorime vsetko co je v nej od toho najnizsieho az po to co nas akoze zastupuje vo vlade ci inych instituciach ... velmi rad sa vraciam na slovensko aj pre tie pozitiva ktore som napisal vyssie ale zit v takej krajine akou je slovensko neni momentalne realne uz len pre tieto dovody ani na zapade to neni ruzove nie my tu nepotrebujeme zapad ani vychod urobme si my sami vlastne slovensko lepsie ako je teraz ohladuplnejsie k svojim obcanom slovensko na ktore budeme hrdy ci uz vnom zijeme alebo sme daleko od neho vlady sa strdiedaju a miznu cas ide dalej ale ludia ktory ziju v tom nasom krasnom kraji by mali nieco robit preto aby takyto papalasi neboli tam kde su aby sme sa mali lepsie aj pre nase deti aj z uctvy k nasim otcom a matkam mat vzdy ten svoj domov kam sa radi vraciame a krajinu ktora nas privita vzdy z otvorenou narucov a nie prehnilim systemom... toto je len moj pohlad na vec nie kazdy stym suhlasi co sa asi ani neda ale som rad ze som mozno nejakym ludom dal inspiraciu pre aby sme nieco urobili pre krajsie a lepsie slovensko :!:
Mathew

Krajina: United Kingdom (uk)
Mesto: Rochester Kent

Poslaťod tvoja kamaratka » 08 Feb 2011 23:59

Jemine Mathew ale si to uzasne napisal. Totalne s tebou suhlasim. Uz som sem ani nechcela pisat, lebo sa mi zda, ze tu pisem nejako vela, ale ked som si to precitala, co si napisal, chcem ti vyjadrit svoj obdiv. Vidim, ze ti to ide zo srdca - ano, mas rad Slovensko, ale zit tam nevies ... Ja osobne sa tiez tak citim, a este som sa naucila, ze osobnou obetou clovek vela nezmeni ... ze keby som sa obetovala ze ostanem na SVK a skusim tam nieco zmenit, asi by som to velmi olutovala. Cloveku to ale lame srdce, vidiet taku nadhernu krajinu tak lumpovanu.
Inak, Mathew, ak byvas v Kente, ako sa ti tam paci? Zaujimalo by ma to. Cau.
tvoja kamaratka

Poslaťod Mathew » 09 Feb 2011 13:51

tvoja kamaratka píše:Jemine Mathew ale si to uzasne napisal. Totalne s tebou suhlasim. Uz som sem ani nechcela pisat, lebo sa mi zda, ze tu pisem nejako vela, ale ked som si to precitala, co si napisal, chcem ti vyjadrit svoj obdiv. Vidim, ze ti to ide zo srdca - ano, mas rad Slovensko, ale zit tam nevies ... Ja osobne sa tiez tak citim, a este som sa naucila, ze osobnou obetou clovek vela nezmeni ... ze keby som sa obetovala ze ostanem na SVK a skusim tam nieco zmenit, asi by som to velmi olutovala. Cloveku to ale lame srdce, vidiet taku nadhernu krajinu tak lumpovanu.
Inak, Mathew, ak byvas v Kente, ako sa ti tam paci? Zaujimalo by ma to. Cau.

ahojky som rad ze pacilo cenim si to :D ... byvam uz nejaky cas v Kente resp Medway... pacit paci postupne si zvykam na anglicanov ci ine narodnosti resp na tie anglicke vecicky ... byvam v Stroode presnejsie hned kusok mam po moste Rochester ktory je nadherny kedze som bol uz od malicka na historiu tak ma moc fascinuje svojou archritekturou... inak pocul som uz vela veci o Kente neviem co z toho je pravda resp co si mam o tom mysliet ale zijem tu som tu stastny neplanujem tu dlho ostat len nieco prechodne ale paci sa mi tu ale anglicko neni pre mna krajina ta vysnivana ... preco sa pitas na Kent? :D co ty a Kanada? ja planujem ist k tvojmu juznejsiemu susedovi o niekolko rokov...
Mathew

Poslaťod tvoja kamaratka » 09 Feb 2011 23:51

Diky ... preco Anglicko nie je "vysnivane"? Inak, podla mna, ani nebo nie je vysnivane ... to skor clovek si musi sam nieco hladat, lebo inak sa ti pacit nikde nebude. Je to ako si prv napisal, ze vsade je nieco v neporiadku, len na SVK je este aj ine horsie. Co sa tyka Kanady, je to velmi velka krajina, takze skutocne to tu pochopit mozes len ak ju precestujes. Inak je zivot uplne inaksi povedzme v kazdej provincii, a okolo Toronta by som povedala ze ako nikde na svete - a to uz som pochodila toho dost. Povedala by som tak vseobecne, ze sa tu zije ako na nejakej vacsej dedine, a v mestach uplne inak. Ja byvam nedaleko Toronta a vlastne tam casto chodim, a ako som uz napisala - vselico mi tu vadi, a chyba, ale kedze zivot mame dobry, nasla som si, co mi vyhovuje. Napr sporty, kultura, dobrovolnicim a tak si najdem priatelov a tvorim spolocensky zivot, aby som 'zapadla"; ludom sa prihovorim prva ... so susedmi dobre vychadzam, pomaham kedy sa da a aj oni mne ... atd. Nakupovanie neznasam, takze v shopping malle ma nenajdes.
Preco sa pytam na Kent? Mam odtial najnovsieho priatela, tak si chcem urobit nejaky nazor ze co ocakavat. Je to cerstve, ale vyzera prijemny a dobry clovek. Presne tu rieku co si spomenul aj on spomina.
No a kde sa chystas ty, ze juznejsie? Co tam ocakavas, ze bude ine nez v Anglicku?
tvoja kamaratka

Poslaťod Mathew » 10 Feb 2011 13:17

tvoja kamaratka píše:Diky ... preco Anglicko nie je "vysnivane"? Inak, podla mna, ani nebo nie je vysnivane ... to skor clovek si musi sam nieco hladat, lebo inak sa ti pacit nikde nebude. Je to ako si prv napisal, ze vsade je nieco v neporiadku, len na SVK je este aj ine horsie. Co sa tyka Kanady, je to velmi velka krajina, takze skutocne to tu pochopit mozes len ak ju precestujes. Inak je zivot uplne inaksi povedzme v kazdej provincii, a okolo Toronta by som povedala ze ako nikde na svete - a to uz som pochodila toho dost. Povedala by som tak vseobecne, ze sa tu zije ako na nejakej vacsej dedine, a v mestach uplne inak. Ja byvam nedaleko Toronta a vlastne tam casto chodim, a ako som uz napisala - vselico mi tu vadi, a chyba, ale kedze zivot mame dobry, nasla som si, co mi vyhovuje. Napr sporty, kultura, dobrovolnicim a tak si najdem priatelov a tvorim spolocensky zivot, aby som 'zapadla"; ludom sa prihovorim prva ... so susedmi dobre vychadzam, pomaham kedy sa da a aj oni mne ... atd. Nakupovanie neznasam, takze v shopping malle ma nenajdes.
Preco sa pytam na Kent? Mam odtial najnovsieho priatela, tak si chcem urobit nejaky nazor ze co ocakavat. Je to cerstve, ale vyzera prijemny a dobry clovek. Presne tu rieku co si spomenul aj on spomina.
No a kde sa chystas ty, ze juznejsie? Co tam ocakavas, ze bude ine nez v Anglicku?

planujem USA je to taky moj ciel od malicka a co tam ocakavam naplnenie mojho dlhorocneho sna a mojho ciela stat sa osobnym trenerov profesionalnych sportovcov /naj. ladovy hokej kedze som ho 14rokov na slovensku hraval a je to moja vasen a bavy ma vsetko snim spojene / a co ocakavam ze bude ine? mentalita ludi, iny system viacej dravejsi ved toto je najpremyslenejsia zem sveta , zem ktora ide prva v inovaciach v obchode zem ktora urcuje smer vo viacerych sferach zivota ludi... viem ze to moje vysnivane USA moze byt aj sklamanim pre vela ludi bolo ale neuspech je to co si netreba pripustat ked ma clovek ciel je jedno co mu druhy vravia pokial si veri a roby vsetko pre svoj uspech ...tak tvoj priatel neviem aky moze byt / je to vsade rovnaky su zly ale aj dobry ludia verim ze ten tvoj je dobry / ale co sa tyka anglicka nesedi my tu vela veci hlavne to fuserstvo co tu zazivam niekedy sa mi az rozum pozastavuje ako tento clovek moze byt napr opravar niecoho ci tento clovek manager a pod hovadiny viem ze vsade sa najde toto o com pisem ale neda mi moja logika ci moj hodnotovy system a uhol pohladu napr . na dobre vykonanu pracu a ine veci ale aj to ze za tou srdecnostou a milotou ktora je sice velmi podarena a paci sami to viac ako by mal byt clovek na mna zamraceny/ vid predavacka v obchode , jasne moze mat na to svoje dovody a atak ved aj mne sa to stava ako aj kazdemu ved sme len ludia ale to je vynimka nastastie/ vyznie to ako usmev made in usa ci hollywood nie vzdy je t uprimny usmev ale taky nacviceny ale vzdy lepsie ako zamraceny ludia :-) ale to som uz pisal dost od veci prepac ... to verim ze v kazdej oblasti kanady je iny zivot velka krajiny velke rozdiely
Mathew

Poslaťod marianka80 » 10 Feb 2011 22:12

Caute, kazdy z vas ma svoj nazor na zivot v zahranici...ja zijem v Taliansku 11 rokov. Neprejde den kedy si nepomyslim na mojich rodicov a kamaratov, ktori vdakabohu ostali kamaratmi aj napriek dialke. Myslim si ze je stale krasne vratit sa domov, v mojom pripade 2-3 krat do roka, no len na dovolenku. Aj ked sa obcas sama seba pytam ci moje rozhodnutie odis zo Slovenska bolo spravne...som presvedcena, ze po ekonomickej stranke je v Taliansku ovela lepsie a je tu aj viac pracovnych ponuk, samozrejme treba chciet pracovat, nebat sa a ist za svojim cielom...AHOJ!!!!
marianka80

Krajina: Italy (it)
Mesto: Lecco

Poslaťod luciakanky » 14 Feb 2011 18:25

Ahojte,

som studentka univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a tento rok koncim a teda pisem bakalarsku pracu. Mojou temou su Dovody migracie obyvatelstva SR. V ramci vyskumnej casti robim dotaznik, ktory je namiereny prave na Vas, Slovakov zijucich v zahranici.

Chcela by som Vas preto poziadat o jednu malickost, ktora Vam nezabere viac ako 5 minut. V prilozenom linku je dokument s dotaznikom. Chcela by som Vas poziadat o jeho vyplnenie. Naozaj to nezaberie vela casu. A ak byste poznali vo svojom okoli viac Slovakov zijucich v zahranici, tak by ste aj im mohli dat vyplnit tento dotaznik. Velmi by ste mi tym pomohli :) Dotaznik je anonymny, uplne jednoduchy a co je hlavne, nezalezi na veku, pohlavi ci krajine. Cim pestrejsie tym lepsie :)

Vopred Vam velmi pekne dakujem za vypomoc a zelam vela stastia v zahranici :)

Tu je spominany link :

https://spreadsheets.google.com/viewfor ... OFZMWEE6MQ

Este raz dakujem.

Ahojte
luciakanky

Mesto: BB

Poslaťod susyyyy » 16 Feb 2011 15:31

Tak toto je skvela otazka!

Preco sa mi tu nepaci? A preco nechcem a nikdy som nechcela byt slovenka?

Odpoved je jednoducha, ale dlha. Asi prvym dovodom, ktory ma jednoznacne ovplyvnil je nedostatok prilezitosti, a to vo vsetkom. A nie su to len prilezitosti, ale aj moznosti, ktore nam tu vyrzne chybaju. Napriklad, kam sa da ist vonku po skole? Myslim okrem barov, kde zaparkuju takmer vsetci. Kde su kruzky, ako pre mladistvych tak aj pre dospelych na rozvijanie aktivit? Aku inu moznost okrem baru mame na vyuzitie volneho casu? Alebo, ak si chceme zahrat basketbal volejbal, baseball , kam ho mozme ist hrat? Pred bytovku aby nas prinajlepsom zrazilo auto alebo aby sme mohli nahodou rozbit susedom okno? Samozrejme, na jedno 10 000-ove mesto mame jedno ihrisko, ktore zarucuje moznost zabavy alebo jednej partii, alebo skvele miesto pre vysedavanie 11 – 17 rocnych, popijanie alkoholu a drogovanie. Cize? Kde su nase moznosti? A to som doposial hovorila len o poskolskom traveni casu. A co skola? Ine slovo ako mizerna ma ani len nenapada. Nevravim o uciteloch, pretoze v mojom zivote som mala stastie natrafit len na pedantnych, oddanych svojmu predmetu a s chutou naucit nas, co mozu. Co mi pripada mizerne, je takzvany skolsky system, ktory absolutne nie je zamerany na jedninca, ale na celu skupinu ziakov, o normach, ktore nie su prisposobene na potrebne znalosti, ale na veci, o ktorych niekto rozhodol, ze ich proste mame vediet a hotovo. A hlavne o vyucbe, ktora vobec nepodporuje ani vyvin studenta ani jeho samostatnost. Na hodine je nam jednoducho dane ucivo, ucitel nam vypracuje poznamky, niekedy aj odpovede, kazdu temu aj s usudkom na nu nam vypracuje podla ziadanych odpovedi a kriterii. Nie ze by to nebolo mile, dokonca aj pohodlne,ale je to dobre aj pre nas? No, ja osobne by som si radsej, tak ako to robim, dane temy vypracovavala, vyhladavala vsetky informacie, a hlavne by som si dala zalezat na svoj usudku a zavere urciteho uciva alebo temy. A preco? Aby som bola samostatna, pretoze pri vyhladavani a vypisovani urciteho uciva alebo temy zistim o co ide, lepsie si to zapametam a bez hlupeho biflovania ktore po prvom zakopnuti vysumi z hlavy z istotou budem vediet o com to je. Predmety. Dalsia absorudna vec, o ktorej nemozem pomlcat. Preco by nam mal niekto alebo nejaky stanoveny system urcovat, co mame alebo nemame studovat? Preco nemame ako v inych krajinach moznost vybrat podla nasich zaujmov a schopnosti? Toto je podla mna najnespravodlivejsie. Co ked ma niekto zaujem o hudbu, kreslenie, literaturu a je tzv. Umelec, ma na to talent, ktory potrebuje rozvijat a nemoze, pretoze skola mrha jeho casom a schopnostami na matematicku a fyziku, ktore su povinne? Alebo co ked niekomu idu jazyky, ma zaujem a chut ucit sa, ale nemoze, jednak pre absenciu kruzkov a vzdelavacich institucii a samozrejme, pre skolske nariadenia ktore mu neposkutnu potrebne vzdelanie v jeho zaujeme? Hlavna vec ze su normy.A potom sa ucitelia aj rodicia divia ze deti – mladez su nepozorny, lahostajny, bez zaujmov, ci doma alebo na vyucovacich hodinach. Skoda ze sa nikdy nezamyslia nad tym, preco ofucani zyvame a zizame nepristojne. Kade chodim, len pocuvam stale staznosti, povzdychy, ludia sa stajuzu od skoly, po pracu , rodinu, pocasie az po partnerov. Urcite to poznate a stretli ste sa s tym ci uz v autobuse, vlaku, na ulici. Ale zamysleli ste sa aspon raz preco je to vsetko tak? Pretoze to sami dovolime je urcite moja prva cast odpovede. Druhou je, hrozna krajina v ktorej zijeme. Nie je praca, aj ak sa nam nejaka prilezitost naskytne, je to co naozaj chceme robit? Myslim ze vecsinova odpoved bude nie. Nase moznosti su obmedzene na tovarne a zavody, predavacky, casnicky a ti stastnejsi su v nejakej kancelarii. Je to ale to, o com sme ako mali snivali? Alebo nas to nejako naplna? Kto z nas, myslim tym moju genraciu 20- tnikov, robi co ho bavi a rano sa tesi do roboty? A preco je to tak? Pretoze ani s najvecsou vyvinutou snahou proste nie su moznosti, nehovoriac o budovani kariery alebo moznom postupe, uz vobec nie o profesnom vyvine. Najkritickejsi zo vsetkeho je ale uricite nas zivotny styl, ak sa to vobec da tak nazvat. Do prace, do skoly, domov, a ...to je vsetko. Volny cas vecsiny vyplnaju bud povinnosti, alebo potulovanie sa bezcielne povonku, opijanie sa, vysedavanie po navstevach alebo baroch. Kde je zivot? Myslim skutocny, kde su zaujmy, zazitky, radost? Vdaka bohu, mala som moznost zit 1 rok v Spanielsku a 2 mesiace v Maroku, cize mozem pravdivo porozvnat neskutocny rozdiel. V tychto dvoch krajinach som videla na kazdom kroku radost ludi, ich nadsenie z veci ktore robia, zazila som mily a ochotny personal v obchodoch, kde sa dokonca radi s vami porozpravaju, poradia vam, usmievaju sa na vas, nie duchom nepritomy, ufrflany alebo oduty ktory je pre nas typicky. Videla som starych ludi, nie pohodenych v domove dochodcov, zanedbanych alebo spinavych, ale s usmevom na tvari, stastnych ze ziju, ktory sa prechadzaju v skupinach, hraju hry, usporiaduvaju slavnosti na ulici a tesia sa zo zivota. Mladez alebo deti ktore som spoznala, nefajcili za plotom ani neplanovali zurky, ale boli zaujaty svojim zivotom, premyslali co z nich bude, hladali s brigady, o ktore tam mimochodom nie je nudza. Tiez som s nimi bola na party, ktora s nasimi nema nic spolocne. Isli sme za nou 25 km, spoznala som 35 novych ludi, perfektne som sa najedla, zabavila, tancovala....s nasimi neporovnatelne. A praca ide a tu? Obednajsia prestavka je 2- hodinova, pocas ktrej sa naozaj stihnete najest, poroz`ravat, oddychnut si a nie nahadzat do seba menucko a behat naspet do prace. Pristup sefov nasich a inde, je asi nepopisatelny. Jednanie na rovinu, pomoc, vzajomne kompromisy su samozrejmostou. Ale aj tak najvecsim plusom je u mna moznost zivota.Moznost vidiet skvele miesta, sluzby vzhladom k nasim perfektnej kvality, moznost vyuzitia voleho casu na 100 percent.Bezecky chodnik, park pre psov, velke preistranne ihriska, kruzky cohokolvek za vyhodnua cenu, obrovske obchodne domy, sviatky. Podnajom ci uz na jednu noc alebo na rok. Toto som videla, skusila a zazila, preto ked porovnam zivotnu uroven, zivotny styl, ludi, krajinu tak som nespokojna s tym kde a ako zijem. Urcite so mnou budete suhlasit, ked poviem ze zahranicie jednoznacne vyhrava. Ked sa tu rozhliadnem okolo, alebo niekoho stretnem na ulici, nic okrem staznosti , ktore som uz spominala, sa nedozviem. Vidim len znechutenych alebo smutnych ludi, bez ciela, bez radosti ako robia co musia, aby mohli zaplatit ucty a ako tak vyzit. Vacsina mojich kamaratov hned po skole odisla do zahranicia, ostatnich, s ktorymi sa uz nestykam, vidam poveczinou opitych a znicenych. V 20 rokoch.
Myslim, ze dovody, ktore som vymenovala, aj ked som sestihla spomenut vsetko, su viac ako postacujuce na obhajenie nazoru, ktory mam. Tak ci onak,kazdy ma svoju hlavu, svoj nazor, svoje pre a proti, ktore respektujem, a dufam, ze aj vy budete moj. Nevravim, ze zas vsetko je zle, pretoze kde su minusy, su aj plusy.
susyyyy

Mesto: kk

Poslaťod arsenik1 » 20 Feb 2011 01:17

arsenik1

Mesto: SN

Poslaťod Hobby » 20 Feb 2011 14:07

arsenik1 píše:Ako vidia Slovensko v zahraničí http://spravy.pravda.sk/zapad-turisti-p ... domace_p29

Aspon je vidiet, ako sa propaguje Slovensko v zahranici. Mne sa v zahranici stalo, ze sa ma pytali, kedy u nas skonci vojna a to uz nepotrebovalo komentar ... a stalo sa to pred siestimi rokmi :(
Hobby

Mesto: Bratislava

Poslaťod tvoja kamaratka » 20 Feb 2011 19:12

dobre ale zas stazovat sa, ze sa u nas nehovori po anglicky, to ozaj nemusia. Skus sa po anglicky dohovorit vo Francuzsku; aj keby rovno vedeli tak sa robia, ze nevedia. Ale princip je, ze ak ides do cudzej krajiny, v prvom rade ocakavaj, ze nehovoria tvojou recou. Inak mne sa tie komentare nezdaju az take hrozne, no tak nie je to tam uzasne ale vsade je nieco. Az na tu premavku, to suhlasim, to je na Slov uplne hrozne dokonca aj v porovnani s Afrikou, aspon kde ja som bola.
tvoja kamaratka

PredchádzajúciĎalší

Späť na Život v zahraničí

• Príbuzné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google Adsense [Bot] a 3 hostia