Manželstvo s cudzincom na Slovensku  

Stránka 1 / 7 Nasledujúca
  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/03/2007 13:20  

Ako si zvykaju cudzinci na zivot na Slovensku, dokazu si vobec zvyknut?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/03/2007 13:35  

Mojmu priatelovi nepredlzili viac pracovne povolenie, takze stojime pred vaznou dilemou, kam… Na Slovenko alebo do Mexika? Moj priatel trva na Mexiku. Velmi ma odradza dialka medzi nasimi krajinami, neviem ci by som si tam zvykla. A ci by si on zvykol na Slovensku?!? Neviem. Prosim, poradte…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/03/2007 15:37  

Čaute baby!
Určite sa dá zvyknúť… manžel je tiež cudzinec a je to ok… a takisto pozname veľa cudzincov – študentov, podnikateľov či zmiešané manželstvá… Samozrejme, chce to čas a trpezlivosť… ale pokiaľ má niekoho blízkeho po boku, snaží sa naučiť reč a integovať do slovenskej spoločnosti, myslím, že o to je to ľahšie…
Držím palce a prajem všetko dobré!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/03/2007 8:13  

Ahoj Suzi!
Vdaka za podporu. Odkial pochadza tvoj manzel? Nemal problem s jazykom? Moj priatel mi tvrdi, ze slovencina je nenaucitelny jazyk. Ako sa pracovne aklimatizoval? Ja totiz pochadzam z vychodneho slovenska a dobre vies ako je tam s pracovnymi ponukami. Mam z hoho hlavu v smutku.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
16/03/2007 21:05  

Maria chodte do Mexika,vsak ty si sama odisla zo Slovenska za pracou do Nemecka a aku pracu by si asi nasiel tvoj cudzinec priatel,ked ty si si sama nenasla.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
21/03/2007 11:39  

Ahoj Maria. Nezavidim ti tvoju situaciu. Predpokladam, ze Nemecko bolo pre Vas isty kompromis. Mexiko a Slovensko – krajiny dvoch rozdielnych kultur. Ja som skor pocula, ze z Mexika sa skor uteka za lepsim zivotom… Ale ludia ziju vsade. Zavisi ako ste financne situovani. Dufam, ze Vam to dobre dopadne. Vela stastia.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
17/05/2007 10:59  

poradte prosim,
zijem s marocanom,rok mimo v cudzine a teraz na Slovensku. Ma problemy so slovencinou. Ma nejaku sancu ziskat tu pracu, nejake povolenie na pobyt a po manzelstve i slovensku narodnost?Ak ano,po akej dobe spoluzitia?Zo svojej rodnej krajiny odisiel,lebo sam neznasa rasisticku neznasanlivost a tiez ekonomicku situaciu tam.Dakujem.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
17/05/2007 13:16  

INFORMÁCIA PRE CUDZIEHO ŠTÁTNEHO OBČANA – ŽIADATEĽA O UDELENIE ŠTÁTNEHO OBČIANSTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY PO PODANÍ ŽIADOSTI Podľa zákona č. 40/1993 Z.z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky o žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky koná a rozhoduje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Podľa § 7 citovaného zákona, zákonnými podmienkami na udelenie štátneho občianstva je 5-ročný trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ovládanie slovenského jazyka a bezúhonnosť žiadateľa.
V konaní o žiadosti môže Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky zohľadniť niektoré skutočnosti, týkajúce sa žiadateľa, najmä jeho ekonomický, technický, kultúrny a iný prínos pre Slovenskú republiku, prípadne uzavretie manželstva so štátnym občanom Slovenskej republiky – avšak pri splnení zákonom stanovených podmienok, prípadne iné zreteľa hodné skutočnosti.
Na udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky nie je právny nárok, a to ani po splnení zákonom stanovených podmienok. Štátne občianstvo sa v zásade neudeľuje žiadateľovi, ktorý nemá na území Slovenskej republiky povolený trvalý pobyt.
Vzhľadom na to, že po udelení štátneho občianstva Slovenskej republiky vznikajú medzi štátom a osobou vzájomné práva a povinnosti, v konaní sa zisťujú všetky podstatné skutočnosti, týkajúce sa žiadateľa, od ktorýchkoľvek úradov a inštitúcií. Ministerstvo pri udeľovaní štátneho občianstva musí dbať na záujmy Slovenskej republiky, najmä z hľadiska bezpečnosti štátu, vnútorného právneho poriadku, zahranično-politických záujmov, záväzkov Slovenskej republiky voči tretím štátom, sociálno-ekonomickej situácie. Aplikuje sa vnútorný právny poriadok štátu a stratégia zahraničnej politiky v procese integrácie Slovenskej republiky do Európskej únie.
V prípade, ak ministerstvo potrebuje počas konania doložiť od žiadateľa doklad, vyzve ho na jeho doloženie. Ministerstvo môže žiadateľa pozvať na rozhovor, najmä za účelom vysvetlenia niektorej skutočnosti, týkajúcej sa jeho osoby.
Vzhľadom na to, že prijať cudzieho štátneho občana do svojho štátneho zväzku je výlučným právom štátu, po ukončení konania môže ministerstvo žiadateľovi štátne občianstvo Slovenskej republiky udeliť.

Čo budete potrebovať pri svadbe s cudzincom na území SR?
Cudzinec pred uzavretím manželstva v Slovenskej republike je povinný predložiť matričnému úradu najmenej 14 dní pred uzavretím manželstva tieto doklady:
– rodný list,
• doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva,
• doklad o štátnom občianstve,
• doklad o pobyte,
• potvrdenie o osobnom stave,
• úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o ovdoveného cudzinca,
• právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak ide o rozvedeného cudzinca,
• doklad, ktorým možno preukázať totožnosť.
Doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva, doklad o štátnom občianstve, doklad o pobyte a potvrdenie o osobnom stave nesmú byť staršie ako 6 mesiacov.
Praktická rada: Doklady musia byť úradne preložené do slovenského jazyka a apostilované. Pre viac informácií o overovaní zahraničných verejných listín kliknite sem . Ak cudzinec neovláda slovenský jazyk, pri uzatváraní manželstva je potrebný tlmočník.
Štátny občan Slovenskej republiky pred uzavretím manželstva predloží matričnému úradu príslušnému podľa miesta uzavretia manželstva tieto doklady:
1. rodný list,
2. doklad o štátnom občianstve,
3. potvrdenie o pobyte,
4. úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o vdovca alebo vdovu, alebo právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak ide o rozvedeného alebo rozvedenú, alebo právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné,
5. doklad o rodnom čísle.
Doklady uvedené v 2., 3. a 5. bode možno nahradiť predložením platného občianskeho preukazu.
Následne na matrike príslušnej podľa trvalého pobytu snúbenca – občana SR je potrebné vyplniť žiadosť o uzavretie manželstva a zaplatiť správny poplatok, ktorého výška v prípade uzatvorenia manželstva medzi štátnym občanom SR a cudzincom je 2 000 Sk.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
17/05/2007 13:23  

pre moniku: narodnost nie ale statne obcianstvo alebo aspon trvaly pobyt, podmienky som uviedla hore


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
08/06/2007 17:29  

Ja som na tom podobne ako Maria. Moj priatel je z Peru kde momentalne aj zijeme ale vazne zaciname uvazovat o Slovensku. Ja som tiez z vychodu a kedze vieme ako to tam je tak nad tym ani neuvazujem, jednoznacne vyhrava Bratislava. Zo zaciatku to urcite bude tazke ale verim ze sa prisposobi na zivot na Slovensku a hlavne ze sa najde nejaka robota. Maria ked to chcete skusit na Slovensku tak ti odporucam skusat na zapade. Bratislava je blizko Viedne a ked sa nenajde nic v BA tak je moznost Viedne. To ci sa prisposobi zavisi od kazdeho jedinca ale kedze zil v nemecku tak si nemyslim ze to bude az taky problem. Drzim ti palce nech vam to vyjde tak aby ste boli spokojni..


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
16/06/2007 9:36  

Ahoj Katka – PERU!
Rada by som si s tebou vymenila par skusenosti cez mail. Uz sme na Slovensku. Prosim ozvi sa mi. Maria


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
19/06/2007 10:24  

Čauko Monika!

Pokiaľ chceš, ozvi sa! Možno budeme vedieť poradiť, pomôcť…. V ktorom meste bývate tu v SR? Príjemný zvyšok dňa!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
22/06/2007 21:15  

ahoj Maria. aj ja by som si rada vymenila skusenosti. aky mas mail?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/06/2007 17:04  

Katka, prosim ozvi sa. Cav


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
24/06/2007 5:32  

Katka, klikni na moje meno.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/07/2007 13:45  

Ahoj,pred nedavnom som si vzal za manzelku priatelku z ukrajiny.Po nasom sobasi som sa dozvedel o nieakom dare alebo pozicke c.c.a.350,000,-sk.
Neviete o tom niekto nieco viac?
300,000 litrov je 300,000 litrov.
Dik


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/07/2007 14:22  

Martin: aky dar? a komu? nic take sa neplati, jedine su poplatky po ziskani trvaleho pobytu alebo obcianstva ale to sa rata na desattisice – obcianstvo pre cudzinca je podla stareho okolo 20 000 teraz je mozno zmena. ALE TAKU SUMU? kde si to prosim ta cital?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/07/2007 14:30  

Monika: po sobasi si moze vybavit trvaly pobyt za ucelom zlucenia rodiny – tak sa to myslim vola. po tom ako pisal anonym moze ziskat statne obianstvo najsko po 5 rokoch pobytu v SR ako manzel. ak by poustil krajinu na viac ako pol roka vkuse tak mu trvaly pobyt odoberu. pretoze nie je dovod aby mal trvaly pobyt v krajine kde sa menej ako pol roka nezdrziava. na stranke min.vnutra je link pre cudzincov co vsetko treba na sobas a trvaly pobyt. co sa tyka obianstva – to sa moze ale nemusi ziskat po min.5 rokoch, zlezi ci robi a co robi, ako vie jazyk atd.
co sa tyka jazyka – existuju skoly kde sa robia kurzy slovenciny pre cuzdincov, zalezi z kaeho si mesta. a praca? tak to neviem podla toho aku ma skolu, co robi – robil, teda v akej rpofesii. moj muz si nasiel pracu hned ako dostal trvaly pobyt – skor ako ho nema nesmie ani pracovat ani chodit do skoly. ale zalezi od profesie. a mesta – kde su ako na cudzinciv zvyknuti, lebo tu su stale oblasti kde je viac rasistov alebo netolerantnych ludi. npis odkial alebo teda kde v SR chcete byt.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
09/08/2007 21:14  

ahojte.zoznamila som sa v bratislave s talianom zo sicilie,stretavame sa spolu 4 krat do roka ideme spolu lyzovat v zime a v lete idem na tyzden s nim na dovolenku alebo stravim s nim na sicilii nasu spolocnu dovolenku som s nim prave 4 rok a teraz som sa prave od neho zo sicili vratila a sa bojim toho ze asi sa mi uz nepaci chodit za nim na siciliu myslim si ze je to velky rozdiel v mysleni a aj v mentalite.on je uzasne dobry clovek ale myslela som si ze je to lahke zo zaciatku ale teraz sa bojim ze pre nasu mentelitu a pre inu kulturu sa to vsetko skomplikovalo ja by som tam urcite nikdy na siciliu neisla byvat lebo ako si myslim ze asi tazko ba som si tam zvykla su pre nasu mantalitu uplne odllisny ludia.som velmi smutna a mam proste velky chaos a bojim sa ako to bude dalej.dakujem za porozumenie.ked mi niekto moze niako aspon pisomne napisat co hovori na moju situacia ci vlastne my niekto pochopil aky mam problem.a.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
21/08/2007 8:42  

ahojte dievcata,
ja mam priatela z Juhoafrickej Republiky….clovek by si pomyslel, ze demokracia, ale cokolvek vybavit ci tu na SK alebo tam v JAR je mission!!!Kadzy hovori nieco ine, kazdy chce nieco ine….a bohuzial „iba“ ako priatel by na SK moc nepochodil, takze idem zatial ja tam na nejaky cas, tam sa asi aj zoberieme, lebo na rozdiel od SK staci pas a za nejaky rok prideme na SK. Velmi by som chcela ostat doma -v okoli Ziliny, ale tiez budeme asi nuteni ist za pracou do BA…no ved este uvidime…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
21/08/2007 20:00  

ahojte baby, velmi ma potesila tato stranka, ja som presne pred jedenastymi mesiacmi odisla do grecka na zbery, nasla som si tam priatela albanca, 17 rokov zijuceho v grecku, ale kedze ja som sa este normalnej prace nedockala spekulujeme nad dacim iným. je to človek s velikanskym srdcom a som velmi rada ze aj ine zeny sa zbavuju predsudkov a hladaju stastie inam. Baby že to je úplne o niečom inom mat vzťah s iným chlapom?? moj mail href=“mailto:Tedua999@azet.sk“>Tedua999@azet.sk Dakujem


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
02/10/2007 6:54  

Moja prajem vam aby vam to vyslo.Ja sa chystam tiez na podobny krok.tak uz teraz sa bojim.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
02/10/2007 7:06  

Suzi z akej krajiny je tvoj manzel??lebo ja mam tazku hlavu z nasich zakonov.afrika je nemozna.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/10/2007 18:10  

ahojte, moj priatel je zo sudtirolu(severne taliansko), ja tu pracujem uz vyse 4 rokov, ale zvyknut by som so nezvykla, tak tiez uvazujeme:)))on je flexibilny, ale mam strach, ze si taz on nezvykne na slovensku…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/10/2007 16:01  

Vidím, že máš o tomto dosť informácii. Ja mám tiež snubenca američana a plánujeme sa zobrať tu na Slovensku. A ako to potom je ak tu plánujeme ostať? Myslím ako má moj nastavajúci žiadať o pracovné povolenie a o trvalý pobyt na Slovenku (kedže tu plánujeme niekoľko rokov zostať.) Bola by som ti veľmi vdačná za nejaké informácie, veľmi by nám to pomohlo. Vopred dakujem.. :O)


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
22/10/2007 13:41  

caute.. kto mi vie poradit-zijem v nemecku-2 roky tu mam trvaly pobyt,no uz dlhsi cas to taham na dialku s jednym australcanom.chcem ist strasne k nemu-najlepsie NAVZDY.. ako to je vlastne s vizami?co mi odporucate?svadba na slovensku alebo v australii?pocula som ze su to riadne papierovacky.. co vsetko vlastne potrebujem a ako sa k tym dokumentom rychlejsie dostanem..aby to nebolo tak komplikovane.. prosim,poradte mi… majka ( href=“mailto:miamaya25@yahoo.de“>miamaya25@yahoo.de)


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
22/10/2007 13:43  

zabudla som povedat,ze najradsej by sme potom ostali v australii.. ako sa dostanem aspon k snubeneckym vizam alebo co je najvyhodnejsie,aby som sa od neho nemusela oddelit??


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
26/10/2007 19:52  

tak to je na sto percent, ze tirolak si nezvykne na Slovensku. Ja uz robim 7 rokov v sudtirol. A tieto ludia si myslia, ze u nich je vsetko naj….


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/10/2007 20:57  

Ahoj Andrea zo Slovenska,

čítala som si tvoj príspevok a poviem ti, ako by si mi z duše čítala.
Mám ten istý problém. S priateľom /okolie Rím/sa stretávame každý mesiac, je mi s ním super, ale keď idem za ním, k jeho rodine, ktorá je navyše super ako on, neviem si akosi zvyknúť a všetko mi ide na nervy. Mám tam neuveriteľné depky a tiež sa mi to komplikuje, kde žiť, lebo on čo by robil na Slovensku, a ja zase u neho. Bola by som rada keby sme si vymenili pár rád. Popíš na href=“mailto:zu.fab@post.sk“>zu.fab@post.sk. Maj sa fajn a nezúfaj, my si nejako poradíme… šak slovenky si vždy nejako poradia…!Ciao.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
16/11/2007 20:34  

Caute,
Vie mi niekto poradit?
Som obciankou slovenskej republiky,moj manzel je talian, zijeme vo svajciarsku kde mame povolenie na pobyt a kde sme sa aj sobasili.
Sme v stadiu kedy sme sa rozhodli ze sa rozvedieme pretoze pocas manzelstva som mala pomer z ktoreho bol splodeny moj syn.Moj manzel je vedenny ako jeho otec, avsak byologickym otcom dietata je moj slov.priatel s ktorym sa neskor planujeme zobrat a chce priznat otcovstvo k mojmu synovy.
Chcem sa opytat, je mozne aby sme boli s mojim talianskym manzelom rozvedenny slovenskym sudom ked mam ja a moj syn trvaly pobyt aj na uzemi slov.republiky, avsak s talianskym manzelom sme spolocne na slovensku nikdy nezili.
A ako je to zo zapretim a priznanim otcovstva na slov. pokial ma syn tiez slovenske obcianstvo a biologickym otcom je tiez obcan slov.republiky.
Ak viete a mozete, poradte…
vopred dakujem,


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Život v zahraničí
Stránka 1 / 7 Nasledujúca
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.