Burka, nikáb či hidžáb - šli by ste do toho?  

  RSS

 jarmilka
Zaregistroval sa v roku 2012
Príspevky: 3
15/02/2012 16:30  

Ahojte, zaujímal by ma Váš názor na zahaľovanie žien a konvertovanie na islam. Aké sú Vaše skúsenosti a čo si pomyslíte, keď zbadáte na ulici ženu-muslimku, ktorá je zahalená? A aký je podľa Vás rozdiel vo vnímaní zahaľovania žien na Slovensku a v zahraničí? Vďaka za Vaše reakcie…


ReagovaťCitovať
 safira
Zaregistroval sa v roku 2011
Príspevky: 46
15/02/2012 20:58  

jarmilka,zahalovanie zien v islamskej kulture je zdoraznenim ich nerovnopravneho postavenia -pravneho,aj spolocenskeho.neviem si predstavit,z akeho dovodu by sebavedoma,rozumne uvazujuca zena nasej kultury si zelala byt zahalena….a to plati aj o konvertovani k islamu..pretoze islam nie je len nabozenstvo.to je sposob zivota…myslenia,konania ..a ten nema nic spolocne s nasim sposobom zivota……….inak,poznam zeny,co akoze konvertovali….väcsinou vychodoeuropanky……ale v konecnom dosledku nekonvertovali…nadalej su aj oficialne krestankami. teda .tie,ktore boli predtym,ani jedna,co som mala moznost poznat,neurobila zasadny krok a neziadala o vystupenie z cirvi,do ktorej patrila……….a len co sa ich vztah skoncil,aj ich konvertovanie sa skoncilo……a to iste plati aj o zahalovani……rozdiel v pohlade europanov na zahalene zeny v europe je v podstate rovnaky…negativny……len na sk su skor vynimkou..nastastie….v zap.casti eu je zahalenych zien dost…tak ako je dost aj pristahovalcov z krajin,kde takyto zvyk a zakon pretrvava……..ked vidim zahalenu osobu v burke,je to signal na opatrnost..nikdy nevedno,kto sa skryva sa ´´zavesom´´…..ked zije vUK,tak by si mala vediet,ake su reakcie majoritneho obyvatelstva na zahalene zeny v ich krajine.a nielen na tie,co maju burku………staci sa len rozpravat s anglicanmi.


ReagovaťCitovať
 jarmilka
Zaregistroval sa v roku 2012
Príspevky: 3
15/02/2012 21:27  

Milá Safira, vďaka za Tvoju reakciu. Mňa zaujíma, v čom je to podľa Teba také ponižujúce a nerovnoprávne?

Myslíš, že zahaľovanie by mohla byť príčina zahaľovania? Nie je to skôr len dôsledok konvertovania?

K tej burqe – to je zaujímavé – tiež som sa stretla s naratívami práve o zneužívaní tohto odevu (na krádež, a podobne)… Ja sa samozrejme rozprávam s Angličanmi, ale zaujíma ma, ako to vnímajú ľudia z Komunity exilákov, tak som využila túto možnosť opýtať sa…


ReagovaťCitovať
 safira
Zaregistroval sa v roku 2011
Príspevky: 46
15/02/2012 21:56  

jarmilka,polozila si si otazku,preco sa nezahaluju aj muzi?uz toto ponimanie zahalovania len z jednej strany je znakom diskriminacie.rodovej.a zahalovanie zien ma jasne sexualne pozadie.islamske pravo prevzalo zvyk a tradicie zahalovania sa zien z orientu.to zahalovanie vlastne znamena,ze islamske pravo prejudikuje u zien predispoziciu nemravneho chovania…..preto sa musia zahalit…….aby nedradili muzov a ochranili´´svoju ´´cest´´….co je samozrejme uplny nezmysel………moralku musime mat vo svojom mysleni ….nie v oblekani ci zahalovani…
co sa tyka burky,tak je jasne,ze identita osoby sa tak straca.preto uz niektore zapadoeuropske krajiny pristupili k zakazu buriek…..ale to je len vrchol ladovca……
to zahalovanie europaniek je ako som mala moznost poznat z drvivej väcsiny dosledok toho,ze maju manzela ,ci priatela moslima….a chcu sa mu prisposobit.mnohokrat je to na natlak toho muza..ci jeho rodiny….velmi precizne psychologicky prevedeny natlak.v tom su oni majstri…..
len mizive precento dievcat ci zien ´´konvertovalo´´ bez znamosti z moslimom..tam boli potom ine dovody…osobnostne hladanie a pod…….ale to je len mala stotinka percenta……tie potom su ochotne sa zosobasit s muzom,ktoreho vidia len z dialky…..napriklad na zastavke a pod…..
a mozem sa spytat,aky mas ty nazor na tuto problematiku?


ReagovaťCitovať
 JASMINA
Zaregistroval sa v roku 2011
Príspevky: 58
16/02/2012 18:04  

Ja mam zase skusenost z nastevy jednj arabky tu na slovensko bola tu sma bez muza a fakt ma to stalo vela usilia aby si tu satku dala dole a to ju prehovaral este jej brat ona ju proste chcela tak ze nemusia ich nosit ale chcu


ReagovaťCitovať
 safira
Zaregistroval sa v roku 2011
Príspevky: 46
16/02/2012 19:23  

ine je arabka,ktora sa narodila v krajine,kde zahalovanie je bezne.zalezi na prostredi ,kde vyrastala,na vychove .a ine je europanka,co sa zahali .a este v europe.
ja poznam nejake perzanky a arabky z krajiny,kde zahalovanie je povinne.ale ked pridu do eu alebo do usa,okamzite toto zahalovanie este v lietadle odkladaju.doma im hrozi za nezahalenie trest.aj tlak spolocnosti je velky.preto rady ziju dost casto mimo islamsky svet.a casto mi hovoria,ze sa cuduju nasim zenam,ze sa niektora zahali.
tu v eu casto vidim hlavne nevdelane arabky zahalene.ti arabi si ich importovali z krajiny,odkial pochadzaju.aj v horucavach su zahalene.casto preto,ze si ani nevedia predstavit,zeby mohli ist na ulicu bez satky.je to o vychove.a u mnohych aj o strachu pred nasledkami.od manzela ,ich rodiny.komunity.casto tu otcovia z mosl.korenmi ,ci bratia zabiju svoju dceru ci sestru ci manzelku len preto,ze chcela zit normalny zivot.a teda sa aj normalne obliekat.bez zahalenia hoci aj satkou.


ReagovaťCitovať
 Lianna
Zaregistroval sa v roku 2011
Príspevky: 29
16/02/2012 22:18  

Safira, suhlasim so vsetkym co si napisala, najma o tom ze cest nie je o obleceni.
Podla mna je nabozenstvo najvacsie a najnebezpecnejsie zlo, a nielen islam. Prave som citala tento vyplod od uzivatela „smilan“ a myslim ze by sa to hodilo do tejto temy – linka class=“postlink-local“ href=“http://www.komunita.exil.sk/post165515.html#p165515″>post165515.html#p165515

Taketo myslenie je velmi nebezpecne. Vobec by ma neprekvapilo keby obvinoval obet znasilnenia za to, co sa jej stalo, lebo bola provokativne oblecena.


ReagovaťCitovať
 jarmilka
Zaregistroval sa v roku 2012
Príspevky: 3
17/02/2012 11:42  

vďaka za vaše reakcie… Rozmýšľam nad tým, či je to vážne až také dehonestujúce…čítala som rôzne články na túto tému – často sa stretávam najmä vodborných článkoch napríklad s tým, že zahalené ženy CHCÚ byť zahalené a „proti-hijab“ hnutia, ktoré sa snažia o „vyslobodenie“ týchto žien, sú v podstate nezmyselné. Stretla som sa tiež s tvrdeniami, že odňatím, alebo zakázaním nosenia šatky ide skôr o kultúrnu, než náboženskú vec – a teda, nosenie šatky nemá a nemusí vôbec znamenať „vyznávam islam“, ale skôr „šatka ako kultúrny symbol patrí je súčasťou mojej identity“ – ja viem, napísala som to veľmi krkolomne… 🙂

class=“postlink“ href=“http://muslimvoices.org/muslim-veil-heather-akou/“> http://muslimvoices.org/muslim-veil-heather-akou/ podľa tohto článku, korán neprikazuje zahaľovanie v prísnej forme (napríklad taká burqa…), práveže ide o veľmi abstrakné vyjadrenie k tejto problematike

Most people refer to the Muslim head covering simply as a veil. Akou explains that she and many other Muslims prefer to call it hijab. This term relates to a set of practices in Islam involving modesty of the body, not necessarily an item of clothing.


ReagovaťCitovať
 safira
Zaregistroval sa v roku 2011
Príspevky: 46
17/02/2012 11:45  

lianna, mas pravdu v tom,ze kazda ideologia,kde sa nerespektuje pravo osobnosti je nebezpecna.a prave islam je nielen nabozenstvo.je to sposob zivota.totalitny sposob zivota…..a prave zalozeny na nerespektovani osobnosti /a najviac zeny/.zena je tam ponata ako predmet sexualneho uspokojenia a nastroj na rodenie dalsich moslimov.uz uzatvorenie manzelstva je aktom podobnym kupnej zmluve.zena nie je partnerom ani po pravnej ,ani po spolocenskej stranke. nema rovnake prava ako muz.po ziadnej stranke.precitala som si to forum,co si dala link……prave tam ´´smilan´´ uvadza niektore skutocnosti,zhodne s ideologiou islamu.ma tam pasaze,co degraduju zenu ako osobnost.akoby nevedela mysliest a konat v ramci moralmych zasad..
kto popisuje takto zenu vo vseobecnosti,degraduje ju ako osobnost.


ReagovaťCitovať
 safira
Zaregistroval sa v roku 2011
Príspevky: 46
17/02/2012 12:03  

jarmilka,ja prave v praxi poznam zeny /arabky,perzanky/,co zahalovanie pokladaju za nedostojne…..ten zvyk ako som uz pisala prevzal aj islam.tak sa doslova v korane uvadza,ze zeny maju zahalovat,co ma byt skryte pred zrakmi inych .a strazit tak svoju cest.prave zahalovanie vlasov ma sexisticky podton.pretoze prave vlasy v islame su pokladane tiez za dolezity ex.symbol a nemaju byt ukazane na verejnosti……preto ta satka….no a burka je proste nenezpecne skryvanie identity….ak toto chce niekto praktizovat,tak nech zostane v islamskej krajine…….nas v eu nezaujima,ci je to tam zvyk,ci zakon nosit.ak niektora europanka tam ide zit ,musi vsak pocitat stymi ich zakonmi.je na nej ako sa rozhodne.
ak sa zahaluju zeny v islamskych krajinach/a este kde je to zakonom prikazane/,tak nam europanom nezostava nic ine len respektovat ich zakony.ja ,kedze nesuhlasim so zahalovanim uz zo zasady,proste do tych krajin necestujem.len tam,kde respektuju moju osobnost.ale zeny,co ziju v eu/s koremni orientalnymi/aj ked by chceli a respektovat zase nasu kulturu,mohokrat nemozu.a su ale aj take ,co respektovat nechcu….a to je ten zakladny problem.ak nechcu respektovat nasu kulturu a zakony,nemaju k nam do eu chodit a zit tu…eu je velmi toleranta k ich kulture.krajiny islamu vsak toleranciou voci nam neoplyvaju…..


ReagovaťCitovať
 majka80
Zaregistroval sa v roku 2014
Príspevky: 1
17/05/2014 21:05  

@JASMINA wrote:

Ja mam zase skusenost z nastevy jednj arabky tu na slovensko bola tu sma bez muza a fakt ma to stalo vela usilia aby si tu satku dala dole a to ju prehovaral este jej brat ona ju proste chcela tak ze nemusia ich nosit ale chcu

Neda mi nereagovat na tuto temu. Ja viem ze ubehol dlhy cas od tohto prispevku. Ale Jasmina ma pravdu. Dievcata nosia hejab lebo chcu. Nie pretoze im to niekto prikazal. Vela krat ked som isla von s manzelovou neterou som sa jej opytala ci ho nechce nechat doma. Ale odmietla. Je to jej rozhodnutie. Jej sestra hejab nenosi. A to ich otec je zaryty muslim. Stale sa najdu ludia ktory to dodrziavaju ale ide iba ako keby o tradiciu. A tradicie dodrziavaju niektory aj na Sk. Hovorilo sa ze pokial ma dievca hejab tak je cnostne. A tak to tu zostalo. Ale dokonca ked aj maju hejab , ked sa lepsie pozriete tak vela z nich ho ma.len tak ledabolo prehodeny. Vela.dievcat ho pouzia uz len ako modny doplnok. Takze dievcata chcu nosit hejab. Nikto im nepovedal budes a musis.


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Život v zahraničí
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.