Ako sa Slovák pozerá na Slováka v zahraničí  

Stránka 1 / 2 Nasledujúca
  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
27/09/2006 7:33  

Ja osobne neman skusenosti so slovakmi v Taliansku, lebo kde zijem nikoho zo Slovenska nepoznam. Bola by som rada keby nasi exilaci popisali ich vztahy, problemy, skusenosti s nasimi krajanmi v zahranici.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
30/09/2006 19:09  

no moje skusennoosti su aj dobre aj zle. pomohli mi takmer vsetci, niektori do problemov,niektori z problemov. a vzdy to boli ti, o ktorych by som si nikdy nebola myslela, ze su toho schopni…..


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/11/2006 1:58  

ako vsade to je jedno ci je to doma alebo vonku ak narazite na nejake brzdy nepomozete si ani tam ani tam ale ja sa nestazujem ved ak mi niekto nesedi viac ho nekontaktujem


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
20/07/2007 19:44  

Ja som tiez v zahranici a zo slovakmi mam taku skusenost , ze ti toho naslubuju, ak potrebujes pomoct a potom sa na teba vykaslu.Obratia sa na teba ak oni nieco potrebuju.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
08/08/2007 11:31  

Skusenosti so Slovakmi v UK mam zatial bohuzial viac negativnych ako pozitivnych. Fakt je, ze to vacsinou boli nevzdelani ludia, ktori ani nehovorili po anglicky, a to tu zili uz vyse roka. Smutne na tom je, ze vobec nejavili zaujem naucit sa anglicky. Takito ludia nam len hanbu robia vo svete.

Inak taka bezna neutralna skusenost je, ze iba Slovak sa ta hned pri prvom stretnuti pyta na pracu, kde robis, za kolko atd. Podla mna je to velmi drze. Na Slovensku to nikto nerobi. Predtym som si vobec neuvedomovala, aky sme my zavistlivy narod.

Najnovsia skusenost je trochu bizarna – svagor nasho sefkuchara si doviedol do nasej restiky nejaku (vraj) Slovenku ktoru ocividne zbalil. A on jej predo mnou povedal, ze aj ja som zo Slovenska – a ona na to… nic. Len sa na mna velmi zvlastne divala. A robi to zakazdym, ked k nam pridu.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
01/11/2007 2:46  

Ja som žil v USA, medzi nelegálnymi Slovákmi, a spoznal som tam také typy, aké som nikdy na Slovensku nezažil. Slovák na Slovensku, to je niečo úplne iné – Slováci sú fajn, dobroprajný, kamarátsky, pomôžu.

Ale keď Slovák príde do USA, väčšinou nelegálne, tak musí makať dňom i nocou nechutné práce ktoré by Američan nerobil ani za desať násobok toho platu. A zo Slováka sa zrazu stane arogantný hrubián, ktorý len pozerá na každý dolár, ako by na tebe zarobil. A bude nadávať každému do debilov a pakov (česť výnimkám). Je schopný sa s tebou aj pobiť, alebo ťa podviesť len pre pár dolárov.

Viem to inak pochopiť, ja som tie špatné nelegálne práce nikdy nemusel robiť. Keby som musel takto drieť na stavbe niekoľko rokov s arogantnými stavbármi a manažérmi, asi by tiež bol zo mňa takýto drsný cvok.

Potom sa Slovák vráti domov a je z neho zase normálny fajn chlap. A tí Slováci, čo takto ťažko žijú v Amerike už dlhé roky, a nevracajú sa, sú často sprostý primitívi s ktorými na Slovensku málokto vydrží – a preto sa nevracajú (česť výnimkám).


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
30/11/2007 14:44  

Zavidia ked mas viav,ked mas lepsie auto a lepsiu pracu.
Ohovaraju a ponizuju a vysmievyju sa,ked robis podradnu pracu.
Radsej nemky ako slovenky.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
30/11/2007 18:28  

moja skusenost v zahranici so slovakmi je asi taka,ze sa tu pestuje zavist ako narodny sport. nastastie mam susedov velmi milu rodinku z kosic,dokonca sme medzi domami zburali plot.okrem nich mam kopu irskych priatelov,tak mi spolocnost velmi nechyba. ale mala som skusenost s partiou z nedalekeho mesta,ktori chceli cloveka akurat len vyuzit a potom sa na mna vykaslali. ale aj tak dobre, narkomanov,alkoholikov a ludi,co maju problemy so zakonom nemusim…. aj ked pridu s tym,ze si predsa musime pomahat,ked sme z jednej krajiny


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
05/12/2007 21:08  

Anonymni ,ani by som nepovedala tak ako si to ty napisal radsej nemku ako slovacku asi poznas malo tych slovaciek v nemecku .Co dokazu tie nemki ????? nemam len jednu priatelku co je cistov nemkov ale ja ako rodenna slovacka by som sa hanbila pozvat niekoho na navstevu tak u nich doma vyzera ,Mozno v posteli su lepsie!!!!!! ale v niecom innom urcite nie ,oni sa ani nemozu postavit kolo nas vychovanych sloveniek!!!!!Ktore vedia varit ,prat,zehlit upratovat a postarat sa o rodinu ako sa patry!!!!!!!!!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/12/2007 10:48  

Lenka, ty Slovacka, viem si predstavit, ako ty sa staras o rodinu, ked si sa nenaucila ani pravopis??? Ty „Slovenka“ jedna!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/12/2007 16:57  

k anonym.12.48- len tak na margo..co ma spolocne pravopis a starost o rodinu???vela slovenskych-aj cudzich „babiek“ nema znalost pravopisu, -to znamena,ze sa nevedia postarat o rodinu????ak sa chcete na niekom „vybavit“ za svoj pocit menejcennosti,robte to inym sposobom.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/12/2007 19:33  

Moj mily anonymny neviem ci som niekde pisala ze som Slovacka ja som napisala ze pochadzam a som sa tam narodila na Slovenska aj ked uz tam dost vela rokov nebyvam a aj ked mozno nepisem perfektne po slovensky ale normalny slovak ma pochopi co ty asi ku nim nepatris,chcela by som iba teba vidiet ako by si ty pisal keby si ovladal styri reci a slovencinu najmenej pouzival??????? A asi tych nemiek malo poznas ,ked pises ze radsej nemku ako slovacku lebo tie ti vyhoveju lepsie v posteli ako v normalnom zivote co sa iba okolo toho jedneho tociiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!A po druhe hanbis sa za svoje meno ked sa pises ako anonymny,lebo ja nieeeeeeeeee…….


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/12/2007 20:07  

Lenka, darmo sa Ty chvalis, ze ovladas styri reci, ked neovladas tu materinsku poriadne. Iba hlupak zabudne materinsku rec. A ak neovladas materinsky jazyk poriadne, tazko budes poriadne ovladat aj tie dalsie styri. Su ludia, ktori uz po roku (akoze) zabudnu po slovensky, co sa mne este po osmych rokoch v zahranici nepodarilo, hoci sa so Slovakmi stretavam len na prazninach na Slovensku.
Ako mi niekto vysvetli, ze emigranti zo 68-eho slovencinu nezabudli a niektori nou hovoria uzasne, a ini ziju „vonku“ par rokov a uz nevedia rozdiel medzi i/y, Slovenska/Slovacka… a zakryvaju to (pseudo)znalostou dalsich reci.
A Lenka, nebud naivna- to Tvoje Lenka je takisto anonymne ako Anonym. Netvrdim, ze nie si Lenka, ale v pohode si tam mozes dat aj Zuzka alebo Hildegarda.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/12/2007 21:15  

Ikke neviem ci si zena alebo chlap ale iba kratko ti napisem pozri sa na seba a potom kritizuj druhych a ak sa nemylim tema je „Ako sa Slovák pozerá na Slováka v zahraničí“…..a nie ci on vie pisat po slovensky alebo nie…. a co je z mojou materinskov recov to asi nemusi zaujimat nikoho…… A ak sa podpisujem menom Lenka to sa tak aj volam ,ja sa veru nemam za co hanbit …….. ako ty druhyyyyyyyyyy!!!!!!!! A ak si myslis ze sa chvalim styrmi recami to sa velmi mylis ,ani ma nepoznas mozno by som sa mala aj cim chvalit ,ale to by uz bolo to posledne co by som urobila moj zlaty alebo moja zlata…..


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
17/12/2007 20:26  

tak ten 30.11. anonymny bola zena.
a nie som lesba,ze mam nemky len do postele. radsej nemky ako slovenky,neraz mi vynadali a ako to tu vidim,tak sa len hasterite. mam super dve nemky kamosky,to sa zo slovenkami neda porovnat.
velmi mi ponohli. ale slovenkam som ponahala ja,vozila kade tade, vyuzivali o sto sest, pomahala s neminou…… s detmi atd…. a nakoniec mi vynadali. ziaden kontakt nemam na slovenky, a ani uz nechcem.
zavidia ,ohovaraju,vyuzivaju,ponizuju, pozicala som aj peniaze, nikdy mi to nevratili. na dobrotu na zobrotu.
prajem pekny vecer.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
17/12/2007 23:24  

Anonym 20:26. Absolutne nerozumiem tvojmu vyroku:a nie som lesba,ze mam nemky len do postele.
Mohla by si to vysvetlit.
Ale suhlasim s tebou s pomahanim niektorim Slovakom.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
18/12/2007 0:36  

Ikke het is echt individueel. Je kunt NOOIT je situatie op iemand anders te leggen als een chablone. Wij zijn een tijdje in NL geweest en tijden in USA. Mijn echgenoot werd er uitgenoodig, en het was zeker een eer.
Maar het was aan mij, MAMA,om ze in elke maatschappelikje en
schoolproblemen proberen te helpen.
Ikke ,en mijn zoons zijn zeker geen idioten. Jouw elektonisch belasting systeem in NL is door mij jongste zoon ontwikkelt
Hopelijek niet, maar als iemand kanker problemen krijgt, mag hij aan mijn zoon gaan, het tumor wordt dan met lazer verwijderd/Hij had physica afgestudeerd en dan gepromoveerd in MDr./

NO AnO< ALE NEVEDIA SLOVENSKY_IBA POZOR VLAK.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
18/12/2007 21:19  

vela, vela, vela chyb, chod spat do skoly


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
19/12/2007 3:51  

napis to ty


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
19/12/2007 17:55  

Anonymka 30.11.

„““““Zavidia ked mas viav,ked mas lepsie auto a lepsiu pracu.
Ohovaraju a ponizuju a vysmievyju sa,ked robis podradnu pracu.
Radsej nemky ako slovenky““““

to su tvoje slova co si napisala ,a ze si neni lesba na to nie je nikdo zvedavy !!!!
Neurazaj tych slovakov ,lebo ty nemci su neni lepsie ako slovaci .Na svete su taky a taky ludia a je to jedno ci to je slovak ,nemec ,madar,poliak alebo cigan !!!!mozno si mala zle skusenosti ale nedavaj vsetkych do jedneho vreca!!!!!

Geniesse jeden Tag, den morgen kann es dein letzter sein!!!!!!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
19/12/2007 20:45  

anonym ut.23.19. Ani ma nenapadne ist spat do skoly, holandsky spravne pisat potrebujem tak ako tretiu nohu. Zatial si ty neukazala co ty vies. Pisala som to po holandsky urcitej osobe v Holandsku, pretoze to bolo sukromne a je tu vela anonymov, ktori robia z komara somara.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
21/12/2007 4:06  

bye bye blackbird ,mozem sa iba pridat ku tvojemu komentaru ,
To iba slovak moze napysat taku somarinu ,zaujimave ked ja nieco zle napisem po nemecky to ma za to este nikdy nikdo v nemecku nekritizoval,lebo oni su neni taky sprosty ako nasi slovaci,ale ako vidim tych slovakov to velmi trapy nas pravopis uz som si to vsimla na viacerych temach.A sami nevedia perfektne pisat po slovensky a z druhych sa vysmievaju.Samozrejme nie vsetci!!!!!!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
23/12/2007 0:19  

Stastne a Vesele vianoce a stastny Novy Rok „2008“vam prajem vsetkym!!!!!!!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
23/12/2007 17:11  

Bye, bye blackbird, nechapem, co mi to pises o tych Tvojich synoch. To akoze su taki geniovia alebo co si tym chces dokazovat (lebo mne dokazovat nic netreba)? To, co dokazali, co tu opisujes, bola predpokladam timova praca a oni boli sucastou timu. Pises to tak, ako keby bez jedneho Tvojho syna nefungoval elektronicky system podavania danoveho priznania a bez dalsieho syna by tu nemali laser. To je ako reakcia na co? Ci sa tu ln niekto potrebuje vyjadrit? Zavolaj Kukovi.
.
Tato stranka je pre Slovakov zijucich v zahranici a bolo by korektne voci inym, ktory holandsky nevedia, komunikovat po slovensky (ci uz bez chyb alebo s chybami). Ked bude tema vedena v holandcine, rada Ti odpoviem po holandsky.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
23/12/2007 18:36  

lenka, to ze Ta nikto neupozornuje na chyby v nemcine vychadza mozno z toho, ze si cudzinka a u tych proste chyby ocakavat, kym slovencina je Tvoja rodna a materinska rec.
Mimochodom, nikto sa z Teba nevysmieva, len Ta niekto upozornil na chyby, ktore robis. Nemusi sa hned citit napadnuta. Kazdy robi chyby, mudry sa z nich pouci, hlupak ich bude robit dalej.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
23/12/2007 22:02  

Lenka, Lenka, Lenka,

ani ja sa uz na to nemozem pozerat, tak si zapni opravovac gramatiky, ved to bije do oci ako ten BBB laser, takto nepise ani moja teta a ta sa uz narodila v USA, fuj hanba, na takejto urovni by som s tebou nekomunikovala, ani keby si fakt mala co povedat, a vidim, ze je to chytlave, ludia, majte hrdost a prestante pisat Y v slovesach minuleho casu a pridavnych menach podstatneho mena v mnoznom cisle, ved je to na zvracanie. 🙁 🙁 🙁


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
24/12/2007 13:51  

Mili Slovaci,nehasterte sa, radsej si vsetci dajte kurz slov.pravopisu.Naucte sa tolerancii a hlavne nebudte taki vztahovacni.Tolerancia,ktora tak Slovakom chyba je velmi pekna vlastnost.Zelam Vam vsetkym krasne Vianoce a uspesny buduci rok.Jozefina z Bratislavy t.c.v Dubline na navsteve


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
24/12/2007 23:40  

Lenka, momentalne je po oslave Jeziska a rodina spi a sni lebo su vraj velmi naplneni/ kto im povedal, aby sa prejedali, ale som rada, ze im chutilo/ alebo ini ako moja neterka uz odisli. Mam od nej taky teenagersky naramok a citim sa cool. Ale ja som otvorila notebook pre Email. Zase mile odkazy. Potom exil-no HANBA!
Vzhladom k tomu, ze som mama äkoze geniov, ako to prispievatelka z Holandska vyjadrila, / ja som to tak nikdy nepovedala/ ani jeden z mojich synov nevynasiel laser ako to ta idiotka povedala/ ale odstranuje rakovinu laserom a pomaha ludom.
Preco som to spomenula?
Pretoze uz som skutocne unavena, ze ludia ako ty asi nemali taku moznost a prostriedky ako ja, moj manzel a synovia, aby dosiahli to co my, alebo ostatni. Je to pre mna absolutne malicherne, ze ludia v zahranici kritizuju slovensku gramatiku niekoho kto asi nemal prilezitost, ale teraz prispieva a ma svoje vlastne nazory.
Lenka, ty si momentalne v Nemecku, vies sa vyjadrit povedat svoje nazory, chovas sa civilizovane. Takze, nauc sa nemecku gramatiku dobre-vzdelavaj sa a prajem, aby si bola uspesna v krajine, ktora ti da asi viacej sanci ako ta, kde si sa narodila. Tymto koncim tuto temu, lebo som sa k nej dostala, lebo niekto zhadzoval Lenku. Je to tu skutocne NUDA hovorit o slovenskej gramatike v zahranici.
P.S. V tom Irsku musia byt velmi mili a tolerantni slovenski ludia, nikdy som tam nebola, ale ten prispevok nadomnou je dalsi z inych, ktori z Irska vyzyval k tolerancii. Som velmi sklamana, ze to nie je z Holandska.
Lenka, prajem ti vela stastia a vsetko dobre 2008.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
25/12/2007 11:56  

Nie, vyzva k tolerancii neprisla z Holandska- od Holandanov sa tolerancii ucit neda. Holandania totiz tolerantni nie su. Mozno boli kedysi a tato nalepka im ostala, ale kto tu zije, viem o com hovorim.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
25/12/2007 14:51  

Ľudia vo všeobecnosti prestali byť tolerantní,a to na celom svete,čo je veľká škoda.Stalo sa tak vďaka rozvoju krajín a samozrejme vďaka novej generácii,ktoré v rozvoji vyrastali.Keď sa pozriete len dvadsať rokov nazad na Slovensku,tak každý vie,že deti vychovávané pred dvadsiatimi rokmi vtedy zmýšľali inak,ako deti „dnešné“.Netvrdím,že lepšie alebo horšie,ale inak.Staršiu generáciu postihla vojna,hlad,nedostatok,preto si dokázali všetkého vážiť a vážia si podnes.Preto zostali tolerantní a ľudské hodnoty zohrávajú v ich životoch doležitú úlohu.Nehovorím,že mladá generácia si žije v našom mladom štáte hojne,ale veľa mladých ľudí študuje,a to dokonca v rodinách s priemerným zárobkom,hladom nikto netrpí,obchody máme preplnené,možností tak isto dostatok.Či už doma,alebo v zahraničí.Samozrejme,prirodzenou ľudskou vlastnosťou sa stáva,kto má,chce ešte viac…,bez toho,aby si to človek niekedy uvedomil.Samotní rodičia vychovávajú dnešnú mládež inak ako kedysi,čo má často negatívny odraz.Častokrát by už nevedeli,ako im ulahodiť,bez toho aby si uvedomili aj druhú stránku,tú negatívnu.Príkladov by bolo neúrekom.Pokiaľ možu,snažia sa im zabezpečiť budúcnosť,no častokrát nie v rámci medzí.Z takých detí ľudia nikdy nebudú! Ľudia budú iba z detí,ktoré samé v živote dokážu zdieľať prekážky,samozrejme pod ochrannými krídlami rodičov,no len do zdravej miery.Aj preto sa dnes ľudské hodnoty akosi vytrácajú,ľudia sa stávajú bezohľadnými a egoistickými.Častokrát rozmýšľam nad tým,že keby nás,nedajBože,postihla v blízkej budúcnosti vojna,ľudia by sa zmenili.Vedeli by si snáď viacej vážiť každý prežitý deň,boli by sme vďačnejší za každý kúsok chleba a už by sme to asi nebrali ako samozrejmosť,ktorú si každý deň kupujeme v hypermarkete,ale ako vďaku,že nemusíme hladovať.Ľudia by si snáď viacej vážili rodičov,pretože každý deň by sme žili v strachu,že o nich možeme prísť.A nebrali by sme ich ako samozrejmosť,že sa nám postarajú o našu budúcnosť.Viacej by si vážili aj jeden druhého,pretože by sme boli jeden na druhom závislí.Všetci by sme sa mali rovnako,rovnako zle a to by nás spájalo.Ale preto,pretože dnes sa máme podstatne dobre,stávame sa neohľaduplnými.A tak je to všade na svete.


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Život v zahraničí
Stránka 1 / 2 Nasledujúca
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.