Ako dlho sa učíte jazyk krajiny, v ktorej žijete?

Postrehy z objavovania nových kultúr a zvykov, o tom ako sa žije v zahraničí, príbehy slovenských emigrantov

Poslaťod viera » 09 Sep 2007 22:51

k,
Perfektne 4 rocne deti nerozpravaju ani jeden jazyk. Rozpravaju iba zaklady. Ale 6 rocne by sa dalo povedat ze vie nejaku rec perfektne. Tej kamaratky dieta ked bude mat 6 rokov, potom zisti ci vie tie jazyky perfektne alebo nie.
Ja mam syna 4 rocneho tiez, hovori slovensky, anglicky a po otcovi spanielsky, krsni rodicia hovoria francuzky tak pochytil tiez slovka. Ale oni odisli spat do Kanady, tak po francuzky zabudol. Z kazdej reci vie zaklad, najviac vie anglicky. Ked bude mat 15 a bude hovorit vsetky jazyky, tomu by som bola rada, ale teraz sa to neda posudit, pretoze to mozu lahko zabudnut.
viera

Poslaťod Daniela » 10 Sep 2007 01:51

MIRA,
ja mam podobny pripad s mojou dcerou. Ja som ju ucila anglicky a slovensky od narodenia, no dcera nehovorila nic do jej 4 rokov. Doctorka mi povedala aby som pred nou pouzivala iba 1 jazyk. A tak to pomohlo. Dcera zacala hovorit anglicky za 1 mesiac. Ked mala 6 ucila som ju slovensky, sli sme na Slovensko kazdy rok na 4 mesiace. Dcera ma teraz 13 rokov a hovori perfectne anglicky a slovensky.
Daniela

Poslaťod Natalia » 10 Sep 2007 21:09

Mirka,moja dcerka ma 3roky(ked sme sem prisli mala necele 2).nam poradili doma pouzivat nasu rec(naozaj nou vyprava skvele -samozrejme v ramci veku) a vonku pouzivame ich rec,hoci moja mala ako-tak rozumie,vyprava menej a ked nerozumie co jej ludia vypravaju,prekladam jej.tak trosku-po troske vidime vysledky.
chodime na slovensko kazdych 8rokov a tam to praktizujeme opacne,doma s nou hovorim spanielsky(samozrejme nie,ked sa bavime s mojou mamou:-) a vonku po slovensky.okrem toho ma doma na slovensku dvd a cd v slovencine,katalanstine aj spaniel.a takisto tu v spanielsku.Ale som v trosku inej situacii,my sme obaja s muzom slovaci a moja dcera sa aj narodila na slovensku.Urcite nutenim sa nic neziska.pamatam,ze ked sme sem prisli,prvych 8mesiacov bolo hroznych,mala zurila,ked pocula niekoho ako sa jej prihovarala,lebo nerozumela.nastastie sa chytila tych dvd...
Natalia

Poslaťod mima » 13 Sep 2007 12:28

podla spravnosti by matka mala od narodenia hovorit svojou recou a otec svojou(alebo slovensky a anglicky), ale nebali by miesat dva jazyky dokopy.
www.multilingualchildren.org precitajte si
mima

Poslaťod Barbora » 13 Sep 2007 12:41

Mima aj ja som to tak pocula.. problem je len v tom, ze si neviem dost dobre predstavit toho tatina ako dorazi o 19 hodine vecer unaveny domov z prace a este ide viest konverzaciu s dietatom.. ved to dietko viac menej kym je male bude v tom case skoro spat a ked bude vacsie, uz mu neporozumie :-D Ale srandicky nabok.. mne tiez bolo povedane "ty hovor slovensky, na taliancinu ma otca, babku, dedka, znamych, skolku, skolu.." asi na tom nieco pravdy bude :-)
Barbora

Poslaťod Hosť » 13 Sep 2007 23:18

mima,
kazde dieta je ine, takze nieje ziadny spravny postup, ktory by sa mal pouzivat. Rodic vie najlepsie a nie nejaky odbornik, ktory na svojich nazoroch iba zaraba.
Hosť

Poslaťod Natalia » 14 Sep 2007 00:19

Jasne, suhlasim s anonymom.
Je plno profesii kde ludia beru peniaze za nic. Nutritionist-kazdy vie co je spravne jest, ale ludia idu k nim za radou. Speach terapist-to iste. Moj syn nehovoril do 4 rokov, sla som k terapistovi, on mi povedal to iste co som aj ja robila, nic noveho pod slnkom. Takze som tam nikdy viac nesla. Syn zacal rozpravat sam odseba po 2 mesiacoch. Kazde dieta ma svoj cas, terapist nema na to vplyv. Kamaratky syn bol to iste. Nehovoril do 6 rokov. K terapistovi chodila 2 roky, zaplatila kopu penazi a ja neverim ze chlapec zacal hovorit pretoze terapist mu pomohol, verim ze dietata zacalo rozpravat, ked nastaj jeho cas.
Ucit sa dva jazyky v jednu dobu je lahcie pre nejake dieta a pre ine je lahcie ucit sa najprv jeden a neskor druhy jazyk. Neplati to pre kazde to iste. Niekedy jeden sposob funguje na dietati a pre druhe to moze ublizit, ze sa zasekne na par mesiacov a nehovori ani jeden jazyk.
Natalia

Poslaťod mima » 14 Sep 2007 17:09

Nesuhlasim, je sice pravda ze kazde dieta je ine a kazde zacne rozpravat v inu dobu ale ked sa bude odmala pouzivat tato metoda tak to viac nez prospeje, tomu verim, deti sa najlepsie ucia jazyky do piatich rokov a aj ked to maju zo zaciatku mozno popletene ono to dostane vyznam,ja to mam odskusane na mojom synovy a poznam vela ludi ktory to tak robia. To ze jednemu to trva dlhsie a druhy sa hned chyti, na tom nezalezi, treba vsak mat pevnu volu
mima

Poslaťod mima » 14 Sep 2007 17:11

Este som chcela dodta,ze i ked dieta nehovori to neznamena ze si nepamata a ze sa neuci, len sa neprejavuje tak ako ine
mima

Poslaťod k » 17 Sep 2007 19:49

tak bo bude u mna zaujimave, ja som slovenka nastavajuci turek a zijeme vo svajciarsku, tak dieta bude ucit 3 jazyky, to zalezi od dietata. Jeden moj kamarat ma mamu talianku a otca svajciara a po taliansky neviedia ani jeho surodenci, nakolko sa jeho starsi brat zacal zakoktavat, ked ho mama ucila po taliansky, tak radsej s tym prestala a pri druhych detoch to ani neskusala.
k

Poslaťod xena » 18 Sep 2007 00:17

Ja som slovenka, muz spaniel a zijeme v Australii. Mame 6 rocneho syna ktory hovori po anglicky. Na ucenie ineho jazyka ho nenutime, pretoze nemame cas. Medzi sebou sa bavime anglicky, pretoze ja nerozumiem spanielsky a muz nerozumie slovensky. Avsak v dnesnej dobe sa da dohovorit vsade anglicky, takze tie 2 jazyky az tak niesu dolezite. Na Slovensku uz nemam ziadnu rodinu, nieje dolezite pre syna aby sa ucil slovensky, ked to mozno nikdy nebude potrebovat. Spanielsky by som bola rada kebyze hovori kedze je to druhy najviac hovoreny jazyk vo svete. Ale nutit ho nebudem. My sme boli v Rakusku, Francuzku a vsade nam rozumeli ked sme pouzivali iba anglitcinu.
xena

Poslaťod protinozec » 18 Sep 2007 12:21

xena,
ak mas 6-rocneho syna tak je celkom mozne zacat ho ucit... Kde si v Australii? Ak mas blizko nejaky Slov klub tak sa oplati obcas ist na nejaku akciu. Alebo ist na akci do Spanielskeho klubu :-)
Ja som tiez s mojimi deckami urobil chybu ze som ich neucil viac - mas pravdu ide o cas a extra energiu co do toho treba vlozit. Ale do tych 12 rokov nie je neskoro! Detsky mozog pracuje velmi dobre, a je skor vynimkou ak sa niektore dieta nenauci druhy (ci treti) jazyk bez problemov...!
protinozec

Poslaťod Hosť » 18 Sep 2007 15:29

xena, tvoj attitude ma zhrozuje, akoze nemas cas ucit svojho syna iny jazyk, ved to s nim nemusis sedet a ucit staci ked sa s nim budes rozpravat, ale na to asi tiez nemas cas. Typycky pristup"ved vie anglicky to mu staci" nutit ho nebudem. Skor seba nechces nutit....znechucujes ma
Hosť

Poslaťod Barbora » 18 Sep 2007 16:12

Xena, tvoje slova ma vcelku mrzia, ked citam, ze "syn to nebude potrebovat" kedze na slovensku nemas uz nikoho...ja to beriem ako ze to je jedno velke plus pre kazdeho, ked vie jeden jazyk na vyse.. okrem toho nikdy nemozes vediet, kam a kedy tvojho syna zivot zaveje a mozno prave on sa bude chciet vratit tam, kde su tvoje korene a ak aj nie, pokial viem tak uz skoro vsade hladaju ludi, co vedia hovorit rusky, slovensky ci cesky, lebo sa to stava zaujimavou prilezitostou pre pracu... uz len prehlasenie, ze "anglictina je svetovy jazyk" ma cez to vsetko ze je to pravda striasa.. no hlavne, ze si si to odovodnila ty sama pred sebou..
Barbora

Poslaťod Ikke » 18 Sep 2007 19:09

Diskusia sa zvrta celkom inym smerom. Nechapem, preco tie vsetky slovenske mamicky nepisu do temy s nazvom Viacjazycnost deti (alebo tak nejako).
Ikke

Poslaťod Hosť » 18 Sep 2007 20:01

hej ikke, tema sa zvrtla, niekto [povie svoj nazora je zdemolovany ostatnymi, ja si tiez myslim, ucte deti len to najpodstatnejsie, ak si myslite, ze slovencina to nie je a nemaju k to u vztah, tak na to kaslite a ucte ich biomolekularnej chemii, ak sa barbora domnieva, ze slovencina, pretoze rec rodica, je nevyhnutna tak ju nehajme vo fantazmagorii.
Hosť

Poslaťod sade » 19 Sep 2007 00:28

Slovenstina, tou hovori iba hrstka ludi a dohovoris s nou iba na Slovensku a to ani poriadne nie. Na juhu trepu madarstinou a na vychode vychodniarsky. Naco je dietati sa ucit slovensky ked s anglitcinou na Slovensku viac uprednostnia nez so slovenstinou. Naco tratit cas ked sa dieta moze ucit napr francuzky. Francuzky sa dohovoris v Europe, Kanade a ine. A ked dieta vyrastie, zije v zahranici, za kazdy jazyk v praci ktora vyzaduje cudzi jazyk za slovensky niesu skoro ziadne priplatky. Povedzme napr vojak v americkej armade. Ak vie japonsky, rusky alebo arabsky ma velky priplatok.
sade

Poslaťod Ikke » 19 Sep 2007 17:18

Sade, tak to sa pekne mylis, co sa tyka priplatkov- za slovencinu, v ramci prekladatelstva, priplatky su, zatial co anglictina je jeden z "najlacnejsich" jazykov.
Zda sa, ze si v tej Amerike objavil(a) Ameriku, ale slovencinu (predpokladam Tvoj rodny jazyk) neovladas, co spoznat uz na tom, ze nevies ani spravne napisat slovo SLOVENCINA ( v texte viackrat, cize ziaden preklep). A cudzi jazyk sa mozes naucit naozaj dobre az vtedy, ked vyborne ovladas jazyk rodny. Co Tvoj pripad teda nebude.
Rodaci v Australii a Amerike naberaju zjavne aroganciu narodov s rodnym jazykom anglickym- ak viem anglictinu, nic ine mi netreba. Ale zo skusenosti viem, ze ked sa aspon snazis nieco povedat v reci krajiny, kde si (ci uz je to Francuzsko, Taliansko, ci Rusko), dosiahnes viac, ako ked ich budes ohurovat svojou anglictinou.
Anglicania si podla vyskumov vyberaju destinacie na dovolenky podla toho, kde si vystacia s anglictinou. No neprichadzaju o vela?
Ikke

Poslaťod Hosť » 19 Sep 2007 22:10

Ikke, ty si neprijemna, ved ked niekto zije 30 rokov prec so slovenska, co od neho ocakavas, dalo by sa najst vela chyb aj v tvojom pisomnom prejave a nikto do teba nerype. Ze ti to nie je blbe!
Hosť

Poslaťod sade » 19 Sep 2007 23:34

Ikke, ja nemam spojenie so slovakmi a tak nepraktizujem slovencinu, dokonca zabudam na nejake slovka, ze sa musim pozriet do slovnika. Dalo by sa povedat je pre mna je lahcia hovorena anglitcina nez slovencina. A o tej praci ako tlmocnikov a prekladatelov vsade chcu kto vie po slovensky je blbost. Zamestnaju 1-2pracovnikov na 15-50 rokov a dalsich tlmocnokov nepotrebuju. Americka tlmocnicka pracuje aj pre Anglicko po telefone, pretoze v Amerike nieje komu prekladat. Vsetci slovaci co sem pridu hovoria uz anglicky. Je tu iba jedna 60 rocna a hovorila ze co preklada je akurat po telefone slovenskym ciganom v Anglicku plus dokumenty v Amerike. Vacsinou nema robotu. Ano je dobre platena ale je velke stastie dostat takuto robotu. So slovencinou nedostanes robotu v zahranici, vsade sa ziada anglicina. Bratranec poziadal pracu v arabii a to same, slovakov nepotrebujeme, potrebujeme toho kto hovori arabsky alebo anglicky. A je to vsade tak. Takze mudra Ikke cestuj trosku po svete a zistis ze slovencina nieje dolezita tak ako anglicina. Mozno tam v Holandsku ide plno slovakov upratovat a tak potrebuju tlmocnilov aby vysvetlili slovakovi kde treba zobrat metlu!?
Takuto pracu iba dostanes ak vies iba slovensky a nie anglicky.
sade

PredchádzajúciĎalší

Späť na Život v zahraničí

• Príbuzné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot], Yahoo [Bot] a 1 hosť