New York alebo sladké Španielsko?  

  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
19/08/2006 14:33  

Obraciam sa na vsetkych Slovakov, ktori ziju v Spanielsku (hlavne tych, ktori su tam uz par rokov), aby mi napisali tak od srdca, co sa im na zivote v Spanielsku paci, co nenavidia, a keby sa mali este raz rozhodnut, ci sa usadit v tejto krajine, ci by to znovu urobili. Prosim Vas budte uprimni..:), ja totiz co to o zivote emigrantov viem, sama totiz zijem uz 12 rokov v NYC. Napriek tomu, ze NY svojim sposobom milujem, cim dalej tym viac mi chyba stara dobra Europa z mnohych dovodov a Spanielsko sa mi zda obzvlast pritazlive. Ano, ja viem, ze na otazku, ci sa prestahovat z NYC do Spanielska si musim odpovedat len ja, ale verim, ze Vase postrehy a nazory o tejto krajine mi pomozu sa rozhodnut. Vopred Vam vsetkym dakujem a zostavam s pozdravom New York zdravi Spanielsko..:))


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
19/08/2006 21:47  

Mila Isabela, kolko ludi tolko chuti, jeden sa moze citit v Spanielsku vyborne a iny naopak. Ja byvam na Kanarskych ostrovoch 7 rokov a nasla som tu svoj druhy domov, asi som mala stastie ale pre mña bolo vsetko od zaciatku az doteraz bezproblemove (deti, manzel, priatelia, jazyk,praca…), zvykla som si velmi rychlo a na navrat na Slovensko ani len nepomyslim. Nie vsetko je vsak zlato a ruze, tu na ostrovoch je vsetko nesmierne drahe (okrem benzinu a cigariet), a kto chce slusne zit musi sa dost obracat. Vacsina cudzincov tu na ostrovoch pracuje v turizme (praca sa lahko zhaña najma v lete aj ked turisticka sezona je tu po cely rok), co sa tyka zarobku, pravdepodobne oproti Amerike nic moc. Ludia su tu ovela viac otvorenejsi ako na Slovensku, su tolerantni a za tie roky su uz zvyknuti na cudzincov, co mi trochu vadi ze je tu stale viac a viac pristahovalcov najma z Afriky aj ked ja som dost tolerantna voci vsetkym narodom, ale je pravda ze sa tu miesa uz privela kultur (tento jav je viditelny hlavne na Kan.O. ale aj v inych najma pobreznych oblastiach Spanielska). Takze co sa mi na zivote v Spanielsku paci najviac? Ludia, slnko, teplo, more,plaze, palmy,jedlo, vina…….a kopec inych prijemnosti, no a to ze treba pracovat …hm….co uz,to treba vsade na svete, posielam ti krasny pozdrav z Fuerteventury a hlavne ti zelam, aby si sa rozhodla spravne


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
29/08/2006 23:19  

Ahoj Isabela,

tak ako Elenka aj ja tu zijem nejaký ten rôcik.
Podme ale k Tvojej otázke:
Aký más dôvod, ze chces odíst z New Yorku?
Kriminalita? Tá je tu tiez.
Mnozstvo ludí? Ak budes zit v Madride, Barcelone alebo inom na miestne pomery velkom meste, tiez to máme aj tu.
Problémy s dopravou, zápchy na cestách? Pocas sviatkov, dovoleniek a pod. pri návratoch do velkých miest 50-100 km zastavenej dopravy nie je ziadna zvlástnost.
Vysoké ceny? Taktiez.
Vysoké platy? NIE. Prvá vec, co nemáme.
Zdravotné osetrenie? Ak pracujes, más povinné zdravotné osetrenie, do ktorého nespadá zubné osetrenie. To treba platit zvlást. Dakedy sa to dalo ciastocne odpísat (15 %) z danového priznania, dnes uz nie.
Neexistujú rodinné prídavky!
V plate za kazdé dieta do 26 rokov (ak pochopitelne nepracuje) sa znizuje dan o 1 % ale len u jedného z rodicov.
Dnes sa pri danovom priznaní dá odpísat len hypotekárny úver (v závislosti od doby jeho otvorenia, po niekolkých rokoch výrazne menej).
Tí, co pracujú na svoje náklady (autonómo), nemajú nárok na poskytnutie ziadnej financnej odmeny pocas práceneschopnosti (uz sa vraj chystá nejaká zmena v ich prospech).
Nezabúdaj, ze mestá ako Barcelona, Madrid, San Sebastián (v takomto poradí nie sú len najdrahsími mestami v Spanielsku, ale sa radia medzi najdrahsie na svete). Jeden meter stvorcový obytnej plochy v Barcelone (pozor, priemer!) uz prekrocil 6.000 EUR, co chce povedat, ze v „dobrých“ stvrtiach je to uz viac nez 10.000 EUR!!! Je tu stres, aj ked iný nez v New Yorku. Este stále tradícia „manana“ (zajtra) existuje a to je nastastie dobre. Podla prieskumov v Európskej únii sa ludia v Spanielsku napriek tomu najviac casu zdrzujú na pracovisku (co neznamená, ze pracujú…) Od Nového roku je zakázané fajcit vo vsetkých verejných budovách, úradoch atd., co spôsobuje, ze ludia pocas pracovnej doby fajcia na ulici. To inde asi nie je mozné.
V Spanielsku je druhý najvyssí priemerný vek na svete (hned po Japonsku, rozdiel je minimálny). Prícina? Známa Stredomorská diéta – podla vedcov najlepsia forma stravovania na svete. Zial, vplyv Fast food ju poriadne podkopáva.
Kedze nepíses, ci dôvod Tvojho mozného stahovania je zit z renty na Kanárskych ostrovoch (praktický celý rok príjemné neskorojarné pocasie), pobrezie na juhu Andalúzie atd., alebo niektoré mesto, je tazko dat dalsie vysvetlenie situácie. Nie je totizto jedno (a tu to platí, myslím si dvojnásobne), ci niekto príde s balíkom penazí alebo musí kazdý den pracovat. (Urcite je príjemné zit na Floride a nepracovat. Ja si vsak myslím, ze tu je to zaujímavejsie. Hurakány zatial nemáme, aj ked tzv. vedci ich predpovedajú v nedalekej budúcnosti, ale uz zato máme obcas nejaké to tornádo).
Taktiez je moznost súkromného zdravotného poistenia, ktoré môze zahrnovat úplne vsetku starostlivost a jeho cena závisí od pohlavia (zeny platia trochu viac a nie z dôvodov spanielskeho machismu) a od veku. Ludia, ktorí môzu preukázat, ze sú niekde prihlásení k pobytu majú nárok na základné zdravotné osetrenie zdarma. Za lieky na recept (nie od súkromného lekára) sa platí 40 % jeho predajnej ceny. Dôchodcovia majú lieky zdarma a zlavy na cestovnom, v mestskej doprave dokonca zadarmo alebo skoro zadarmo a dovolenkové pobyty mimo sezóny za smiesne ceny. Pritom pobyt na Baleárskych ostrovoch alebo na Kanárskych pre ostatných stojí az dvojnásobne nez z Nemecka. Ceny teraz cez vrcholnú dovolenkovú sezónu sú vyssie napr. na Menorke (30 minút lietadlom) v trojhviezdickovom hoteli s ranajkami nez v päthviezdickovom All inclusive v Dominikánskej republike (8-9 hodín letu). Priemerná dan z pridanej hodnoty je 16 %, na lieky, potraviny a niektoré sluzby menej.
Pracovná doba je tou najnegatívnejsou stránkou (samotná práca je podla mna tou najhorsou vecou v ludskom zivote. Len komunisti tvrdili a pritom sami nikdy nepracovali, ze Práca slachtí cloveka. Oni ale pritom slachticov z republiky vyhnali).
Pracuje sa s prerusením na obed (obycajne 2 hodiny, ale môze to byt aj viac). Takze napr. práca v kancelárii zvykne zacínat o 9:00 ráno do 14:00, prestávka na obed a pokracovanie od 16:00 (alebo neskôr) do 19:00 (alebo neskôr).
Obchody nezvyknú otvárat pred deviatou – pol desiatou ráno a zatvárajú o deviatej – desiatej vecer. Predajne, ktoré neponúkajú potraviny zvyknú cez obed zatvárat (o pol druhej – druhej) a otvárajú o piatej, stvrt na sest do pol deviatej – deviatej. Velké obchody od desiatej do desiatej. Banky od pol deviatej do druhej okrem soboty. Restaurácie (nie Fast food) otvárajú o pol druhej na obed a o deviatej – pol desiatej na veceru.
V porovnaní s Amerikou je tu drahý benzín, dialnice a tunely sa platia a draho. Dane napr. za byt sa lísia nielen kvôli svojej ploche, ale hlavne tým, kde sa nachádzajú. V jednom meste môze byt dan za malý byt aj niekolkonásobne vyssia, nez trebárs dom aj s pozemkom 10 km za mestom. Byty sú skôr malé, nez velké, nedajú sa vôbec porovnávat s bytmi v Amerike. Ak sa jedná o byt väcsí nez 100 m2, treba pocítat s priam kriminálnymi cenami hlavne v spomínaných mestách, ale tiez na Mallorke. Vybavenie nových bytov je velmi dobré, so starsími nerestaurovanými je to horsie. Parkovacie moznosti v mestách sú nedostacujúce, je temer nemozné dochádzat do väcsích miest do práce autom. Na uliciach sa smie parkovat (závisí od zóny) maximálne jednu hodinu a poplatok je v tomto momente viac nez 2 EUR. Kúpit miesto na parkovanie je tak tazko ako vyhrat v lotérii. V centre mesta cena miesta na zaparkovanie v hromadných podzemných garázach môze dnes prekrocit 60.000 EUR( to samozrejme neplatí pre celé Spanielsko, mám na mysli 3 najdrahsie mestá).
Deti az do ukoncenia povinnej 10-rocnej dochádzky majú vyucovanie od deviatej – stvrt na desat do jednej – pol druhej (podla veku) a popoludní od tretej – stvrt na styri do piatej – pol siestej. V niektorých súkromných skolách ziaci posledných dvoch rocníkov zvyknú mat vyucovanie len dopoludnia (od ôsmej do druhej – pol tretej). Stravovanie (obed) je v skolách mozný, nikdy nevaria, jedlo privázajú z nejakej restaurácie s ktorou majú zmluvu na ten-ktorý rok. Cena za obed sa dnes pohybuje okolo 10 EUR. V státnych skolách je vyucovanie zadarmo, ale vsetko, co ziak potrebuje, treba kúpit. Knihy sa nedajú pouzívat na nasledujúci rok, lebo sa do nich píse perom. Okrem toho skoly casto, niekedy aj kazdý rok, menia ucebnice podla toho, ktoré vydavatelstvo im poskytne nejakú financnú podporu, alebo zlavu. Tak sa stáva, ze ak sa rodina pocas skolského roka prestahuje, treba knihy kupovat znova, pretoze sú obycajne nepouzitelné. Úroven skôl je dobrá, niekedy velmi vysoká, casto ziaci z bohatsích rodín pokracujú na amerických univerzitách a okrem získania vodicského preukazu a anglictiny sa tam nic nenaucia, pretoze prídu pripravení zo strednej skoly tak, ze vedia viac nez tamojsí absolventi univerzity. Môzem to potvrdit, pracujem s mnohými Americanmi. Okrem svojej profesie nevedia absolútne nic. Tu by nezískali za svoje vseobecné vedomosti ani papier o ukoncení základného vzdelania. Na skolách ako je Japonsko alebo Kórea (Juzná) by zrejme boli preradení do Osobitných skôl.
Na státnych univerzitách sa platí, poplatok za jeden semester je podla poctu hodín a pohybuje sa okolo 5.000 – 6.000 EUR. Student z toho platí cca 20 %. Vsetko potrebné k stúdiu trreba samozrejme kúpit. Akékolvek skriptá stoja 50 EUR a viac. Nie je povinné byt prítomný na vyucovaní, co mnohí studenti vyuzívajú na zarobenie si penazí na zaplatenie stúdia. Univerzity majú rôznu úroven, celkove ale velmi vysokú. Niektoré (hlavne z oblasti ekonómie a výpoctovej techniky) sú povazované za najlepsie na svete.
Súkromné univerzity sa lísia viacej svojou kvalitou, niektoré sú úplne najlepsie na svete a niektoré sú len na získanie vysokoskolského diplomu.
Tak ako na celom Západe pracovné moznosti pre absolventov univerzít sú znacne obmedzené.
Univerzity sa tu pokladajú za fabriky na nezamestnaných…
Nezamestnanost sa pohybuje medzi 7 a 8 %. Niektoré oblasti sú na tom lepsie, iné naopak.

Pozitívne stránky:
LUDIA!!!
Tazko sa nájde národ (aj ked sú rozdiely v charaktere medzi jednotlivými castami Spanielska), ktorý sa chová k cudzincom takým neopísatelne srdecným spôsobom ako Spanieli. Na juhu Spanielska je to este výraznejsie. Mnohokrát ani príbuzní sa nechovajú lepsie. Toto je krajina, kde ten pocit (ako napr. v Nemecku), ze si cudzinec, neexistuje!!!
V Nemecku povies jedno slovo gramaticky nesprávne a uz Ta poucujú.
Tu Ti to nikdy nikto nepovie (skutocne nikdy!) ani po rokoch.
V Nemecku zivot prebieha v práci a doma (event. cez dovolenku v Spanielsku v pozicanom obytnom aute).
V Spanielsku zivot prebieha v restaurácii, bare, alebo na terase pred barom. Obchody sa vybajú podobne ako v Japonsku len pri jedle (dobrom, nie Eintopf).
V krajine, kde je víno takej kvality ako tu, sa nemôze zit zle, aj ked vplyv Coca-Coly je silný. Nedávno sme rozoberali zmeny vo zvykoch Spanielov (so Spanielmi). Este asi pred 20-25 rokmi sa ludia zastavovali po obede v bare na pohárik konaku (meria sa od oka, ziadny pohár nemá naznacenú ciaru pokial, to nie je Nemecko!). Dnes je to Cubata (Cuba libre – Whisky alebo iný destilát s Coca-Colou).
Prakticky nikto neranajkuje doma – vsetci to robia v baroch a neskoro. V mojej práci okolo pol dvanástej. Ked v nemeckej televízii popoludní o piatej hlásatelia zdravia divákov Gute Nacht, vtedy este v Spanielsku aspon polovica národa nedokoncila svoj obed.
Jedlo je posvätné!
Nie nadarmo Americania pocas Olympiády v r. 1992 povedali o Spanieloch, ze jedlo je pre nich národný sport.
Ale aby to niekto pochopil a sa s tým stotoznil je potrebné prezit medzi Spanielmi hodne rokov. A ani tak nie je zarucené, ze to pochopí kazdý.
Podla prieskumov Inmobiliárií (po slovensky Realitné kancelárie) sa predpokladá, ze v dvoch nasledujúcich rokoch sa prestahuje natrvalo asi 600.000 Anglicanov do Spanielska.
Je to kvôli tomu, ze tu nie je hmla, alebo ze je za tým nieco iné, ovela dôlezitejsie?
V Spanielsku sú nízke platy a vysoké ceny bytov. Napriek tomu je Spanielsko na prvom mieste v Európe (a moznoze nielen v Európe) v pocte bytov v osobnom vlastníctve. A to v podnikoch, ktoré pracujú so zahranicným kapitálom a kde vsetky dôlezitejsie miesta majú obsadené cudzinci casto dochádza k situáciám, ze tí cudzí nemôzu pochopit, ako je to mozné, ze ludia sa stravujú v restauráciách (tu neexistujú závodné jedálne), majú malé platy a okrem vlastného bytu este majú aj nejaké apartamento pri mori alebo v horách. Je pravdou, ze Spanieli necestujú tolko do zahranicia, ako napr. Nemci. A takisto je pravdou, ze Spanieli zijú a Nemci zgrlosia. Tiez je ale pravdou, ze to nie je ani nutné, pretoze tu je prakticky vsetko – niekolko tisíc km pobrezia a tiez ideálne lyziarske podmienky (v blízkosti Granady najjuznesie lyziarske terény v Európe). Jedny z najzachovanejsích historických pamiatok a na druhej strane hypermoderná architektúra.
Je zvlástne, ze prakticky nemajú ludové piesne – v tom Slovákov (a Slovanov celkove) asi nikto neprekoná.
Spanielska kuchyna nie je v zahranicí tak známa ako francúzska. Ale tiez treba mysliet na to, ze je len 30 rokov, co Spanielsko otvorilo svoje hranice svetu, prechodom na demokratický rezim. Napriek tomu spanielski kuchári sú povazovaní za najlepsích na svete, mnohé svetoznáme restaurácie vedú spanielski chefs. Washington, New York, Tokio, Paríz! atd.
Poznás Spanielsko? Zila si tu nejakú dobu?
To môze mat tiez urcitý vplyv na Tvoje rozhodnutie.
Nezabudni tiez na to, ze ak náhodou nehovorís po spanielsky, nie vsade je lahké dohovorit sa po anglicky. Zvlást stredná a starsia generácia, este ak tak nejaké to slovo po francúzsky…
Napriek tomu Spanieli majú ten dar, ktorý napríklad nevidís v Japonsku – chcú Ti porozumiet a snazia sa spravit preto vsetko, aby to dokázali.
Pochopitelne, tak ako vsade, aj medzi nimi nájdes výnimky. Záporné.
Ked uz som toho napísal tolko, chcem uviest, ze za posledné roky sa na pevnine (nepoznám situáciu na Kanárskych ostrovoch, aj ked tam denne prichádzajú stovky nových emigrantov) výrazne zmenilo zlozenie obyvatelstva. Sú tu státisíce (to nie je prehnané, to je oficiálna verzia)príslusníkov národov z Latinskej Ameriky, niekolko stotisíc Marokáncov (príde jeden, získa povolenie k pobytu a dotiahne na základe tunajsích zákonov celú dedinu – vsetci sú príbuzní. Tí tu automaticky získajú tiez povolenie k pobytu a nárok na zdravotné osetrenie. Este pred niekolko málo rokmi Spanielsko bolo na poslednom mieste na svete v pocte novonarodených detí. Mnohé nemocnice zrusili novorodenecké oddelenia a prerobili ich na iné, pretoze jednoducho neboli vyuzité. Teraz sa situácia tak výrazne zmenila, ze zápasia s problémami spôsobenými tým, ze hoci sa nic nezmenilo na pôvodnom obyvatelstve, dokonca stále viacej rodín sa „uspokojí“ s jedným dietatom, zeny marockých a iných arabských pristahovalcov majú dalsie dieta tak casto, ako to príroda dovolí).
Mladé arabské zeny pracujú málo. Neviem, ci preto, ze sú stále tehotné, alebo ze im to muzi nedovolia. Starsie pracujú v domácnostiach.
Dalsími velmi pocetnými pristahovalcami sú Rumuni. Je ich tu údajne okolo 2 milióny. Aj ked tento údaj nie je overený, fakt je, ze ich je tu hodne. Mnohí z nich sú pracovití, ale nie vsetci. Predtým tu nikdy nebolo vidiet zobrákov. Teraz temer pred kazdým obchodom, na staniciach metra, priamo vo vlaku, skrátka vsade, kde sa pohybujú ludia. Oblecené (vzdy sú to zeny, muzi prídu len zobrat peniaze, alebo na niektorej stanici im zeny odovzdávajú vyzobrané peniaze a pokracujú) v dlhých pestrofarebných alebo ciernych cipkovaných sukniach, vydávajú sa za hluchonemé, alebo nesú deku, v ktorej majú neexistujúce dieta.
V prímestských zónach sú malé mestecká, kde nie je zvlástnostou, ze tam zijú príslusníci aj viac nez 100 rôznych národností! To je oficiálna verzia.
Preco toto vsetko spomínam?
Ak som sa rozhodol podat Ti urcité informácie, táto je jedna z nich.
Nie je ani pozitívna, ani negatívna.
Nemá nic spolocné s rasizmom. Ak to niekto cíta a tak to chápa, chcem ho uistit, ze tomu tak nie je.
Je to informácia ako ktorákolvek vyssie uvedená.
Táto situácia nie je rovnaká po celom Spanielsku. Tam, kde je viacej pracovných prílezitostí, alebo kde je blízkost hranice (na severe Európa, na juhu Afrika), je táto skutocnost viacmenej podobná opísanej. V iných castiach menej. Pre nás zo strednej Európy to bol jav neznámy.
Výhodou bolo to, ze táto situácia vznikala postupne a tak sme si na nu zvykli.
Co sa týka kriminality, vzdy je vyssia v mestských aglomeráciách. Vykradnuté byty, zial, nie sú ziadnou zvlástnostou. Casto sa hovorí, ze sa jedná o organizované bandy. Nemôzem to ani potvrdit, ani vyvrátit.
V kazdom prípade Monte Carlo, Benátky alebo Arabské Emiráty sú bezpecnejsie.
Informáciu o pocasí získas z Internetu. Kedze sa na európske pomery jedná o úctyhodnú rozlohu, pocasie je ovplyvnené rôznymi faktormi:
Atlantickým oceánom, Stredozemným morom, Africkým kontinentom(speciálne Saharou).


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/09/2006 13:14  

uf, neviem, co dodat k tomu, co pisal pepe. podla mna to velmi dobre vystihol. len to skolstvo… syn ma 14 rokov, uci sa priemerne dobre (na 8-9), ale mne sa zda, ze my sme boli v jeho veku ovela mudrejsi a ze cele skolstvo bolo na vyssej urovni. neviem, ako je to teraz. mne sa v spanielsku paci, ved preto som tu. brat mi byva v amerike. ked sa tak rozpravame, tak v podstate nam obidvom vyhovuje, kde sme. ide o to, co kto hlada. alebo kto si kde zvykol.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/09/2006 2:33  

Mila Elenka, Ika a predovsetkym Pepe. Dakujem vam, ze ste si nasli cas a podelili sa so svojimi nazormi na zivot v Spanielsku. Moje extra podakovanie patri Pepemu, ktoreho podrobna chrakteristika spanielskej reality snad zahrnula vsetky aspekty zivota. Priznam sa, ze ak by som mala opisat a zhodnotit situaciu v Spojenych statoch, neviem, ci by sa mi to podarilo urobit na takej urovni, ako sa to podarilo Pepemu.
Takze este raz Vam vsetkym trom dakujem a samozrejme uvitam dalsie prispevky.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
09/12/2006 18:37  

Ahoj Elenka.
Citala som si tvoj mailik.
Za par dni budem mat 28 rokov a stale presne neviem co od zivota ocakavam.Jedno viem ale isto, chcela by som zit,byvat a pracovat v takej krajine ako su kanarske ostrovy.
Pozerala a hladala som rozne info co sa tyka prace,ale vela toho na internete nie je.
Som fyzioterapeutka a rada by som pracovala v tejto oblasti.
Myslis,ze by som mala sancu uplatnit sa v zdravotnictve na kanarskych ostrovoch?Akym sposobom sa da hladat praca na kanarskych?
Dakujem ti za odpoved,drzim palce aby sa ti darilo a aby si bola stastna.
Barbora-BA


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
09/12/2006 23:45  

Ahoj Barbora, tak si predstav, ze som tu na exile nebola dobrych par tyzdñov a teraz citam ze sa ma pytas na moj nazor….
Nie som velmi povolana poradit ti, v prvom rade musis homologovat tvoje studium t.j. tvoje vysvedcenia a diplomy sudne prelozit do spanielciny a predlozit na ministerstve skolstva v Spanielsku na homolgovanie (uznanie spanielskymi organmi), no a potom skusit stastie ohladne prace. Kanarske ostrovy su turisticka zona so sezonou po cely rok, takze moznosti su. A okrem turistov tu su aj domorodci, taktiez po cely rok, takze myslim ze ak sa do toho opries zubami-nechtami, nieco najdes. drzim palce


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/12/2006 10:18  

Dakujem Eli za odpoved.
Este taka malickost.Je problem dostat pracovne povolenie?
Ake mas teraz pocasie?
Dakujem,maj sa krasne.
Papa,Barbora


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/12/2006 21:16  

Ahoj Barbora, kedze Slovensko je clenom EU, nepotrebujes pracovne povolenie, najdes si pracu a hotovo. Kedze si fyzioterapeutka, myslim ze fakt nebudes mat problem so ziskanim prace.
Co sa tyka pocasia, mame teraz normalne pocasie na toto rocne obdobie, cez deñ svieti slniecko a je okolo 20-21ºC, ale v noci sa ochhladi aj na 14ºC. Ja som dost citliva na chladne pocasie a ked je napriklad cez deñ zamracene, tak mam na sebe aj dva svetre a je mi zima aj ked je cez 20 stupñov. Maj sa


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
09/01/2007 14:54  

Ahoj, moja rada. Spanielsko nie je co byvalo. Zil som tu pat rokov zaciatkom 90 rokov a vobec to nie je teraz take ruzove, ako opisuju tvoji kolegovia vyssie.
Kriminalita: na europske pomery nadpriemerna, vysoky prilev imigrantov s vysokym rangom kriminality. Nekontrolovane pristahovalectvo z tretich krajin. Priklad je, ked sa prejdes vecer po Castellane (madridske champs elysee). Kedysi sa nezamykali ani vchody, dnes sa zvyknu ludia zamykat uz aj v autach. (latinskoamericka prax). Narastajuce pocty unesenych podnikatelov.
Platy: mizerne. IT expert zarobi viac v SK ako v ES. pravnik (skuseny) priblizne rovnaka uroven). Casnik: po zaplateni najmu (v madride za jednu cimru cca 400-600 eur), ti zostane tristo eur na zivobytie… Robotnik na farme ani nehovorim, pri konkurencii pracovnikov z Maroka a Rumunska (ktori su ochotni pracovat v absolutne nehumannych podmienkach) tu uz nepojdu ani nasi najchudobnejsi spoluobcania.
Ostatne: je tu kopec veci, ktore ta budu permanentne vytacat, pretoze funguju aj v Botswane. Na vybavenie rezidencnej karty mozes chodit ako na klavir, ked sa dostanes aj k ziadosti, tak budes cakat dalsich par mesiacov, pretoze sa im pokazi masina, nakoniec ti ju vystavia a miesto eslovaco ti tam vyrazia trebars esloveno alebo polaco a caka ta repete celeho procesu. Soferi v spanielsku su ti najvacsi a najneslusnejsi ludia za volantom. Pripomina mi to Kahiru, smerovky vyhadzuju len s IQ vyssim ako 150, v sere sa vobec nesvieti, preto radsej ani neodporucam predbiehat, trubia po tebe aj ked na semafore meskas viac ako tri sekundy. Potom take letisko na Barajas. Dvakrat letis, urcite ti raz zmizne batozina. (na pasoch su vacsinou pracovnici z velmi chudobnych krajin). ak ti aj batozina dojde, tak ju mozes najst lahsiu o nejake tvoje veci…. Najhorsie je, ze ked ziadas tvoje prava, tak ako cudzinec si furt len cudzinec. Spanielsko uz jednoducho nie je tym co byvalo…
STRAVA: hovorime o strave, ano je vynikajuca, no hygiena spanielov je mizerna (najma pracujucich v restauraciach), staci sa pozriet na podlahu, u nas by to hygienik zakazal na hodinu, casnik vybera bankovky a potom ti neumytymi rukami naklada jedlo, pohare so dost casto neumyte. Nehovorim o luxusnych podnikoch, no nemam chut davat za jedlo 50 eur na osobu, pretoze je to cena, ktoru nezaplatis ani na Manhattane (to viem o com hovorim, v new yorku som nejaky cas stravil).
Janci


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
06/02/2007 8:32  

Hi, a práve pre toto všetko, čo si sa tu dočítala milá Isabela je lepšie zostať v N.Y. tam máš široký výber rôznych kultúr, ja by som Ameriku nemenila a to som žila v Taliansku čo je podobné ako v Španielsku. Podľa mňa je tam dobré ísť na dovolenku, pozrieť sa na pamiatky okúpať sa v mori a dobre sa najesť, či zabaviť.
No na reálny business life mi skôr vyhovuje USA či CAN. Zdravím.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/02/2007 4:51  

Ahojte je to jedno kde zijete hlavne budte tam stastny. Som druhy rok na mallorke a som tu stastny, mam svoje slnko, more ktore milujem, plaz a samozrejme pracu ktora ma zivi. papa a myslim ze Isabel si sa uz rozhodla kam pojdes, pozri vzdy sa mas kam vratit ci to uz je USA alebo SK alebo ina krajina, mame moznost vyberu no ludia z afriky nie, alebo z inych casti chudobneho sveta, oni pridu s ocakavanim a ak to neklapne su v ….. Mam 27 a od 19tich rokov som chodil po svete 3 zimy rakusko tri leta lode, holandsko, belgicko,nemecko, precestoval som stopom argentinu a chille no fakt vsade je nieco krasne a pohodove pre zivot. papa


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/04/2007 10:38  

Ahoj. som 18 ročná študentka ktorá hľadá prácu v New Yorku ako opatrovateľka deti alebo by som mohla upratovať domčeky. moja angličtina je na priemernej úrovni. viem sa dorozumieť. kontakt 0902227669, alebo emali. href=“mailto:lee-ann@post.sk“>lee-ann@post.sk. dakujem


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/05/2007 16:21  

suhalsiiim s tebou Janci. trafil si klincek po hlavicke..


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
08/08/2007 12:29  

ZDRAVYM LEN DODATOK ZE SUHLASIM STYM CO TU NAPISALA PEPE. UZ SOM TU 7 ROK NARODIL SA MI TU SYN,A ODCHAZADM NA SK . MAM TU TOHO UZ PO KRK. DRZ TE SA


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
16/08/2007 22:02  

Zdravim v pondelok odlietam na kanarske ostrovy pracovat do hotela ako animator na 4mesiace, som plny ocakavani ze si spravim krasne zazemie aby som sa kedy kolvek mohol vratit a najst si slusne ubytovanie a pracu. Drzte mi teda palce nech mi to vyjde .. som este mlady tak snad sa mi to poradi


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
22/10/2007 10:18  

zijem v spanielsku 8 rokov su tu fajn ludia a slnko.Chodi sa do prace 60 hodin tyzdenne pracuje sa 40 hodin a zarobisa ako keby ste pracovali 20 hodin .Skolstvo nanic. ach tie moje KOSICE


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
24/10/2007 13:21  

jej, kosicanka, ako ja 🙂 skolstvo nanic… ale aj to – ze fajn ludia, ako pisal pepe, naozaj sa tu necitim cudzinka, po 16-tich rokoch. teda ani predtym. ale vobec, ako doma. ved som tu doma 🙂


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
28/10/2007 18:25  

spanielsko je uplna parada, ser na tych americanov a vrhni sa sem!!!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/10/2007 21:41  

ahojte, potrebujem poradit!
3 roky zijem v londyne a som rozhodnuta odist v blizkej dobe..chcem vyskusat usa aj ked to trochu potrva -viza a tak…
ak mas niake skusenosti zit v londyne a usa please daj mi vediet
ludia,kultura ,praca atd..
vdaka


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/10/2007 21:46  

drzim palce martin
nech sa ti dari!!!
ahoj


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
13/12/2007 13:36  

Caute vsetci. Chcem sa tiez podelit o svoje skusenosti, nakolko zijem v spanielsku (rok). Suhlasim s Tomasom a s Jancim – zivot je tu v podstate celkom v pohode (ako si zariadis…), ale nie je tu nic co by sme nemali aj na Slovensku (teda okrem mora, ktore je ale aj tak dost od ruky v pripade, ze zijes v madride; coridy, ktoru staci vidiet raz; a realu madrid ktory staci tiez vidiet raz :-)). Jazdia tu naozaj ako dementi, cervena na semaforoch im nic nehovori, zaparkuju hocikde, aj v strede krizovatky…
co sa tyka jedla – neviem, asi mi nieco uslo, lebo sa tu „dobre jedlo“ spominalo uz viackrat, ale… ak si niekto pod pojmom dobre jedlo predstavuje monotonnu kuchynu kde prakticky vsetko chuti a vyzera rovnako nech je to hocico, tak potom OK. clovek zo zaciatku ocakava velke veci, ale zisti, ze to vlastne vobec nie je az take uzasne – paella sa cloveku raz dva preje, tie ich „flakoty“ masa s asi 5 hranolkami tiez, jedine gazpacho stoji za nieco… zeleninu uvidis akurat tak ked si ju zvlast objednas… no aby som to zhrnula, je tu fajn, ale doma je lepsie 🙂


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/12/2007 23:19  

ludmila, neviem kde zijes, ale asi ti vazne nieco uslo, co sa tej kuchyne tyka. prestan chodit do tych turistickych restik a behni do tej kam chodia spanieli. viem o com hovorim, robim kucharku (medzinarodna kuchyna). zabehni do poriadneho tapa baru a vyzkusaj zo vsetkeho cosi.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/12/2007 20:19  

ja myslim ze LUDMILA ma vela pravdy!neprisli sme sem na to aby sme chodili do drahych restauracii a nechali tam 50 euro za obed ,ked vlastne mnohi tolko za den ani nezarobime.ja to poviem asi takto- spaniely nam v nicom nesiahaju ani po paty!jedine v tom ze drzia spolu,co my slovaci nedokazeme!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
21/12/2007 22:53  

to je nieco ine, ak niekto sem pride len zarobit. ja tu totiz zijem, takze to vidim trochu inak.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
08/11/2009 18:17  

ahoj ja by som ta chcel velmy ale velmy poprosit ci by si mo mohla povedat nieco o new yorku.Strasne sa ta chistam ale nemam ako .Neviem ako .CHcel by som tam strasne pracovat.Len neviem ako a tieto agenturi su nanic tu na slovensku.Dovtedy nechcem ani umriet kym sa tam nedostanem.Pomozmi aspon kusok prosi.Neviem ci poznas Henryho Kallana.Odpis prosim .Dakujem


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
19/11/2009 22:02  

Pepe, klobuk dole pred tvojim podrobnym opisom. Si poctovy a dobrosrdecny clovek.


ReagovaťCitovať
 Marianna11
Zaregistroval sa v roku 2010
Príspevky: 68
25/01/2010 13:18  

ahoOj tak New york je aj moj sen.mne sa naskytla jedna ponuka íst pracovat do usa..ale je to cez inzerat..
ale nie je to v NY ale v Severozapad Usa..tak napíš na moj e-mail href=“mailto:marky9@zoznam.sk“>marky9@zoznam.sk


ReagovaťCitovať
 jvlsusa
Zaregistroval sa v roku 2010
Príspevky: 2
19/02/2010 16:36  

Volám sa Ján, bývam v Martine na Slovensku. Nejde mi do hlavy, keď Ti je smutno za Europou, prečo práve Španielsko, prečo nie domov. Bol som vlani v Španielsku s rodinou dva týždne. So všetkým som bol spokojný, tým myslím Španielskú kultúru, ľudí,a pod. Chcel by som Ťa však osloviť so zaujímavým biznisom v USA. Ja som pre to predal alebo lepšie povedané daroval svoju firmu po 17.rokoch. Uplatní sa v tomto biznise každý kto chce lepší príjem, vlastnú firmu, spoznávať nových ľudí … Práve v týchto dňoch začíname s predstavovaním nášho projektu USA v New Yorku v Hoteli Pensylvánia, Sewent Avenne 401. N.Y.10001 25.2. a 2.3. o 21.00 sa v tomto hoteli určite dozvieš niečo zaujímave. Vstup je zdarma a pozvi aj priateľov. Bude tam určite veľa ľudí s Europy, hlavne Slovákov, Čechov, Maďarov… Týmto si aj ja hľadám priateľov v Amerike lebo mám už 49 r. a takouto príležitosťou so sa stretol len teraz. Niečo sa dozvieš aj na class=“postlink“ href=“http://www.lyoness.us“>www.lyoness.us Volám sa Ján Varinský, moje ID: 421 000 003 349, mobil: 00421905010108, skype: jan.varinsky , prepáč mi tykanie ale myslí si, že takto na diaľku sa to lepšie komunikuje. Ahoj.


ReagovaťCitovať
 jani77
Zaregistroval sa v roku 2013
Príspevky: 3
12/03/2013 7:20  

@barbora wrote:

Ahoj Elenka.
Citala som si tvoj mailik.
Za par dni budem mat 28 rokov a stale presne neviem co od zivota ocakavam.Jedno viem ale isto, chcela by som zit,byvat a pracovat v takej krajine ako su kanarske ostrovy.
Pozerala a hladala som rozne info co sa tyka prace,ale vela toho na internete nie je.
Som fyzioterapeutka a rada by som pracovala v tejto oblasti.
Myslis,ze by som mala sancu uplatnit sa v zdravotnictve na kanarskych ostrovoch?Akym sposobom sa da hladat praca na kanarskych?
Dakujem ti za odpoved,drzim palce aby sa ti darilo a aby si bola stastna.
Barbora-BA

Ahoj Barborka čital som čo si pisala 🙂 Páči sa mi tvoja uprimnost že nevieš čo očakavat od života:) ja prave chcem začat žit nový život je to komplikopvane nejak :)) ale chcem tiež pracovat na kanarskych ostrovoch ako maser zaujima ma pomoc ludom nakolko čitam že si fyzioterapeutka tak som ragoval a napisal ti.. janči zo ziliny:))


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Rady a tipy

Tvoja reakcia


  
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.