uznanie vysvedcenia

Skúsenosti s prácou, au-pair, či brigádou v cudzine, tipy ako hľadať prácu v zahraničí

uznanie vysvedcenia

Poslaťod jazka » 09 Nov 2009 11:50

Prosim Vas,vie mi niekto poradit ako mam postupovat ak chcem pracovat v Rakusku ako zdr.sestra a chcem si dat uznat vysvedcenia o vzdelani.Poradte prosim aj to, ak viete o nejakych volnych miestach.Ubytovanie mam v Modlingu.Vopred vdaka!
jazka

Poslaťod anet » 09 Nov 2009 12:11

ako zdravotná sestra chceš pracovať, tak musíš byť diplomovaná len to platí v EU.Najskôr musíš maž z nášho Ministerstva zdravotníctva potvrdenie a potom všetky doklady a preložené dáš žiadosť na rakúske ministerstvo, ak toto splnaštak ti napíšem čo presne treba mať preložené k žiadosti v rakúsku
anet

Poslaťod Jazka » 09 Nov 2009 19:34

Dakujem,si mila,ze si odpovedala.Ja som maturovala ako detska zdr.sestra,ale mam dve Pomaturitne specializacie/vtedy este neboli Bc/ na osetrovanie dospelych, a druhu na riadenie strednych zdravotnickych pracovnikov.Prosim Ta ,ak vies,mozes mi napisat kde si to konkretne mam u nas podat?V Rakusku by som chcela robit hoci aj osetrovatelku a potom si pripadne zvysit kvalifikaciu,alebo zacat v Domove dochodcov.Mam prax so seniormi a tiez s psychicky a telesne postihnutymi dospelymi ludmi.Ale samozrejme aj na nejakom oddeleni v nemocnici a pod.Ak odpovies este raz vopred dakujem,Janka
Jazka

Poslaťod Anka » 10 Nov 2009 00:10

JAZKA;
Rakusania neuznavaju pomaturitne specializacne stüdium. U nich plati len dipl.ZS.
A zalezi aj od toho, kedy si koncila vzdelanie.
Tak ako ti napisala anet, najprv poziadaj Sl.minist.zdrav. o uznanie kvalifikacie- podmienky su na ich stranke MZSR . Az ked Ti to oni uznaju, mozes postupovat dalej.
Mne povedali na nasom MZSR, ze sa mi to nepodari vybavit, aj ked som dipl.ZS. Mylili sa. Vybavila som si to. Pracujem uz od juna vo Pflegeheime v Rakusku, dokonca na zivnost dalej a moj mesacny plat je od 2500 do 3600 Eur/ podla odpracovanych hodin.
Vela stastia!
Anka

Poslaťod Jazka » 10 Nov 2009 08:31

ANKA, dakujem.Ja som koncila PSS v r.1991,takze podla toho,co pises,myslim,ze aj to bude prekazkou.No nevzdavam sa a budem vybavovat dalej,kym definitivne nezistim,ze mi je SZS aj PSS na nic.A v Pflegeheime by som s tymto mohla pracovat ako opatrovatelka,alebo iny pomocny personal?,alebo co vlastne minimalne uznavaju?Ak nie, potom mi este ostane asi zacat studovat v Rakusku..?Prosim Ta porad,..vopred vdaka.
Jazka

Poslaťod pre Anku » 10 Nov 2009 09:17

koľko ťa vyjde mesačne nájom a strava ? alebo si niekde blízko a dochádzaš? a koľko je poistné z takého základu a daň ? chcem sa aj ja tak zamestnať, ale neviem, či je lepšie na živnosť alebo zamestnanec, ďakujem za informáciu Anka
pre Anku

Poslaťod anet » 10 Nov 2009 10:39

pre jazka stiahni si zo stránky MZ túžiadosť, pošli na ministerstvo do 2 týždnov ti odpovedia, nie je problém to všetko vybaviť, ale ja viem že uznávajú len diplom. ZS a to preto, že aj v heimoch sa píšu ošetrovatelské postupy.
anet

Poslaťod pre anku » 10 Nov 2009 11:53

ten plat čo si uviedla je určite v hrubom. neverím že na ruku dostaneš viac ako 2000 eur.
pre anku

Poslaťod jazka » 10 Nov 2009 12:37

ANKA dakujem,uz sa na tom pracuje,..,pozeram to,kde vlastne patrim... dokonca som inspirovana urobit si "na stare kolena" nejake dalsie zdr.vzdelanie.Ved nikdy nie je neskoro...?
jazka

Poslaťod Emily » 10 Nov 2009 12:57

Jazka,ja som postupovala tak,že som na naše MZ v BA potrebovala mať maturitné vysvedčenia apostillované a od všetkých zamestnávateľov potvrdenie,ako dlho som robila a v akej funkcii,napr.Zdr.sestra pri lôžku.
Ja som po gymnáziu si urobila nadstavbu ako ženská sestra.Potom som si urobila diplomovanú psychiatrickú sestru.Naše MZ mi uznalo,že som kvalifikovaná zdr.sestra pri lôžku.Diplomovanú mi neuznali,lebo tá neplatí v EU,iba na Slovensku.
Potom som si dala všetko preložiť do Taliančiny a overiť na Tal.ambasáde v BA.Ja som totiž chcela ísť do Talianska.A poslala som to do Ríma.
Keďže mi naši uznali profesiu,tak ju uznali aj Taliani.
Dúfam,že som Ti aspoň trocha pomohla.Tiež mi tvrdili,že v zahraničí uznávajú iba Bc.,ale mne uznali aj zdr.školu,čo som veľmi rada.
Takže skús,za pokus to stojí.Tlačivá si stiahni zo stránky Min.zdravotníctva a máš tam aj postup.
Emily

Poslaťod pre Emily od Jazky » 10 Nov 2009 13:33

Dakujem Ti Emily,..vobec som si nepredstavovala,ze to bude take zlozite a ze nie je vopred jednoznacne co mi uznaju.No ale samozrejme poslem.Horsie a asi velky problem budem mat dat potvrdenie o praxi ,nakolko od 1991 som bola podnikatelka v obchodnej oblasti a potom 6 rokov som robila opatrovatelku v Rak./ale bez zivnosti/.Teraz tuzim opat robit sestricku .Tak neviem,co na to povedia...
pre Emily od Jazky

Poslaťod Hosť » 10 Nov 2009 13:41

no s tým budeš mať asi velký problém a bez nejakej rakúskej školy asi nemáš šancu
Hosť

Poslaťod pre Anku » 10 Nov 2009 16:16

prepáč Anka, viem že o príjme sa nehovorí a necháp ani nejako konfrontačne, len som chcela vedieť ten čistý príjem preto, že či na staré kolená vybavovať to tak ako píšeš, alebo len opatrovať - do dôchodku už mám dosť rokov na Slovensku, takže by mi to moc nepomohlo
pre Anku

Poslaťod Emily » 10 Nov 2009 18:57

Jazka,nechcem Ťa odradiť,ale asi budeš mať s tým problémy,lebo mne na MZ povedali,že mi doklady vydajú iba vtedy,ak som posledné 3 roky robila v zdravotníctve vo svojej profesii.Ale nie som si istá,či to bolo 3 alebo 5 rokov.
Ak by si teraz išla pracovať na 3 roky do nemocnice,za ten čas si môžeš urobiť bakalára a máš cestu do zahraničia otvorenú.Teraz sa Ti to asi zdá hrozné,ale 3 roky ubehnú rýchlo.
Alebo choď robiť do heimu ako ošetrovateľka,samozrejme budeš mať nižší plat a sprav si školu priamo v Rakúsku.
Prepáč,nechcem Ti diktovať,čo máš robiť,chcem len pomôcť a toto ma teraz napadlo.
Prajem Ti veľa šťastia!
Emily

Poslaťod Anka » 10 Nov 2009 23:26

Dobry vecer!
Co sa tyka mojho platu-kedze pracujem na zivnost, je hruby prijem.
Platim si odvody ako kazda opatrovatelka - 142 E mesacne.
Po podani danoveho priznania budem doplacat na penzijnom a platit dan- Minuleho roku som 6 Mes pracovala ako opatrovatelka v rodine. Podavala som danove priznanie a doplacala som na penzijnom za minuly rok vyse 160 Eur.
Dufam ze viete, ze doplacat budu vsetky. Ale je to tak, ze ked nepodate danove priznanie, budete musiet po 3 rokoch doplacat za 3 roky dozadu na penzijnom a k tomu este na zdravotnom. Financny urad Vas kedykolvek moze vyzvat na podanie danoveho priznania a potom musite doplatit. Nikto sa Vas nebude pytat, ci peniaze mate, alebo nie.
Ja si radsej zaplatim rocne, ako keby som naraz musela vela doplacat.
Myslim, ze mnohe to ani nevedia, ze doplatit sa musi. Uz ked zarobite viac ako 537 Eur na mesiac musite doplacat.
Co sa tyka stravy, stravujem sa vo Pflegeheime, ranajky 0.80 E, obed 3.80 a vecera 1.50 Eur. Ale platim len vtedy ak mam plnu porciu s polievkou a salatom.
Byt som dostala 2 izbovy, platim 241 Eur mesacne so vsetkym. V byte som mala zariadenie, v kuchyni je aj chladnicka, na prizeni mame pracovnu s 2 aut.prackami a susickou.
Co sa tyka podmienky odpracovania rokov- za poslednych 5 rokov musis 3 roky pracovat u lozka. Ja som tuto podmienku nesplnala, ale DZS som koncila v roku 2001 a tak mi na Ministerstve vo Viedni povedali, ze Zulassung dostanem.
Vsetky podmienky su na internete- skusim pohladat a poslem Ti internetovu adresu.
Anka

Poslaťod ANKA » 11 Nov 2009 00:04

http://www.bmgfj.gv.at/cms/site/standar ... 3514667340
Toto je ta internetova adresa, tam najdes podmienky ne udelenie Anerkennung der Ausbildung.
Na stranke nasho MZSR najdes podmienky na udelenie Uznania o rovnocennosti studia. Nedaj sa vsak od nich odradit, aj mne na Slovensku povedali, ze to v Rakusku nedostanem a ze nedostanem ani miesto tu.
Teraz je tu tolko volnych miest na internete- napr. www.gigajob.at, vsade hladajo nielen dipl.personal, ale ak pflegehelfer/innen.
Od 1.1.2011 uz nebude treba ani len pracovne povolenie. Ale Uznanie kvalifikacie musis mat.
ANKA

Poslaťod pre Anku » 11 Nov 2009 00:05

Ďakujem Anka - je to tak ako som predpokladala, že mi treba nejakých 600 na náklady aj s cestou, robila tak nevesta, ja zostanem ako som v rodine, lebo mám do dôchodku len 2, 5 roka. O tých doplatkoch mnohé vedia, niektorým to pripomenú agentúry aby si niečo odložili, dá sa vypočítať približne koľko treba doplácať, písalo sa o tom na zzz aj tu, myslím aj na sasi. Najlepšie je to vysvetlené v tom príspevku od právnika z SVA - tuším ho tu v nemčine zverejnil Robert. Ďakujem ti za pomoc pri mojom rozhodovaní sa a želám ti všetko dobré.
pre Anku

Poslaťod Jazka » 11 Nov 2009 00:05

Dakujem vam za dobre rady.Riesila som to aj s kamoskou-zdr.sestrou.Dosli sme aj k takej verzii,ze by som sa mozno zamestnala na nejaky uvazok a pritom si urobila mozno Bc.Vlastne ani neviem ako by som bola teraz tu u nas zaradena.Musim vsetko zvazit,lebo nie je mi jedno ostat tu 3 roky pracovat za 400 Eu mesacne.
Jazka

Poslaťod ANKA » 11 Nov 2009 08:26

Mila Jazka, ty sa nemusis zamestnat u nas a robit si bakalara.
Ty mozes nadalej pracovat v Rakusku ako opatrovatelka a bakalara si robit doma popri opatrovatelstve. Ta podmienka s odpracovanymi rokmi plati iba pre tie, ktore skor studovali DZS. Ak mas cerstvy diplom, nemusis mat odpracovane roky. Ani ja som tuto podmienku nesplnala, ale kedze som DZS koncila v 2001, dostala som z BMG (MZ Rakuska) povolenie pracovat. Dokonca mi vo Pflegeheime, kde som sa vtedy uchadzala o zamestnanie povedali, ze aj keby som povolenie ako DZS nedostala, mam zostat u nich ako Pflegehelferin pracovat a oni ma poslu do skoly, aby som mala uznanu DZS.
Tu, kde ja som, ak ta poslu do skoly, neplatis za studium nic, oni za teba zaplatia, ale sa musis zaviazat, ze urcite roky odpracujes.
Moja priatelka bola zdrav.sestra, pracovala u nas 1/2 roka, potom robila tu v Rakusku ako opatrovatelka a az minuleho roku skoncila Bc.
Chce sa teraz uchadzat o povolenie na pracu ZS.
ANKA

Poslaťod ANKA » 11 Nov 2009 08:35

Mila Jazka, pozri si stranku www.kijiji.at, klikni na Pflege und Medizinische Berufe. Aj teraz su tam inzeraty zamerane prave na ZS zu Slovenska a ostatnych EU statov - hladaju ZS. Reaguj E mailom. ....Za opytanie nebiju......
Ak budu mat zaujem, pomozu aj s vybavenim papierov.
Ak potrebujes preklady, poznam dobru a lacnu prekladatelku, ktora mne prekladala vsetky dokumenty. Ak by si nieco este potrebovala, ozvi sa, hoci aj na moju E mailovu adresu. Rada Ti poradim ako budem vediet.
Zelam Tebe a vsetkym, co to citaju pekny den!
ANKA

Ďalší

Späť na Práca v zahraničí

• Príbuzné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 4 hostia