Je práca v cudzine ťažšia ako na Slovensku?

Skúsenosti s prácou, au-pair, či brigádou v cudzine, tipy ako hľadať prácu v zahraničí

Poslaťod anteia » 10 Feb 2008 19:39

Cauko,ja pracujem v Rakusku a neda sa povedat,ze praca je tazka.Ide len o to,ze my z vychodnej Europy si to sami stazujeme.Sme zvyknuty na male platy a lahko sa nechame ohurit sumamy,za ktore by tunajsi tu istu pracu nikdy nerobili.Ja pracujem ako osetrovatelka a uz som dva krat stratila pracu preto,lebo ine Slovenky boli ochotne robit za polovicu.Podla toho sa k nim potom aj tak spravaju.Pre tunajsich sme väcsinou najlacnejsia pracovna sila a sami si to kazime.Podla mojich skusenosti nie je problem dostat viac zaplatene,netreba sa hned nechat ohurit,treba sa najskor informovat,kolko ta praca je hodna v danej krajine a nie porovnavat so Slovenskom.Nemozeme cakat,ze budeme respektovani,ked budeme robit najtazsie prace za menej penazi,ako tu je podpora pre nezamestnanych.
anteia

Poslaťod Peter M » 12 Feb 2008 03:41

Tu v US mozes zarabat , kolko len chces , ked sa prace nebojis, vies koktat anglicky , mas green card , alebo povolenie na pracu a zajtra mozes zarabat od $600 do $ 2000 tyzdenne . Je to instalovanie FIOS za Verizon , plateny kurz , musis mat truck, van , alebo suv a makas .Je to instalacia internetu ,telefonu a fiber TV.Dokonca zakaznici ti aj navaria obed a daju ti slusny tip,ked vies co robis. Som v tom tak to viem.

Prace je tu dost.
Peter M

Poslaťod Peter M » 12 Feb 2008 03:55

Len placete , ostante tam doma mame pod perinou a nekydajte na cudzinu . Nik Vas sem nevolal , tak na nich nenadavajte , ked si neviete spravit poriadok doma nezvalajte chybu na US-UK -Nemecko a pod .
Iba sa zosmiesnujete svetu. Spravte si doma poriadok!!
Peter M

Poslaťod Zigmund » 12 Feb 2008 04:51

spravime si poriadok ale len vtedy ked sa k nam prida Peter M a pomozes i ty
Zigmund

Poslaťod KvetaB » 12 Feb 2008 19:41

Pracovala som v Nottingham.Mám velmi pekné spomienky na ludí a prácu tu v tejto časti anglicka. Ludia v anglicku su velmi mili,slušný,usmievavý ludia,ktorý vedia pomôct a poradit. Tu som sa stretla s mladými ludmi zo slovenska,ktorý mi pomohli v začiatkoch,nakolko som neovládala dobre anglický jazyk.Týmto by som sa chcela podakovat: Dodovi,Janovi,Marcelke,Veronike,Janke a Matejovi.Kveta z Ružomberka.
KvetaB

Poslaťod Linda » 13 Feb 2008 18:22

Anteia z Rakuska, do bodky s tebou suhlasim. Clovek sa musi najprv respektovat sam seba, aby ho respektovali ostatni. Nieco podobne som sa snazila vysvetlit na Slovansku, ked som tam bola na Vianoce, ale ludia ma, samozrejme, nepochopili a tak ma zahriakli, ako keby som urazala ich matky. (Tak kto sa ponizuje?)

A Peter - je fajn, ze sa ti na Slovensku tak dari, ale vies, niektori z nas si proste uz zvykli v zahranici.
Linda

Poslaťod carmen » 24 Feb 2008 14:38

Peter, suhlasim s tebou. Skvely nazor na skle. Jednoducho sa neda prepocitavat co sa zarobi vonku a co doma. Nech sa ludia pozru aku pracu vykonavaju, za ake peniaze (je to minimalne mzda EU krajin) a za akych podmienok sa trapia/ziju v cudzom svete.
Clovek musi na sebe popracovat a samozrejme sa da najst adekvatna praca aj doma, ktora bude zodpovedat aj patricnemu ohodnoteniu.
Podla mna sa mladi, schopni ludia zacnu skoro vracat spat domov, lebo si uvedomia ze sa neoplati zostavat za take prachy v cudzine.
carmen

Poslaťod Zuzu » 24 Feb 2008 21:49

Sorry Carmen, ale v cudzine sa oplaca zostavat aj kvoli dalsim vecia, prachy (ako si to nazvala) nie je to jedine. Inak aj ja s Petrom vo vascine suhlasim, najma s tym, ze dnes ma akademicky titul hocikto, aj hociaky blbec bez zakladneho, vseobecneho prehladu. Tiez som bola prekvapena, ze nas na VS studovalo 75 , 65 ukoncilo studium ale po diplomy na promocie si prislo 68. Traja ludia, daleko za nasou vekovou skupinou, ktorych nikto nikdy nevidel a nestretol v ziadnom skuskovom obdobi zapisovat sa do poradovnika si drzo prisli vyzdvihnut doklad o 5 rocnom studiu. Bolo mi z toho na grcanie. Dnes, ked klopem na nejake JUDr, PhDr, RNDr, Dr a ine podobne dvere podobnej raze, tak s velkou, velkou pochybnostou.
Zuzu

Poslaťod Carmen » 25 Feb 2008 14:47

Chcela som iba dodat, ze moja profesionalna praca v cudzine je sice lahsia ako na Slovensku (pretoze na Sk som musela podavat cisto profesionalny vykon) . Co sa vsak tyka poctu odpracovanych hodin v porovnani s pracou na SK, tak je to omnoho namahavejsie a casovo zdlhave. Nehovoriac uz o kratkej dovolenke a prazdninach.
Carmen

Poslaťod Carmen » 25 Feb 2008 14:54

Zuzu...ja som nemyslela tituly a ludi zakladneho ci VS vzdelania. Je mi to jedno, kto ma ake vzdelanie. Zivot je najelpsia skola, ktora cloveka nauci ako sa ma obracat vo svete.
Islo o to, ze nasi ludia su kvalifikovani a inteligentni, sme schopni napredovat, vzdelavat sa, proste mame na to...len sa nedokazeme tak dobre presadit v EU (cest vynimkam, kt. to dokazali) :-)))

p.s. Zuzu, ale inak ta uplne chapem aj s tymi akademickymi titulmi. Prave som si pozrela jednu website, kde nasi ucitelia dosiahli titul Doc. a PhD. na nasej praci, na ktorej sme kedysi makali ako fretky.
Carmen

Poslaťod Hosť » 01 Mar 2008 09:36

Zacal som v Nemecku este pred Eu ..v mc donalde...podnik ktory ako jeden z mala vedel a vie vybavit prac.povolenie ..po roku som dostal neobmedzene papiere a nasiel som si pracu v hotely...momentalne ak vyjde pojdem na letisko pracovat ako sofer..letisko je statny podnik.Mc donald kazdy ma odhovaral ale poviem Vam bol som tam s ludmi s roznych zemi ale citil som sa lepsie tam ako na zakomplexovanom Slovensku kde v praci si vas nikto nevazi nepoda ruku nespyta sa ako sa mas...v hotely je dobra atmosfera sef servisu poda ruku od riaditela po umyvacku riadu spyta sa ako sa mas ak potrebujes nieco chce vyjst v ustrety...naozaj je to clovek....je nemec ..mam zasadu v Nemecku u nemca v Rakusku u rakusaka...lebo neraz su horsi ti co maju podniky ktori su cudzinci...cest vynimkam samozrejme..ja vidim ovela veciu perspektivu zivota v zahranici ako doma...aj pre seba aj pre deti...doma som bol casnik tu som tiez ak vyjde budem vodic...v Nemecku ci v Rakusku aj obycajny clovek zije dostojne hoc pracuje ako predavac ci casnik ale je to o inom o pristupe k ludom ..na Slovensku to je stale bolsevizmus len v prehodenom mene...na Slovensku stale zalezi koho poznas nie co vies....bol som velmi rad ked som dostal neobmedzene papiere..sanca na dostojny zivot....na Slovensku mas sancu akurat na zivorenie...Nedivim sa vecine ceskoslovenskych emigrantov co utiekli..poznam vela mladych rodin ci vo Viedni ci v Mnichove ktori sa nechcu uz vratit..tie reci o ekonomickej propagande si pani sudruhovia mozu nechat ja potrebujem zit.Slovensko mam rad ale na Slovensku sa musia urobit reformy hlavne v hlavach ludi v zmyslani aby sa tam dalo dostojne zit.
Hosť

Poslaťod Hosť » 01 Mar 2008 14:43

Pracujem v zahranici ovela menej nez na Slovensku som dobre zaplateny a citim sa lepsie nez na Slovensku.Na Slovensku si podnikatel nevazi predavacku ci obycajneho robotnika.Je to aj chybou ludi lebo len placu a nevazia si seba a nechaju kyvat zo sebou.Nie kazdy moze a ma hlavu na vysoku skolu...nie kazdy moze robit vrchlovy menezment...niekto musi robit aj prace ako su predavacka ci podobne....ale v zahranici su ako tak ohodnotene a clovek si lepsie zije ako doma.Je pravda ze mozno doma je doma ale domov sa da vytvorit aj v zahranici.Poznam vela ludi ktory sa citia lepsie vo Viedni ako na Slovenskou..nemeram vsteko peniazmi....
Hosť

Poslaťod Hosť » 01 Mar 2008 14:52

Ivka ja zijem dlhsi cas v Mnichove.Pracujem v nobl hotely ako casnik max 9 vecinou 8hod mam aj druhu pracu kde som 5hod.Poznam vela ludi ktori pracuju len 8hod.Kto nechce nemusi pracovat 13hod.Tak vela hod sa pracuje len u turkov talianov a privandrovalcov.Ak robis v medzinarodnych hoteloch alebo inych serioznych organizaciach tam sa pracuje max 9hod.Je pravde ak clovek zije v Rakusku alebo Nemecku aj ked ma dve prace zije si dostojne na urovni nie ako na Slovensku kde zivori.Socialne zabezopecenie tychto statov je dobre a nevidim tiez dovod nadavat na Svajciarov.Ak uvidia ze si seriozny clovek ktory nedosiel zneuzivat socialny system ako turci a jugosi pracujes a zijes slsune daju ti respekt.Chce to len cas.Ja osobne sa lepsie citim v zahranici na Slovensku si ma v praci ani mojich znamich ktori su odbornici nikto nevazil.Takze ak niekto zije v Rakusku a je rakusky chlieb nech nenadava na Rakusko ale vrati sa domov alebo nech sa snazi najst pracu kde bude robit len 8hod ako normalny clovek.Pokial slovac neurobi referomy hlavne vo svojich hlavach dalej nemoze ist.
Hosť

Poslaťod Hosť » 01 Mar 2008 15:24

Ed pracujem v Mnichove v hotelierstve a som spokojny.V Mnichove som skoro 5r mas pravdu vo vecine prispevkoch ale aj tak je to lepsie nez doma.Sef ma ocenil rano v praci poda ruku kazdemu od umyvaca riadu po riaditela..system prace je rozlozeny dobre a ked je clovek seriozny odvadza pracu dobre a kvalitne nema problem ani v Nemecku.Inac aky mas nazor na Rakusko mentalitu Rakuska a zivot v Rakusku s porovnanim s Nemeckom?
Hosť

Poslaťod Hosť » 01 Mar 2008 15:29

v hotely kde pracujem je platovy vymer rovnaky pre domaceho ci cudzinca tak isto aj jeho prava a povinosti.Neraz to spomenul sef servisu ked bola debata o povinostiach.Slovaci by sa mali radsej vzdelavat skusit aj nezostne pomoct nezavidiet zit normalnejsie...na Slovensku je spravanie podnikatela otrasne aj ked mi je smutno za domovom nemienim znasat to grobinastvo zo strany zamestnavatelov.
Hosť

Poslaťod Hosť » 05 Mar 2008 18:58

Žiadané sú hlavne profesie:
- všetky hotelové povolania - kuchári, čašníci a pod. Menej sú požadovaní recepční, recepčné.
- systémová gastronómia - Mc Donald´s a pod.
- všetky remeselné a poľnohospodárske povolania

Výberových pohovorov sa samozrejme môžu zúčastniť aj klienti, ktorí majú záujem pracovať v inej profesii a spĺňajú nasledovné podmienky.

Žiadateľ o jednoročné zamestnanie musí spĺňať nasledovné podmienky:

Občan SR s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky
Vek 18 až 40 rokov
Ukončené odborné vzdelanie, prípadne 3-ročná prax v odbore, v ktorom sa chce zamestnať
Znalosť nemeckého jazyka
Taktiež je veľký dopyt po pomocných silách do domácností s postihnutým členom rodiny – uchádzači na tieto pracovné miesta nemusia spĺňať žiadne špeciálne podmienky.

Pohovory sa uskutočnia v termíne 2 až 3. apríla 2008. Miesto a čas konania sa pohovorov budú upresnené neskôr. Bližšie informácie získate na najbližšom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
Hosť

Poslaťod Hosť » 23 Mar 2008 21:14

Čaute všetci,
tak musím uznať, že máte veľmi zaujímavé názory, dúfam, že aj ten môj môže trochu prispieť....Som z južného Slovenska, som v poslednom ročníku na výške - musím povedať, že je to strašná drina a je to celé na nervy, ale aj u nás sa nájdu taký, čo dostanú titul a v škole za päť rokov ani raz neboli....Pred rokom som si konečne našla zamestnanie - po 2-ročnom márnom hľadaní - aj túto prácu som si našla za hranicou a nie u nás....Plat je priemerný, ale aspoň mám prácu. S manželom by sme si už pomaly chceme založiť rodinu, ale najprv by sme si chceli kúpiť dom - z našich priemerných platov to žial nejde, preto rozmýšľame nad prácou v zahraničí. Možno zo začiatku budeme robiť, ako ste to nazvali podradné práce, ale pevne verím, že keď sa po rokoch vrátime na Slovensko, nebudeme si musieť zobrať nezmyselne vysoký úver len preto, že chceme bývať vo vlastnom. Mne pomôže aj to, ak ho aspoň nebudeme splácať 30 rokov! Je pravda, že v BA by sa možno našla lepšie platená práca, ale prečo by som sa mala tlačiť v paneláku ak si môžem zarobiť na pekný malý domček? A poznám veľmi veľa ľudí z BA, ktorý zarabájú menej ako my so svojimi primernými platmi.
Hosť

Poslaťod eva22 » 26 Mar 2008 14:01

ahojte, chcem sa aj tu spytat, ci niekto nevie o nejakej praci v anglicku, to je jedno v ktorom meste, anglicky viem velmi malo, doteraz pracujemako opatrovatelka v rakusku, ale rada by som pracovala v hoteli, nemecky viem perfektne, idealna by bola nemeckoanglicka rodina na zaciatok, alebo hotel,dakujem
eva22

Poslaťod dusan » 26 Mar 2008 14:03

podla mna je tazsia praca v cudzine, viac sa namakas, ale aj viac zarobis, a ziskas tu lepsiu pracovnu moralku, to je moj nazor
dusan

Poslaťod eva22 » 26 Mar 2008 14:07

ahoj gabika, uz si odisla do irska, aj ja chcem niekam inam vypadnut, uz ma nebavi pracovat ako opatrovatelka uz nemam sil, a chcem pracovat medzi ludmi. hladam vsetky moznosti, najlepsie odist sama a hladat si tam, lenze ja neviem dobre anglicky
eva22

PredchádzajúciĎalší

Späť na Práca v zahraničí

• Príbuzné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 1 hosť