Slováci na Novom Zélande

Možnosť nadviazania kontaktov medzi Slovákmi žijúcimi v tom istom meste či regióne

Re: Slováci na Novom Zélande

Poslaťod tralala » 07 Okt 2011 20:18

maminka....
poslal som Vam sukromnu spravu re rodinne viza...good luck
tralala

Krajina: New Zealand (nz)
Mesto: Tauranga

Poslaťod maminka » 07 Okt 2011 21:40

tralala

dakujem :-)
aj som odpísala, len neviem, ci to aj odislo...
maminka

Krajina: Iceland (is)
Mesto: rvik

Poslaťod kusaj » 08 Okt 2011 00:41

ze preco? si precitaj co pises a budes vediet preco.
S tvojim nazorom by si sa mal prestahovat do australie kde aborigincov vystvali do rezervacii tam nebudes mat problem s originalnym jazykom a kulturou. Si na Novom Zealnde kde su je Maorsky jazyk jazykom uradnym tak isto ako anglictina. Ty sam a aj tvoje deti by ste mali byt radi ze sa mozte ucit po maorsky a ze su sucastou vasej komunity. Len keby to tak bolo po celom Novom Zelande. Ak ti vadia tak sa prestahuj na juzny ostov tam je podobne zmyslajucich ludi ako ty kopec. A neviem odial si vzal ze slobodne matky dostavaju 700 dolarov na tyzdne. Ja poznam dve a tie su pekne daleko od sedem stovak, o takych peniazoch by sa im ani nesnivalo. Novy Zealand je maorska zem ktoru Europani ukradli alebo kupili za velmi zlych podmienok pre maorsky obyvatelov. Tebe by sa tiez nepacilo keby niekto prisel na tvoj pozemok a povedal - toto je teraz moje, tu je zopar diek a pusiek, vypadni a ja rozdelim zem na kusy a predam pristahovalcom. Urcite by si bol nadmieru spokojny. Ako to tak vyzera obaja sme prisli na Novy Zeland s uplne rozdielnou vidinou. A jasne nikto nie je rasista "ALE".... A s tvojimi podnajmami nuz neviem akej zarobkovej skupine ich prenajimas. Ak mas pekny byt a ziadas normalne peniaze za najomne tak si neviem predstavit ako tam nechas zit ludi ktori nadpriemerne piju, fajcia a nestaraju sa o svoj prenajom. Chyba nie je v nich ale v tebe, si vyber akych ludi si pustis do prenajmu, ty si landlord, ty mas na vyber.
Ucenie Maorciny v skolach a nosenie triciek nema nic spolocne s nabozenstvom. Neviem odkial si to vzal, Maorska kultura je historia Noveho Zelandu, Maori SU Novy Zeland a Europani su len pristahovalci tak aspon podla mojho nazoru je potrebne zachovat povodnu kulturu a byt jej sucastou.

Vzdy su dve strany mince, nie su vsetci pristahovali rovnako zmyslajuci ako pan tralala. Ak mas podobne nazory, zvol si Christchurch, Nelson NZ alebo Perth v Australii, tam vam nikto s inou kulturou (hlavne tou indigenous), tak si prosim uvedom kde si, toto nie je Slovensko.

prepacte za ukradnutie temy.
kusaj

Mesto: Wellington

Poslaťod nevga » 08 Okt 2011 14:32

Dobry den,
chcel by som vas pekne poprosit o par info. Sme s manzelom IT - systemovi administratori. Mame 2 deti. Radi by sme vycestovali na Novy Zeland - nas pradavny sen. Mam par veci, ktore sa mi tazsie overuju:
1, chceli by sme vycestovat na skilled migrant visa. Ked v ziadosti uvedieme 2 deti, kolko musime preukazat hotovosti? Nasla som zatial iba info o ciastke cca 36500 NZD na rok na 2 deti, ako info o najnizsom income. Ako je to v pripade, ze tam chceme ist cez SMC a teda pracu si este len ideme hladat ?
2, Deti nepotrebuju vybavit studentske visa, ked tam chceme zostat, pracovat a zit ? Budu mat narok na "bezplatne skolstvo"?
3, Aka je uroven skol? Naozaj je taka zla ako ste spominali v jednom z predchadzajucich prispevkov? Ake je to s prejavmi neznasanlivosti na skolach (medzi detmi)?
4, Realna situacia v IT joboch? Je realne najst si slusnu robotu do 2 mesiacov (system. admin, aktivna anglictina, jeden 6 a druhy 15 rokov v odbore) ?

Dakujem velmi pekne dopredu.
nevga

Krajina: Slovakia (sk)
Mesto: Bratislava

Poslaťod tralala » 11 Okt 2011 00:14

NEVGA
na Skilled migrant musite splnat:
vek do 55 rokov, byt zdravy, mat dobry charakter (cisty vypis z registra trestov, pozor obcas aj prehresky z mladosti - jazdenie pod vplyvom alkoholu znamenaju zamietnutie, aj ked da sa odvolat), znalost anglickeho jazyka (plati pre celu rodinu aj deti). Dalej je tu bodovy system, body sa ziskavaju za vek, znalosti, prax, skusenosti, vzdelanie atd. Ak si myslite ze splnate podmienky a ze nazbierate dost bodov aby ste mohli podat ziadost v tejto kategorii musite vyplnit Expression of Interest - akoze preukazanie zaujmu...Pokial nazbierate dost bodov imigracne nz vam posle pozvanku na zacatie procesu aplikacie pre SM...
Pozor viza velmi tazko dostat bez prace na nz, alebo aspon pracovnej ponuky....toto je taky maly zacarovany kruh, velakrat najdete pracu ale podmienkou bude 'applicant must hold valid work permit' alebo podobne, a na vela aplikacnych formach pre viza byva otazka ci mate pracu /pracovnu ponuku/ste pracovali min 12 mesiacov na nz...
davam linku tu na points indicator, ako si mozte odhadnut/vypocitat body
http://www.immigration.govt.nz/pointsindicator/
V tejto kategorii nejde o to kolko $ mate ale ake schopnosti/skusenosti/prax mate, ide o to ze ste vysoko kvalifikovani a teda teoreticky vysoko prinosovi pre novy zeland. Ak vas zaujima minimalna mzda je momentalne $ 13 nz / hodinu, tak si vypocitajte kolko to vyjde (minus dane), pozrite stranku IRD alebo WI.
Vzdelanie, aspon zakladne ma byt 'zadarmo'. Samozrejme ze v realite to tak nie je. Minimum je treba platit za skolske uniformy, pera, ceruzky, zosity, skoly maju tvz donacie...aj ked peniaze su ziadane a pokial to nezaplatite budu vam posielat upomienky a ziadosti o platby, potom su tu skolske vylety. Skoly su tu zonovane, deti navstevuju skoly v zone kde byvate. Deti zacinaju skolu v den piatich narodenin. Skoly su financovane z dani danovych poplatcov takze kym nemate viza/rezidenciu je dost mozne ze za skolu budete musiet platit. Pri zapise do skoly skola kontroluje rodny list (ak nie su nz narodnosti rodicia musia preukazat doklady o trvalej rezidencii) Dalej treba ockovaci preukaz - doklad o tom ze dieta je ockovane - pozor musia byt nz ockovacie standardy, ktore su odlisne od eu, napr iny druh meningitidy. Doporucujem sa obratit priamo na ministerstvo skolstva pre viac info a tiez odpoved na to kolko by navsteva skoly stala (myslim si ze to bude hlavne zalezat na tom kde budete byvat, skoly su tu delene do deciles, 1 - 10, 10 je v castiach kde su rodicia bohati, stat nedava vela financii skole je ocakavane ze bohatsi rodicia daruju skole/platia vyssie poplatky, decile 1 skola je v najchudobnejsich castiach, ministerstvo skolstva udeluje tymto skolam najviac financnej pomoci a od rodicov sa neocakava ina financna pomoc ako zakladna skolska donacia a zakupenie skolskej uniformy).
Na stranke ministerstva vzdelania tiez najdete prehlad o skolach a ako su uspesne, nebudem sa o tom rozpisovat lebo som zo skolstva tu velmi sklamany, bohuzial. Pokial mate vela penazi a ste ochotni nevidiet deti denne, je tu par dobrych boarding shools. Jednoznacne som este nepocul o nikom kto by sa na novy zeland prestahoval koli 'dobremu skolstvu' --- univerzity su ine, tie maju dobru povest, a su popularne aj medzi medzinarodnymi studentmi. Co sa tyka neznasanlivosti na skolach - myslite bullying? oficialne to skoly nemaju tolerovat no prakticky ziadna skola nezasiahne, hence smutna statiska samovrazied a pokusov o samovrazdy detmi....za to ze im ine robili zle v skolach...smutne...
IT joby, neviem nepracujem v tej oblasti, treba skontaktovat pracovne agentury --- alebo minimalne stranky ako seek a trade me jobs.
tralala

Poslaťod tralala » 11 Okt 2011 00:14

NEVGA
na Skilled migrant musite splnat:
vek do 55 rokov, byt zdravy, mat dobry charakter (cisty vypis z registra trestov, pozor obcas aj prehresky z mladosti - jazdenie pod vplyvom alkoholu znamenaju zamietnutie, aj ked da sa odvolat), znalost anglickeho jazyka (plati pre celu rodinu aj deti). Dalej je tu bodovy system, body sa ziskavaju za vek, znalosti, prax, skusenosti, vzdelanie atd. Ak si myslite ze splnate podmienky a ze nazbierate dost bodov aby ste mohli podat ziadost v tejto kategorii musite vyplnit Expression of Interest - akoze preukazanie zaujmu...Pokial nazbierate dost bodov imigracne nz vam posle pozvanku na zacatie procesu aplikacie pre SM...
Pozor viza velmi tazko dostat bez prace na nz, alebo aspon pracovnej ponuky....toto je taky maly zacarovany kruh, velakrat najdete pracu ale podmienkou bude 'applicant must hold valid work permit' alebo podobne, a na vela aplikacnych formach pre viza byva otazka ci mate pracu /pracovnu ponuku/ste pracovali min 12 mesiacov na nz...
davam linku tu na points indicator, ako si mozte odhadnut/vypocitat body
http://www.immigration.govt.nz/pointsindicator/
V tejto kategorii nejde o to kolko $ mate ale ake schopnosti/skusenosti/prax mate, ide o to ze ste vysoko kvalifikovani a teda teoreticky vysoko prinosovi pre novy zeland. Ak vas zaujima minimalna mzda je momentalne $ 13 nz / hodinu, tak si vypocitajte kolko to vyjde (minus dane), pozrite stranku IRD alebo WI.
Vzdelanie, aspon zakladne ma byt 'zadarmo'. Samozrejme ze v realite to tak nie je. Minimum je treba platit za skolske uniformy, pera, ceruzky, zosity, skoly maju tvz donacie...aj ked peniaze su ziadane a pokial to nezaplatite budu vam posielat upomienky a ziadosti o platby, potom su tu skolske vylety. Skoly su tu zonovane, deti navstevuju skoly v zone kde byvate. Deti zacinaju skolu v den piatich narodenin. Skoly su financovane z dani danovych poplatcov takze kym nemate viza/rezidenciu je dost mozne ze za skolu budete musiet platit. Pri zapise do skoly skola kontroluje rodny list (ak nie su nz narodnosti rodicia musia preukazat doklady o trvalej rezidencii) Dalej treba ockovaci preukaz - doklad o tom ze dieta je ockovane - pozor musia byt nz ockovacie standardy, ktore su odlisne od eu, napr iny druh meningitidy. Doporucujem sa obratit priamo na ministerstvo skolstva pre viac info a tiez odpoved na to kolko by navsteva skoly stala (myslim si ze to bude hlavne zalezat na tom kde budete byvat, skoly su tu delene do deciles, 1 - 10, 10 je v castiach kde su rodicia bohati, stat nedava vela financii skole je ocakavane ze bohatsi rodicia daruju skole/platia vyssie poplatky, decile 1 skola je v najchudobnejsich castiach, ministerstvo skolstva udeluje tymto skolam najviac financnej pomoci a od rodicov sa neocakava ina financna pomoc ako zakladna skolska donacia a zakupenie skolskej uniformy).
Na stranke ministerstva vzdelania tiez najdete prehlad o skolach a ako su uspesne, nebudem sa o tom rozpisovat lebo som zo skolstva tu velmi sklamany, bohuzial. Pokial mate vela penazi a ste ochotni nevidiet deti denne, je tu par dobrych boarding shools. Jednoznacne som este nepocul o nikom kto by sa na novy zeland prestahoval koli 'dobremu skolstvu' --- univerzity su ine, tie maju dobru povest, a su popularne aj medzi medzinarodnymi studentmi. Co sa tyka neznasanlivosti na skolach - myslite bullying? oficialne to skoly nemaju tolerovat no prakticky ziadna skola nezasiahne, hence smutna statiska samovrazied a pokusov o samovrazdy detmi....za to ze im ine robili zle v skolach...smutne...
IT joby, neviem nepracujem v tej oblasti, treba skontaktovat pracovne agentury --- alebo minimalne stranky ako seek a trade me jobs.
tralala

Poslaťod tralala » 11 Okt 2011 00:15

http://www.minedu.govt.nz
na min vzdelania, system nepovolil dva odkazy ????
tralala

Poslaťod tralala » 11 Okt 2011 00:35

skuste silver ferns ak nemate pracu, ale tie maju velmi limitovane pozicie, 300, otvaraju sa kazdy rok koncom aprila a daju vam viza na 9 mesiacov ktore mate na to aby ste nasli pracu...samozerejme su aj ine poziadvaky vek 20 - 35 rokov a musite byt mimo nz ked o ne ziadate (preto vela ludi co chodi oberat jablka tieto podmienky nesplna).. ak pocas 9 mesiacov najdete pracu treba dalej ziadat o prakticke silver fern ktore udelia na 2 roky....opat pozrite immigration webovu stranku na ostatne detaily a tiez aplikacne formy a vysku poplatkov
good luck :D
tralala

Poslaťod tralala » 11 Okt 2011 01:16

kusaj píše:ze preco? si precitaj co pises a budes vediet preco.
S tvojim nazorom by si sa mal prestahovat do australie kde aborigincov vystvali do rezervacii tam nebudes mat problem s originalnym jazykom a kulturou. Si na Novom Zealnde kde su je Maorsky jazyk jazykom uradnym tak isto ako anglictina. Ty sam a aj tvoje deti by ste mali byt radi ze sa mozte ucit po maorsky a ze su sucastou vasej komunity. Len keby to tak bolo po celom Novom Zelande. Ak ti vadia tak sa prestahuj na juzny ostov tam je podobne zmyslajucich ludi ako ty kopec. A neviem odial si vzal ze slobodne matky dostavaju 700 dolarov na tyzdne. Ja poznam dve a tie su pekne daleko od sedem stovak, o takych peniazoch by sa im ani nesnivalo. Novy Zealand je maorska zem ktoru Europani ukradli alebo kupili za velmi zlych podmienok pre maorsky obyvatelov. Tebe by sa tiez nepacilo keby niekto prisel na tvoj pozemok a povedal - toto je teraz moje, tu je zopar diek a pusiek, vypadni a ja rozdelim zem na kusy a predam pristahovalcom. Urcite by si bol nadmieru spokojny. Ako to tak vyzera obaja sme prisli na Novy Zeland s uplne rozdielnou vidinou. A jasne nikto nie je rasista "ALE".... A s tvojimi podnajmami nuz neviem akej zarobkovej skupine ich prenajimas. Ak mas pekny byt a ziadas normalne peniaze za najomne tak si neviem predstavit ako tam nechas zit ludi ktori nadpriemerne piju, fajcia a nestaraju sa o svoj prenajom. Chyba nie je v nich ale v tebe, si vyber akych ludi si pustis do prenajmu, ty si landlord, ty mas na vyber.
Ucenie Maorciny v skolach a nosenie triciek nema nic spolocne s nabozenstvom. Neviem odkial si to vzal, Maorska kultura je historia Noveho Zelandu, Maori SU Novy Zeland a Europani su len pristahovalci tak aspon podla mojho nazoru je potrebne zachovat povodnu kulturu a byt jej sucastou.

Vzdy su dve strany mince, nie su vsetci pristahovali rovnako zmyslajuci ako pan tralala. Ak mas podobne nazory, zvol si Christchurch, Nelson NZ alebo Perth v Australii, tam vam nikto s inou kulturou (hlavne tou indigenous), tak si prosim uvedom kde si, toto nie je Slovensko.

kusaj - ako viem ze maju 700 tyzdenne? vlastnim najomne domy (13), pri aplikacnej forme musia predlozit dokaz o tom ako mienia platit najom, winz im vzdy da doklad o tom, kolko $ dostavaju....takze zo skusonsit vlastnenia najomnych domov, tak to viem....keby to bolo legalne tak ich zverejnim....tiez close up mali par prihod o slobodnej matke s 3 detmi, prenajimala 4 izbovy dom, mala univerzitu aj opateru deti platenu statom....spravodlive? nie, ja ako platic dani za to platim 26.6% presne tolko...mimochodom s maormi vychadzam fajn, moji najlepsi najomnici su v tom istom dome 11 rokov, a davame pivko pravidelne kazdy piatok....tiez so mnou suhlasia, oni samotni su znechuteni tym ako sa ich zaujmy/jazyk/kultura stali stredobodom a byt nuteni na ludi, nie preto ze by to chceli ale koli tomu ze to Labour presadil (aby ziskali alianciu a hlasy maorov....)
Nemusis ma poucovat o Maoroch v Aboriginal, vystudoval som pravo....mimochodom je velky rozdiel medzi tym ako v 19 storoci videli Maorov (ako ludi s ktorymi spisali zmluvy a urobili dohody) a ako s Aboriginalmi (ktorych nepovazovali za ludi vobec). Uz na nz nie je ani jeden cistovkrvny maor, ja nie som proti kulture/jazyku ale som proti tomu ako je to denno denne nutene malym 5 rocnym detom v skole - anglicku gramatiku/jazych ich neucia iba citanie pisanie, opytaj sa susedky a jej deti co je prva/tretia osoba v jednotnom cisle/mnoznom cisle, so je object a co je subject of a sentence, co je podstatne meno, aliteracia...a uvidis, preco kritizujem ze tu tlacia iba maorcinu.....ako vravis su tu dva oficialne jazyky, tak preco by nemali mat rovnocennost? preco ich iba ucit maorcinu? haku? preco nie aj anglicky...ako vravim taketo veci zistis a si uvedomis az ked budes mat vlastne deti.....mna na nz iba okradli slovaci, v cssr komunisti a pred nimi madari....keby som siel na slovensko a ziadal o kompenzaciu zato ze na slovensku sa diali nepravosti v case madarsko-uhorskej rise, skoncil by som v blazninci...nevravim ze sa maor stali nepravosti, no bolo to velmi davno, a povedat ze financna odmena za to to urobi lahsie je kravina....okrem toho ako vravim uz tu nie je ani jeden cistokrvny maor a pravde podobne ani jeden z povodnych usadzovatelov.....pre tieto nepravosti maju nz obcania prednostne miestnenie /preferovanie viz ked idu do UK ... tiez su specialne dohody o skolstve, zdravotnictve a detskych podporach....lebo UK sa snazi 'odcinit' minulost....co sa vsak neda, ako sa neda ziskat si respekt tym ze sa kultura a jazyk nutia....keby boli dobrovolne tak ako pred 10 - 15 rokmi tak by som netvrdil co vravim...maori prisli na nas pozemok aj s puskami aj nam ukradli dobytok, preto sme sa vzdali farmarcenia, a je vela ludi tu na severnom ostrove s podobnymi skusenostami, ty nevies nic o mne ani mojich nz skusenostiach, ja som sa do teba nepustil tym ze si prisiel ako oberac jablk potom si tu nahnal priatelku a si tu iba vdaka nej --- ozaj co si robil 7 mesiacov? nepoznam nikoho kto pracu tak dlho hlada, zeby si bol nie vysoko vzdelany/s praxou/skusenostou...vdaka takymto ludom tu urobili zatah na vizach - imigracne neznasa ked ludia vyuzivaju kategorie/a prepinaju, a ano robim pre imigracne
Tricka s moko, co je zobrazenia maorskeho boha ma dost spolocneho s nabozenstvom, napriklad pre jehovovych svedkov.....tiez pre ine nabozenstva, navstevy marae su proti ich viere, koli pozdravu bohov pred vstupom, ja nie som pobozny, no mozno sa tu najdu ludia ktori sa pridaju ako moze niekto navrhnut ze denne nosenie tricka s obrazom boha z ineho nabozenstva je respektovanim toho ich? Opat zdoraznujem ide o skolu statnu bez tvz nabozenskeho presvedcenia, tak preco je to nutene detom? preco nemoze byt tricko bez ikony boha? Preco vraviet indovia nemozu mat svoje znamenia/nausnice atd, ale povolit maorskym detom ich carvings? Preco nutit deti sa vyzut v priestoroch skoly? preco ich nutit jest na zemi (aj v zime)? Kolko nz si precestoval? videl si ako vela atrakcii nema efpost?iba cash..... preco? aby nemuseli deklarovat prijem? I wonder....
Pises ze mam byt rad ze sa mozme ucit - o to ide ze moje deti sa nemozu, ale musia, velky velky rozdiel kusaj.....proti mozu by som nic nemal, naopak bojujem za tuto moznost - mat moznost sa ucit maorsky, nie musiet sa ucit maorsky....ozvi sa az budes mat deti, a pojdu do skoly ok?
takze kusaj (asi si vyrastol po komunizme a nevies ako to je ked ta nutia sa ucit jazyk), toto je nz, je tu freedom of speech....ci sa ti to paci a ci nie....ja som iba poukazal na to ze tu nie je vyber nad tym ci by sa niekto vo veku 5 rokov rad ucil maorcinu, iba to ze je zle ze ich do toho nutia....a ze je tu benefit system ktory je neudrzatelny.....co je dost dobre evidovane aj samotnou tv nz a ich mini serialmi o beneficiaries a tiez snahou Pauly Bennet to zmenit....a mimochodom Maori nie su indigenous na NZ boli tu aj ini pred nimi....staci si pozriet par dokumentov na sky documentary /history atd alebo zajst do kniznice....aj ked uznavam ze maori sa snazia pretlacit postoj ze tu boli prvi....keby boli respektovali sami seba tak by neboli kanibalmi, vrazdili susedne klany, uznavali by pozicie zien, deti, a neboli by vyvrazdili tolko native/indigenous rastlin a zvierat....pravda je taka ze aj maori aj europania su pristahovalci obe strany priniesli dobre aj zle, to neznamena ze jedna strana musi nutit svoj jazyk a kulturu na druhu, mozno to tak bolo v minulosti europania tlacili na maorov, pocul is uz two wrongs don't make....
tralala

Poslaťod tralala » 11 Okt 2011 01:25

tralala píše:
kusaj píše:ztak vyzera obaja sme prisli na Novy Zeland s uplne rozdielnou vidinou. A jasne nikto nie je rasista "ALE".... A s tvojimi podnajmami nuz neviem akej zarobkovej skupine ich prenajimas. Ak mas pekny byt a ziadas normalne peniaze za najomne tak si neviem predstavit ako tam nechas zit ludi ktori nadpriemerne piju, fajcia a nestaraju sa o svoj prenajom. Chyba nie je v nich ale v tebe, si vyber akych ludi si pustis do prenajmu, ty si landlord, ty mas na vyber.

kusaj, narozdiel od teba som pravnikom, ak inzerujem dom na prenajom tak musim dat kazdemu zaujemcovi aplikacnu formu, sancu na prehliadku, a tiez budto zamietnut alebo ok ich aplikaciu. Landlords ani Property managers nemaju na vyber, vsetko aplikacie musia byt zhodnotene na vlastnyn meritoch, ak by to niekto ihned zamietol, ide o diskriminaciu....ale to si asi ludia ako ty neuvedomuju....jeden z 13 domov bol za viac ako 10 rokov zniceny jednou slobodnou matkou, ako ukazalo vysetrovanie, nebola nikdy slobodna.....winz nechceli strhnut poplatky udelene sudom, skoncilo sa to po 13 mesiacoch litigacie a bude nam platit dalsich 8 rokov...a mali sme realitaka, no ten nas okradal a daval do nehnutelnosti hocikoho, im slo o proviziu nie o dobrych najomnikov.... landlord nema na vyber ak niekto splna podmienky, musia dom prenajat taky je zakon, inak ide o diskriminaciu....asi nesledujes spravy, co sa stalo housing new zealand a ich 'slobodnym' mamickam najomnikov....tie co ich drahe polovicky boli v gangoch a terorizovali polku mesta.......neviem kade chodis a ake klapky mas na ociach a usiach no asi v skutocnom priestore/case sa nehybes toto bolo iba minule 2 mesiace....alebo pozri stranky ako property talk a zistis co a ako....a hlavne tenancy tribunal orders...tie su zadarmo online, pozri kolko je ich beneficiaries.....pozri si evidenciu pred tym ako urobis zaver...

kusaj - ako viem ze maju 700 tyzdenne? vlastnim najomne domy (13), pri aplikacnej forme musia predlozit dokaz o tom ako mienia platit najom, winz im vzdy da doklad o tom, kolko $ dostavaju....takze zo skusonsit vlastnenia najomnych domov, tak to viem....keby to bolo legalne tak ich zverejnim....tiez close up mali par prihod o slobodnej matke s 3 detmi, prenajimala 4 izbovy dom, mala univerzitu aj opateru deti platenu statom....spravodlive? nie, ja ako platic dani za to platim 26.6% presne tolko...mimochodom s maormi vychadzam fajn, moji najlepsi najomnici su v tom istom dome 11 rokov, a davame pivko pravidelne kazdy piatok....tiez so mnou suhlasia, oni samotni su znechuteni tym ako sa ich zaujmy/jazyk/kultura stali stredobodom a byt nuteni na ludi, nie preto ze by to chceli ale koli tomu ze to Labour presadil (aby ziskali alianciu a hlasy maorov....)
Nemusis ma poucovat o Maoroch v Aboriginal, vystudoval som pravo....mimochodom je velky rozdiel medzi tym ako v 19 storoci videli Maorov (ako ludi s ktorymi spisali zmluvy a urobili dohody) a ako s Aboriginalmi (ktorych nepovazovali za ludi vobec). Uz na nz nie je ani jeden cistovkrvny maor, ja nie som proti kulture/jazyku ale som proti tomu ako je to denno denne nutene malym 5 rocnym detom v skole - anglicku gramatiku/jazych ich neucia iba citanie pisanie, opytaj sa susedky a jej deti co je prva/tretia osoba v jednotnom cisle/mnoznom cisle, so je object a co je subject of a sentence, co je podstatne meno, aliteracia...a uvidis, preco kritizujem ze tu tlacia iba maorcinu.....ako vravis su tu dva oficialne jazyky, tak preco by nemali mat rovnocennost? preco ich iba ucit maorcinu? haku? preco nie aj anglicky...ako vravim taketo veci zistis a si uvedomis az ked budes mat vlastne deti.....mna na nz iba okradli slovaci, v cssr komunisti a pred nimi madari....keby som siel na slovensko a ziadal o kompenzaciu zato ze na slovensku sa diali nepravosti v case madarsko-uhorskej rise, skoncil by som v blazninci...nevravim ze sa maor stali nepravosti, no bolo to velmi davno, a povedat ze financna odmena za to to urobi lahsie je kravina....okrem toho ako vravim uz tu nie je ani jeden cistokrvny maor a pravde podobne ani jeden z povodnych usadzovatelov.....pre tieto nepravosti maju nz obcania prednostne miestnenie /preferovanie viz ked idu do UK ... tiez su specialne dohody o skolstve, zdravotnictve a detskych podporach....lebo UK sa snazi 'odcinit' minulost....co sa vsak neda, ako sa neda ziskat si respekt tym ze sa kultura a jazyk nutia....keby boli dobrovolne tak ako pred 10 - 15 rokmi tak by som netvrdil co vravim...maori prisli na nas pozemok aj s puskami aj nam ukradli dobytok, preto sme sa vzdali farmarcenia, a je vela ludi tu na severnom ostrove s podobnymi skusenostami, ty nevies nic o mne ani mojich nz skusenostiach, ja som sa do teba nepustil tym ze si prisiel ako oberac jablk potom si tu nahnal priatelku a si tu iba vdaka nej --- ozaj co si robil 7 mesiacov? nepoznam nikoho kto pracu tak dlho hlada, zeby si bol nie vysoko vzdelany/s praxou/skusenostou...vdaka takymto ludom tu urobili zatah na vizach - imigracne neznasa ked ludia vyuzivaju kategorie/a prepinaju, a ano robim pre imigracne
Tricka s moko, co je zobrazenia maorskeho boha ma dost spolocneho s nabozenstvom, napriklad pre jehovovych svedkov.....tiez pre ine nabozenstva, navstevy marae su proti ich viere, koli pozdravu bohov pred vstupom, ja nie som pobozny, no mozno sa tu najdu ludia ktori sa pridaju ako moze niekto navrhnut ze denne nosenie tricka s obrazom boha z ineho nabozenstva je respektovanim toho ich? Opat zdoraznujem ide o skolu statnu bez tvz nabozenskeho presvedcenia, tak preco je to nutene detom? preco nemoze byt tricko bez ikony boha? Preco vraviet indovia nemozu mat svoje znamenia/nausnice atd, ale povolit maorskym detom ich carvings? Preco nutit deti sa vyzut v priestoroch skoly? preco ich nutit jest na zemi (aj v zime)? Kolko nz si precestoval? videl si ako vela atrakcii nema efpost?iba cash..... preco? aby nemuseli deklarovat prijem? I wonder....
tralala

Poslaťod tralala » 11 Okt 2011 01:34

takze kusaj (asi si vyrastol po komunizme a nevies ako to je ked ta nutia sa ucit jazyk), toto je nz, je tu freedom of speech....ci sa ti to paci a ci nie....ja som iba poukazal na to ze tu nie je vyber nad tym ci by sa niekto vo veku 5 rokov rad ucil maorcinu, iba to ze je zle ze ich do toho nutia....a ze je tu benefit system ktory je neudrzatelny.....co je dost dobre evidovane aj samotnou tv nz a ich mini serialmi o beneficiaries a tiez snahou Pauly Bennet to zmenit....a mimochodom Maori nie su indigenous na NZ boli tu aj ini pred nimi....staci si pozriet par dokumentov na sky documentary /history atd alebo zajst do kniznice....aj ked uznavam ze maori sa snazia pretlacit postoj ze tu boli prvi....keby boli respektovali sami seba tak by neboli kanibalmi, vrazdili susedne klany, uznavali by pozicie zien (asi vies ze zeny nemohli byt sefom a pokial zena utiekla od muza zabili ju?), deti, a neboli by vyvrazdili tolko native/indigenous rastlin a zvierat....pravda je taka ze aj maori aj europania su pristahovalci obe strany priniesli dobre aj zle, to neznamena ze jedna strana musi nutit svoj jazyk a kulturu na druhu, mozno to tak bolo v minulosti europania tlacili na maorov, pocul is uz two wrongs don't make it right....
a ako landlord na vyber nemam...neriskujem sudenie, kazdy si zasluzi sancu, no ked sa clovek zastavi nad evidenciu, nevyzera to dobre pre beneficiaries ako single mothers......pozri si ministry of justice stranku, pozri si ministry of education a potom komentuj....a ja som tu na skilled migrant nie partnerske, nz ma prijal koli mojim schopnostiam a skusenostou a som prinosom (hlavne danovou) aku tu chcu (preto som tu pracu nikdy nehladal 7 mesiacov, pred prichodom a dostani viz to bolo ine, preto sympatizujem s tymi ktori sa o vystahovanie snazia legalnou rozumnou cestou...)
tralala

Poslaťod zuzula16 » 11 Okt 2011 04:52

Ok tu je mojich 6 centov....
Som tu viac ako 16 rokov. Manzel je anglican prisli sme sem s jednym synom a tu sme mali dalsie styri deti. Manzel mal v case prichodu viac ako 10 rokov skusenosti s pracou vo vazniciach a problemovymi tinedzermi...tu nedostal miesto ovela nizsie ako vykonaval v uk na zaklade toho ze nemal skusenosti s maormi...vtipne bolo to ze otazka a interview bolo vedene beloskou blondikou s modrymi ocami...tak som ja zacala pracovat ako zdravotna sestricka a pardon upratovacka v nemocnici lebo mi nase kvalifikacie a prax z uk neuznali...manzel siel spat na uni...tak ako pise pan tralala rokmi to tu ide dolu vodou...nas najstarsi syn uz zije v perhe a nase babo zacalo skolu vo februari sme sokovani rozdielmi. Najstarsi msl hodinu maorciny tyzdenne nieco o kulture atd. Zaujimalo to aj nas neskor mal maorcinu ako moznost vyberovy predmet. Nase dve najmladsie deti su tym denne bombardovane....viac ako anglicitnou....z
Znechucuje to aj ich aj nas. Bohuzial manzel ma dalsich 18mesiacov na zmluve no ja uz pravidelne cestujem do oz za ucelom vybratia skol a domu. Podobne ako pan tralala sme investovali do rentals jedna tvz slobodna mamicka sa urazila ked sme jej povedali ze jej najomna zmluva nepovoluje aby s nou zil partner. Ponukli sme ju prerobit ak dotycny vyplni dane papiere. Oni sa rozhodli ze je jednoduchsie nam podpalit dom....pan si odsedel 6mesiacov. Ano bol maor. Nie poistovna to neuhradila lebo najomnicka porusila zmluvu...tenancy nam dali max odskodne 30 tisic dolarov za co sa nedala ani hypoteka splatit ani novy dom pistavit. Slobodna mamicka sa prestahovala do este drahsieho domu lebo winz radi zvysia accommodation supplement takym co najdu iba drahsie ubytovanie....spat v 2008 pocas krizy to vyzeralo ze budeme obaja bez prace zufali sme sa obratili na winz ktori nam povedali ze vzhladom k tomu ze mame dom aj ked na hypoteke a pozemok ktory ostal po spaleni mame asset a nam nepomozu ani docasne...vraj mame predat aj za stratu dostat sa do financnej tiesne alebo sa rozviest s 5 detmi v aucklande by som mala narok na $ 1500tyzdenne....vdakabohu sme si prace udrzali no znechutilo nas to....platime to dane viac ako 16 rokov a system nam nepomoze lrbo sme manzelmi a sme belosi.....pan tralala ma aspon odvahu napisat to co vidi a podla skusenosti nie ideologii a romantickym predstavam kusaj ty asi zijes v lacnej oblasti tu v aucklande je iba doplatok na najom min $200 tyzdenne pre slobodne matky .....minimalne a to je iba jedna zlozka matka s jednym dietatom min $ 500 tyzdenne podpora to je visc ako zarobia pracujuci ludia na min mzde
zuzula16

Mesto: auckland

Poslaťod kusaj » 11 Okt 2011 21:02

nuz asi nemam co napisat, ste vyhrali :) ja som nikdy nepovedal ze zeland je rozpravkova krajina, ja som zil zvacsa na juznom ostrove kde boli traja maori dokopy, a aj to boli kamosi :) auckland je asi ina story. Moja zena je ucitelka a vie ako to so skolskym system ide dolu vodou a my nechceme priviest deti na svet na zelande to je for sure. nemam skusenosti s (13) nehnutelnostami a ani to neriesim. co sa tyka zamestnania, prisiel som sem trhat jablka a za to sa nehambim, bol som tu dva roky, zarobil som si dost aby som sa vzdy mohol vratit. co sa tyka skoly mam strojarinu - energeticka technika, ventilacia a kurenie, zeland to uznal ako bachelors with honours. (nuz pravo to nie je) ale aj tak nebolo dostatok bodov na SMV. mozno je to velmi jednoduche ziskat si pracu pre pravnikov, building industry je trosku ina. firma co ma zamestnala, jej riaditl nevedel pochopit preco ma nikto nezamestnal lebo on ked videl moje cv priletel z aucklandu na pohovor. nuz tak..
mozte sa vsetci ukludnit, uz vas nebudem podpichavat sak ja som len dalsi hlupy slovak ktory sa pcha do cudzej krajiny cez manzelsvo lebo nevie inak.... a nic o sebe nevieme tak je tazko posudzovat a kritizovat. kazdy ma svoju pravdu a svoje dovody. dovidenia
kusaj

Mesto: Wellington

Poslaťod zuzula16 » 13 Okt 2011 02:07

Kusaj...ty si sa pustil do tralala prvy a pritom pises kraviny...pri taupe je zima...sneh...uzavrete cesty v zime ...my tam chodime na lyzovacky....sezonne pracovene povolenia nie su jedine viza ako sa sem da dostat a mimochodom tie su na minimalny cas nie dva roky ako ty pises...asi si si to predlzoval a dal sa um partnerkou...manzelkou sponzorovat...bakalarske je tu nic pozri sa kolko je tu univerzit.... Ano kazdy ma narok na vlastny nazor ale nic ta neopravnovalo na to aby si inym povedal ze toto nie je slovensko to by si mal vediet z vlastych skusenosti....keby tvoja manzelka trenovala byt ucitelkou teraz musela by sa taktiez ucit maorcinu ci by ju chcrla ucit a ci nie....ide o to ze system sa zmenil a my co sme tu viac ako desat rokov sa citime podvedeni prispievame systemu ktory na nas kasle a teraz nutia deti jazyk kulturu a ine veci...urcite by sem vela ludi neprislo keby to tak bolo vtedy vid imigracne prirmery nz vtedy stracal vela ludi tak sa snazili ludi prilakat ked sa vahy obratili zacali robit nz menej atraktivny

Maminka...a ini co sa zaujimali o skoly vsetko zavidi na vasom druhu viz minimalne sa daju ziskat detom viditor visa a tie opravnia na jeden termin skoly...tu su styri trrminy. Ak mate silver ferns tak na ich dobu sko vravim vsetko zavisi od druhu viz treba si to pozriet pri podavani ziadosti.
zuzula16

Mesto: auckland

Poslaťod tralala » 13 Okt 2011 23:03

---- na pobavenie ---- e-mail ktory som dostal :
Peter kovac peto12@hotmail.fr to me
show details 12 Oct (2 days ago)
caw
Dobry de,
cital som forum o new zelande,a tam som nasiel vas email a ze ste v new zeland.som slovak mozem tam ist na azyl ? nepotrebujeme viza ?
P.Kovac
---- otazka ---- ako odpovedat bez toho aby som dotycneho urazil/stratil uctu voci ostatnym Slovakom?

tak mili podobni slovaci: (prosim ospravedlnte moju slovencinu, uz som ex slovakom 25 rokov...)
ano Novy Zealand ma azylantsku schemu, su dve cesty - prvou je dohoda - UNHCR - ktora ma kazdorocne kvota (750), druhou je ziadanie refugee status po prichode do krajiny. Proces je zdlhavy a po rokoch cakania uznaju rocne zhruba 10 - 13% z viac ako 3 500 ziadosti.... Vsetci ziadatelia ci pod dohodou ci pri spontannej ziadosti po prichode o azyl su prevedeni do Mangere Uteceneckeho centra (ti co ziadaju o azyl po vstupe na NZ su casto drzani vo vazeniach). Neskor je ponuknutych presunutie na jedno z piatich usadenickych miest - Auckland, Hamilton, Napier, Wellington, Christchurch. Pokial bude vasa ziadost schvalena a vas statut uznany - a iba az potom - dostanete pristup k socialnemu systemu na NZ a podpore (ale podla pripadov so slovakmi tieto ziadosti nie su uspesne, SK je clenom EU - bol tu pripad slovakov pred par rokmi odvolavali sa niekolko rokov, ze boli ciganskeho povodu a ze boli diskriminovany, po rokoch litigacie ich deportovali...posledni Slovaci/cesi co uspesne ziadali o asyl tu boli spat po Prazskej jari v 1968...)Tak ci tak ziadost o azyl je najprv skumana Immigration Centre a po tom ako (vo vacsine pripadov) je ziadost zamietnutna je moznost sa odvolat na Refugee Status Appeal Authority. Pozor od 1 januara 2006 vstupil do platnosti aj zakon o detoch - vsetky tu narodene deti maju vizove postavenie rodicov (s vynimkou Australcanov, NZ, a ludi kotri maju trvalu rezidenciu) zakon bol zmeneny koli tomu ze viac ako 85 % ziadosti o azyl bolo kazdorocne zamietnutych a zakon umoznil deportovanie nielen ziadatelov ale aj deti ktore sa pocas ich pobytu na nz narodili tu.

Spat k otazke p. Petra.....na taketo otvorene otazky sa neda odpovedat nepise/neuvadza ziadne info...vek/co by bol zaklad jeho ziadosti / aku ma evidenciu atd....a pravdu povediac ked niekto ziada o info bolo by pekne keby pouzili slusnejsi ton/spisovny jazyk.
tralala

Poslaťod Lenka19MT » 16 Jan 2012 08:00

Ahojte, nenachadza sa niekto z vas v Aucklande? Ak ano mohli by sme skocit na pifko :)
Lenka19MT

Mesto: Auckland

Poslaťod Pavol23 » 27 Feb 2012 22:23

Dobrý deň prajem. Cestujem na NZ. 5.3 a zhanam nejaku izbu na mesiac alebo viac najlepsie Auckland a okolie, bolo by ideálne stretnuť krajanov, keby niekto o niecom vedel tak dajte vedieť prostrednictvom mailu retro639@azet.sk som čistotný, tichý a spoločenský. Dakujem
s pozdravom Pavol
Pavol23

Krajina: United Kingdom (uk)
Mesto: Southampton

Kerry propper

Poslaťod JoanCoolah03 » 01 Mar 2012 17:36

I am so thankful I found this posting, it has provided me with a wealth of information.
JoanCoolah03

Krajina: Afghanistan (af)
Mesto: TTVVF

Poslaťod Jakub_NZ » 17 Jún 2012 11:57

Dobrý deň pre Všetkých,
má niekto namierené do PACIFIKU (Austrália / Nový Zéland) v budúcom roku 2014, možno začiatok 2015?
Za úšelom - Študovať + Pracovať + Žiť
Rád sa pripojím, povymienam informácie ktoré možno pomôžu, nadviažem kontakty, atď.

Pekný slnečný deň prajem. :arrow: :D
Naposledy upravil Jakub_NZ dňa 06 Nov 2013 16:40, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
Jakub_NZ

Krajina: Slovakia (sk)
Mesto: Zilina

Poslaťod Slavoj Vlcek » 26 Jún 2012 10:38

Ponúkam eBooky v slovenčine: Slavoj Vlcek: Neuveritelne pribehy 11€, Rozpravky na kazdy den 12€, Z rise rozpravok 13€ na adrese: kitlei@t-zones.sk
Slavoj Vlcek

Krajina: United States (us)
Mesto: Balon

PredchádzajúciĎalší

Späť na Kontakty v exile

• Príbuzné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 1 hosť